účinný prístup organizácie k ochrane a tvorbe životného prostredia
 
        SYSTÉMY ENVIRONMENTÁLNEHO MANAŽÉRSTVA sú spôsobom realizácie environmentálnych požiadaviek, ukazovateľom konkurencieschopnosti, nástrojom podpory trvalej udržateľnosti.
        S rastúcim záujmom o udržanie a zlepšenie kvality životného prostredia mnohé organizácie zvýšenou mierou obracajú pozornosť potencionálnym environmentálnym vplyvom svojich činností. Záujem o dosiahnutie a preukázanie svojho dobrého environmentálneho správania prostredníctvom riadenia vplyvov svojich činností, zahrňujúcich aj výrobky a služby , zvažujú smerovaním svojej environmentálnej politiky a cieľov rozvoja.
        V kontexte sprísňovania environmentálnych zákonov rozvoja hospodárskej politiky, plnenia cieľov a priorít štátnej environmentálnej politiky, narastania záujmov zainteresovaných strán o environmentálnu problematiku včetne udržateľného rozvoja, ako aj zvýšenia konkurenčnej výkonnosti núti organizáciu prehodnotiť svoj stav a zaviesť taký účinný a efektívny systém, ktorého realizáciou dosiahne splnenie týchto požiadaviek.
 
 
Čo je to systém environmentálneho manažérstva /EMS/ ?

        Je to systém navrhnutý a zavedený organizáciou pre riadenie jej významných environmentálnych aspektov a pre dosiahnutie zhody s právnymi požiadavkami. Umožňuje organizácii dosiahnutie a systematické riadenie úrovne environmentálneho správania, ktoré si sama stanovuje. Čiže je to všeobecne použiteľná zásada manažmentu organizácie, ktorá spája prístupy k ochrane životného prostredia s celkovým riadením organizácie s cieľom dosiahnutia environmentálnych a podnikateľských cieľov.
        EMS sú použiteľné pre celé spektrum organizácii, od výrobných v priemyselnej sfére, v pôdohospodárstve, v službách, v zdravotníctve a obchode, regióne so zreteľom na miestne potreby ako aj podmienky.
        V nasledujúcom období sa očakáva stúpajúci záujem spotrebiteľov, verejnosti, podnikateľskej sféry a orgánov štátnej správy o plnenie požiadaviek ochrany a tvorby životného prostredia organizácií práve prostredníctvom preukázateľnosti systematického prístupu formou aplikácie štandardov, ktoré pre túto oblasť boli v medzinárodnom a európskom merítku vytvorené. Tento trend možno prirovnať k vývoju záujmu o systémy zabezpečovania kvality a manažérstva kvality, ktorých zavedenie a certifikácia je jedným z najdôležitejších indikátorov preukázovania schopnosti splniť požiadavky zákazníka a ktoré spolu so systémami environmentálneho manažérstva už dnes tvoria subsystémy v integrovanom spôsobe riadenia.
        Práve EMS je tým nástrojom, ktorým cez všetky produktívne sektory je možné riešiť problémové otázky životného prostredia s cieľom zabezpečovania prijatých opatrení v rámci trvaloudržateľného rozvoja. Výsledkom úspešného zavedenia a neustáleho zlepšovania EMS má byť pre organizáciu a pre spoločnosť zabezpečenie jej trvalého ekonomického rastu a prosperity a zmena jej správania v zodpovednosti za stav životného prostredia .

ŠTANDARDY PRE ZAVEDENIE EMS
Normy radu ISO 14 000

Medzinárodná organizácia pre štandardizáciu ISO zostavila v roku 1991 Strategickú poradnú skupinu pre ochranu životného prostredia /SAGE/, ktorá nadväzne na Podnikateľskú chartu trvale udržateľného rozvoja vydanú Medzinárodnou obchodnou komorou ICC /1991/ a Deklaráciu Konferencie Spojených národov o životnom prostredí a rozvoji, konanej v Rio de Janero v roku 1992, definovala potreby vývoja štandardizácie v oblasti ochrany životného prostredia. Súbežne vznikali na národných úrovniach hlavne v Európe národné normy, z ktorých Britská norma BS 7750:1992 sa postupne stala základom pre certifikáciu EMS v mnohých štátoch Európy. V rokoch 1993/94 bola vytvorená samostatná technická komisia ISO/TC 207, ktorej úlohou bolo postupné spracovanie systémov a metód ochrany životného prostredia do noriem rady ISO 14 000 pod skupinovým názvom Environmentálne manažérstvo.

