VODA

        Vodný potenciál Hornonitrianskej ohrozenej oblasti (HNOO) tvoria povrchové vody povodia rieky Nitry s hlavným tokom Nitrou a jeho prítokmi: Handlovkou, Nitricou, Bebravou a s ich priraďujúcimi sa prítokmi (Tmavá, Tužina, Chvojnica, Osliansky potok, Drahožica) a spolu s nimi tiež potenciál podzemných a zvláštnych vôd.

        Podzemné vody v hodnotenom území sa radia do dvoch významných vodohospodárskych oblastí - Strážovské vrchy a riečne náplavy rieky Nitry. Zvláštne vody v HNOO sú zastúpené minerálnymi a banskými vodami. Z minerálnych vôd sa vyskytujú len termálne vody (ich teplota je vyššia ako 25 °C). Tieto sú využívané ako prírodné liečebné pramene s celoštátnym významom, nachádzajúce sa v Bojniciach. Voda kalciovo-magnéziovo-bikarbonátovo-sulfátového typu čerpaná z ôsmich prameňov sa využíva na balneoterapiu. Termálne vody, s využitím na rekreáciu a kúpeľníctvo miestneho významu, sa nachádzajú v Chalmovej (obec Bystričany) a v Malých Bieliciach (mesto Partizánske).

        Osobitným druhom zvláštnych vôd sú banské vody. Sú to vody čerpané a voľne vytekajúce z povrchových a hlbinných baní. Hodnoty odčerpávaných banských vôd vstupujú do vodohospodárskych bilancií ako kladná zmena prietoku (3 600 000 m3/rok) a výrazne menia podmienky obehu podzemných vôd. Zloženie banských vôd vypúšťaných do povrchových vôd sa v podstate nemení, tieto vody nie sú vhodné na pitné účely. Časť banských vôd v množstve 450-480 tis. m3/rok sa používa na technologické účely pre úpravňu uhlia (tieto vody sa vypúšťajú znečistené uhoľným prachom a anorganickými látkami) a v protipožiarnej prevencii v podzemí.

        V celom povodí prevláda vysoké využívanie vodných zdrojov na zásobovanie obyvateľstva mesta Prievidza, Handlová a Nováky a ostatných obcí okresov Prievidza a Partizánske. Najvýznamnejší odberatelia povrchových vôd (Elektráreň Nováky, o. z., Zemianske Kostoľany a NCHZ, a. s., Nováky) odobrali 85,8 % odberov povrchových vôd v povodí Nitry. Podzemné vody sa využívali pre zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou, v malej miere pre priemysel a poľnohospodárstvo. Sumárne údaje zásob podzemných vôd v hydrogeologických rajónoch zasahujúcich do ohrozenej oblasti sú za okres Prievidza 810 l.s-1 a okres Partizánske 990 l.s-1.
 
 

Povrchové vody

        Povrchové vody tokov HNOO patria do povodia rieky Nitry, ktorá je čiastkovým povodím Váhu. Pri hodnotení kvality povrchových vôd v tokoch v HNOO možno konštatovať, že na zaradení tokov do V. triedy čistoty sa v najväčšej miere (48,6 %) podieľa B-skupina ukazovateľov, základné chemické ukazovatele, najmä celkový fosfor, amoniakálny dusík, ale napr. aj nepolárne extrahovateľné látky.

        Rieka Nitra - zaťaženie toku Nitry v sledovanom území je spôsobené extrémnym znečistením z chemického priemyslu, odpadovými vodami z baníctva a tiež komunálnymi odpadovými vodami zo sídiel. V strednom toku sa prejavuje aj znečistenie z poľnohospodárstva.Rieka Nitra dosahuje v prvom mieste odberu od prameňa po Kľačno II. triedu čistoty, nižšie na toku sa zhoršuje kvalita vody až na V. triedu čistoty (v mieste odberu Chalmová). Na kvalite vody sa výrazne prejavujú odpadové vody z technologických procesov. V ďalších miestach odberov vzoriek pod ohrozenou oblasťou - Práznovce, Nitrianska Streda sa podstatne nemení - až po ústie v Komoči je tokom V. triedy čistoty.

        Najväčším producentom komunálnych odpadových vôd v HNOO sú StVaK Prievidza a Handlová. Situácia v zneškodňovaní komunálnych odpadových vôd je zhoršená nízkym stupňom odkanalizovania sídiel (60 %). V sledovanom území sú vybudované štyri ČOV.

        Najväčším potenciálnym znečisťovateľom povrchových vôd v HNOO sú podniky energetického a chemického priemyslu ako aj banícka činnosť. Záťaže z podnikov ako sú NCHZ, a. s., Nováky, ENO, o. z., Zemianske Kostoľany, HNB Nováky, HNB Cígeľ, HNB Handlová priamo ohrozujú vodný potenciál v Hornonitrianskej kotline a transportom i povodie Nitry.
 
 

Podzemné vody

    Do HNOO zasahujú tieto vodohospodársky významné oblasti:

  1. Strážovské vrchy,
  2. Riečne náplavy rieky Nitry.

        Podzemné vody vodohospodárskej oblasti Strážovských vrchov v oblasti Nitrice sú výrazne vápenato-(horečnato)-hydrogénuhličitanového typu. Podzemné vody tejto oblasti majú dobrú kvalitu, posledné merania však signalizujú antropogénny vplyv nadlimitným obsahom NEL(UV). Podzemné vody oblasti riečnych náplavov rieky Nitry patria prevažne k základnému nevýraznému vápenato-horečnato-hydrogénuhličitanovému typu, so zvýšeným obsahom rozpustných látok. Limitné hodnoty normy pre pitnú vodu sú najčastejšie prekračované pre Mn a Fe, ich zvýšené hodnoty sú takmer v celom pozorovanom území, podobne je to u chloridov. Podzemné vody hornej časti tejto vodohospodárskej oblasti (Opatovce nad Nitrou, Nováky, Bystričany) má podľa výsledkov pozorovaní v roku 1995 dobrú kvalitu, k prekročeniu limitných hodnôt Mn a Fe dochádza až v strednej časti pozorovaného územia, kde je kvalita vody ovplyvnená ľudskou činnosťou.

        Rozsiahla devastácia v povodí rieky Nitry poškodila využiteľné zásoby podzemných vôd po stránke kvantitatívnej činnosťou baní a úpravou tokov, ale aj po stránke kvalitatívnej. Dôsledkom toho je krytie potreby pitnej vody zo zdrojov mimo povodia (Polerieka, Turček).