Ohrozenú oblasť v environmentálnom ponímaní môžeme považovať za územie s najvyšším podielom environmentálnych záťaží v území, prípadne s 1 až 2 extrémne sa prejavujúcimi negatívami. Cieľom je, aby každý Regionálny akčný program (REAP) napomohol aktualizácii Národného environmentálneho akčného programu v r. 1998 a bol prínosom pre prácu inštitúcií zainteresovaných v regiónoch na plnení rozvojových programov v ich environmentálnom kontexte.

        Hornonitrianska ohrozená oblasť (HNOO) zahŕňa časť Hornonitrianskej kotliny od mesta Prievidze po obec Bystričany v Prievidzskom okrese, s jadrom znečistenia v Novákoch a Zemianskych Kostoľanoch a časť územia okresu Partizánske. Environmentálne zaťaženie a znečistenie pochádza primárne z energetického a chemického priemyslu ako aj baníctva. V oblasti žije cca 120 671 obyvateľov.
        Horná Nitra má veľmi významné hospodárske postavenie. Je tu vybudovaný jeden z najvýznamnejších palivovo-energetických komplexov Slovenska, založený na ťažbe a spaľovaní hnedého uhlia a lignitu. Na neho je naviazaný rad ďalších priemyslových a výrobných odvetví. Hlavnými príčinami zmien kvality ŽP sú ľudské aktivity v rámci jednotlivých priemyselných činností.
 

 
Pohľad na NCHZ, a.s., Nováky a ENO, o.z., Zemianske Kostolany 
 
        Dopady sa prejavujú v rôznych formách, ako sú zásahy do reliéfu územia, či už povrchovou alebo hlbinnou ťažbou, narúšanie estetiky krajiny, odlesňovaním svahov a iné. Významným prvkom tohto ovplyvnenia krajiny sú poddolované územia v oblastiach starej banskej činnosti s už opustenými banskými dielami a v oblastiach súčasnej ťažby uhlia a lignitu. Zásadne ovplyvňujú priestor medzi Prievidzou a Novákmi.
        Negatívne zmeny v stave zložiek ŽP sa taktiež premietajú do zhoršeného zdravotného stavu obyvateľstva a poklesu prirodzených reprodukčných schopností krajinných systémov.
        V dokumente je preto v prvej časti zhodnotený stav zložiek ŽP, ich charakteristika, analýzy faktorov ovplyvňujúcich stav ŽP v ohrozenej oblasti. V druhej časti sú uvádzané environmentálne priority územia a ciele ich riešenia.
 
 
OVZDUŠIE  PÔDA A HORNINOVÉ ZLOŽENIE
VODA BIOTA

        Na základe analýzy stavu jednotlivých zložiek ŽP a faktorov, ktoré ovplyvňujú celkovú kvalitu ŽP sa stanovili priority a návrhy opatrení pre HNOO. Vychádzajú z Národného environmentálneho akčného programu (NEAP)-u a medzi najdôležitejšie patria (podľa zložiek ŽP):

V ovzduší:

Vo vode: V pôde a horninovom prostredí: V biote:  
 
 
      Spracovaný dokument sa nachádza na stredisku SAŽP COKOO, Dlhá č. 3 Prievidza. Okrem charakterizovaných kapitol základných zložiek ŽP obsahuje analýzu aj iných zaujímavých poznatkov a záverov týkajúcich sa HNOO. Vyúsťuje do aktualizovaných opatrení tak, ako ich stanovil pre túto oblasť NEAP a ako ukázali závery našich analýz v tomto období.