 
 
Norma STN EN ISO 14 001
- Systémy environmentálneho manažérstva. Špecifikácia s návodom na použitie.

        Norma špecifikuje požiadavky na systém environmentálneho manažérstva a nie je pre organizácie záväzná. Bola vytvorená tak, aby bola použiteľná v organizáciach akéhokoľvek typu a veľkosti a aby zohľadňovala rôzne geografické, kultúrne a sociálne podmienky. Hlavným cieľom normy je podoporovať ochranu životného prostredia, prevenciu znečisťovania v rovnováhe so sociálnymi a ekonomickými potrebami. Úspech systému závisí na deklarovanom záväzku a zapojení sa všetkých úrovní a funkcií vrátane vrcholového manažmentu. Takýto systém umožňuje organizácii navrhnúť a zhodnotiť účinnosť postupov stanovenia environmentálnej politiky a cieľov, dosiahnuť s nimi zhodu a túto zhodu preukázať.
        Splnením predpísaných požiadaviek, ktorých zhodu s normou STN EN ISO 14 001 preverí úspešný certifikačný audit, organizácia získa od certifikačnej spoločnosti certifikát, ktorý je zároveň aj dokladom, že systém je účinný. Norma je tiež určitým východiskovým vodítkom pre zavedenie EMAS v zmysle nariadenia v zmysle nariadenia EÚ č. 1836/93 s výsledkom overenia a registrácie.
 
 

Norma STN ISO 14 004
- Systémy environmentálneho manažérstva. Všeobecné pokyny obsahujúceho zásady, systémy a podporné technicky.

        Táto norma sa podrobnejšie zaoberá prvkami EMS a poskytuje praktické rady pre zavedenie systému a jeho zlepšovanie. Norma nie je určená pre účely certifikácie prípadne verifikácie.
 
 

Normy STN EN ISO 14 010, STN EN ISO 14 011, STN EN ISO 14 012

        Tieto normy obsahujú všeobecné zásady a postupy vykonávania auditov EMS a kvalifikačné kritéria na environmentálnych auditorov.
 
 

Nariadenie Rady / EHS / č. 1836/1993 - EMAS

        V Európskej únii sú podporované dve navzájom sa doplňujúce formy systému environmentálneho manažérstva - EMS zavedený prípadne certifikovaný podľa EN ISO 14 001, a Program /schéma/ environmentálneho manažérstva a auditov - EMAS. Význam, aký EÚ prikladá programu EMAS pre zbližovanie legislatívy spoločenstva s legislatívou pridružených štátov strednej a východnej Európy je doložený tým, že Nariadenie Rady /EHS/ č. 1836/1993 z 28.6.1993 je medzi niekoľkými vybranými aktami menovite uvedené v kapitole o životnom prostredí v Bielej knihe. Zavádzanie programu EMAS v súlade s praxou EÚ tento dokument zaraďuje medzi normy žiadúceho chovania sa podnikov v priemyselnej sfére. Nariadenie Rady /EHS/ č. 1836/93, umožňujúce dobrovoľnú účasť podnikov z priemyselného sektoru v programe EMAS, vstúpilo v EÚ do platnosti od 13. apríla 1995.
        Pre implementáciu EMAS v SR je treba v súlade s Nariadením Rady č. 1836/93 vytvoriť program, ktorého hlavným cieľom bude podpora trvalého znižovania negatívnych dopadov priemyselných činností na životné prostredie najmä prostredníctvom /ďalej len Program/ : podnikových stratégií ochrany životného prostredia a tvorbou podnikových EMS, systematického hodnotenia účinnosti už zavedených a certifikovaných EMS, informovanie verejnosti.
        Program v celej svojej škále musí rešpektovať existujúce právne predpisy v SR, týkajúce sa ochrany životného prostredia a tam, kde je to nutné, môže stanovovať určitými pravidlami dodatočné podmienky, a to predovšetkým v oblasti prevencie priemyselných havárií a zaobchádzania s chemickými látkami.
        Program musí obsahovať pravidlá umožňujúce certifikovať podniky podľa viacerých štandardov, zahrnúť niektoré povinnosti podnikov, ktoré zatiaľ nie sú predmetom platnej legislatívy v SR a dohľad nad vykonávaním systému EMAS.

        Schéma EMAS a EMS podľa STN EN ISO 14 001 sú z hľadiska štruktúry do značnej miery podobné avšak líšia sa v niektorých bodoch. Nasledujúca schéma / obr. č. 1 / znázorňuje hlavné kroky, ktoré treba pri budovaní EMAS dodržať.
 

 
        Obdobne ako v ISO 9 000 - systémy manažérstva kvality /QMS/ - aj EMS vychádza z Demingovho princípu TQM /obr.č. 2/
 
 

Základné rozdiely medzi EMS podľa ISO 14 001 a EMAS (tab.č. 1)
  EMAS ISO 14 001
Platnosť v krajinách ES celosvetovo
Rozsah využitia špeciálne druhy priemyselných 
činností
organizácie akéhokoľvek druhu
Vstupné preskúmanie áno nepožadované
Environmentálne vyhlásenie áno nepožadované
Overenie /verifikácia/ áno nie
Certifikácia nie áno
Kompetentný orgán áno nie
Registrácia podnikovej jednotky áno nie
Riadenie dokumentov nie je špecifikované áno
Určenie auditných cyklov áno nie
 
 

HLAVNÉ KROKY PRI BUDOVANÍ EMS

            Počiatočné preskúmanie, zhodnotenie environmentálnych aspektov a ich vplyvov na životné prostredie, identifikácia a stanovenie významných environmentálnych vplyvov
        Do úvahy je treba vziať tieto požiadavky:

        Pri environmentálnych vplyvoch treba posúdiť okrem činností v normálnom stave aj abnormálnu činnosť / skúšobný, nábehový stav výroby /, nehody, núdzové stavy a minulé činnosti - záťaže.
        Nedostatočné zhodnotenie environmentálnych vplyvov nastáva vtedy, ak sa nedôsledne posúdia práve nepriame činnosti spojené s organizáciou, t.j. dodávatelia surovín, polotovarov, energií alebo užívatelia výrobku a zneškodnenie výrobku.
 
 
Zostavenie registra právnych a iných požiadaviek
Deklarovanie environmentálnej politiky

        Vrcholové vedenie sa zaväzuje minimálne k zhode s právnymi a inými požiadavkami, prevencii znečisťovania, zhode s ostatnými požiadavkami.
        Stanovenie dlhodobých a krátkodobých cieľov rozpracovaných do programov EMS

Realizácia budovania EMS

Kontrola a monitoring Vyhodnotenie Celý systém environmentálneho manažérstva musí byť zdokumentovaný v zmysle požiadaviek normy EN ISO 14 001.
 
 
NÁSTROJE A METÓDY BUDOVANIA EMS

        Neoddeliteľnou súčasťou pri budovaní EMS je aplikovanie takých metód a postupov, ktoré svojím obsahom a zameraním opierajúc sa o najnovšie poznatky z oblasti vedy, technicky a technológií umožňujú obsiahnuť riešenie zmiernenia a odstránenia nežiadúcich environmentálnych vplyvov vzniknutých z činností organizácie:

        Mnohé z uvedených metód sú svojím rozsahom a zameraním použiteľné samostatne ale aj kombinovane, závisí od ekonomickej a technickej úrovne organizácie, ktorým z prístupov sa najúčinnejšie a najefektívnejšie priblížia k želateľnému cieľu.
 
 
CELKOVÉ VÝHODY Z VYBUDOVANIA SYSTÉMU ENVIRONMENTÁLNEHO MANAŽÉRSTVA
 
 
IMPLEMENTÁCIA EMS V SR
Inštitucionálne a štandardizačné zabezpečenie

        Gestorom implementácie EMS v SR cez základné a štandardizačné zabezpečenie je Ministerstvo životného prostredia SR. V decembri 1996 bola ustanovená pri Slovenskom ústave technickej normalizácie /SÚTN/ technická normalizačná komisia TNK č. 72 s názvom Environmentálne manažérstvo. V priebehu roku 1997 bolo riešených prvých päť noriem rady ISO 14 000, a to ISO 14 001, ISO 14 004, ISO 14 010, ISO 14 011 a ISO 14 012. Po konečnom schválení Úradom pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo /ÚNMS/, ktoré sa uskutočnilo začiatkom roku 1998, sa ich vydania očakáva v najbližších dňoch.
        V riešení sú ďalšie normy a to : ISO 14 020, ISO 14 021, ISO 14 040, ISO 14 041, ISO 14 050, ISO 14 024, ISO 14 060 a ISO 14 031, ktorých vydanie do sústavy STN sa predpokladá v priebehu roku 1998 a 1999.

        Dňom 1.1.1997 bol Slovenským národným akreditačným systémom / SNAS / ustanovený Technický výbor pre akreditáciu certifikačných orgánov certifikujúcich systémy environmentálneho manažérstva / TVA COE/. Tento technický výbor vypracoval smernice a postupy v súlade s kritériami európskych noriem pre akreditáciu EN 45000 a medzinárodných štandardov pre akreditáciu ISO/IEC. V rámci školiacich projektov, ktorých garantom bolo Ministerstvo životného prostredia SR a SNAS, sa uskutočnila príprava odborníkov pre oblasť posudzovania v akreditačnom procese a oblasť environmentálneho auditu v certifikačnom procese.
        Okrem týchto aktivít v podmienkach SR je realizované dostatočné množstvo školiacich aktivít prostredníctvom súkromných a mimovládnych vzdelávacích firiem a organizácií a projektov podporových UNIDO, UNEP, PHARE a WEC.
        V SR pôsobia certifikačné spoločnosti, ktoré sa na EMS akreditovali v medzinárodnom meradle, vychádzajúc už zo skúseností certifikácie systémov manažérstva kvality. V súčasnej dobe možno konštatovať, že budovanie EMS si dalo do priorít mnoho slovenských podnikov, hlavne z oblasti priemyslu, uvedomujúc si ich urýchlenie začlenenia do špičkovej kategórie výrobcov na európskom a medzinárodnom trhu.

Certifikované organizácie podľa ISO 14 001 v SR (tab. č. 2)
NÁZOV ORGANIZÁCIE CERTIFIKÁT ZÍSKANÝ CERTIFIKAČNÁ 
SPOLOČNOSŤ
Matador, a.s. Púchov november 1996 Det Norske Veritas 
Holandsko
Slovnaft, a.s. Bratislava júl 1997 SQS Švajčiarsko
Divízny závod Studená valcovňa 
VSŽ Oceľ s.r.o. Košice
júl 1997 RW TÜ V Nemecko
Slovakofarma, a.s., Hlohovec marec 1998 Det Norske Veritas 
Holandsko
 
        K certifikácii sa pripravujú nasledovné organizácie : Chemolak, a.s., Smolenice, ELBA, a.s., Kremnica, DUSLO, a.s.,Šaľa, SES, a.s., Tlmače, Hutná druhovýroba, d.z., VSŽ Oceľ, s.r.o., Košice a ďalšie divízne závody spoločnosti, Vzduchotechnika, a.s., Nové Mesto nad Váhom, ďalšie divízne závody VSŽ Oceľ, s.r.o., Košice a SCP, a.s., Ružomberok a ďalšie.