Pre mnohých Slovákov nie je tento geografický názov príliš známy. Waddenské more je súčasťou Severného mora a nachádza sa na severozápade Holandska medzi pevninou (provincia Frísko) a reťazou Západofrískych ostrovov, pričom celá oblasť pokračuje a prechádza za hranice do Nemecka a Dánska.
        Je to veľmi plytké, šelfové more, kde príliv a odliv majú rozhodujúci vplyv na rozsah súše, resp. mora a tým na fungovanie celého ekosystému, nakoľko počas odlivu značná časť územia zostáva súšou. Hlavne pri ostrovoch a pevninskom brehu sa obnažia rozsiahle bahnito-piesčité pláže a lavice bohaté na benthos, ktorý je významnou potravinovou bázou pre množstvo vodných a bahniakovitých vtákov, ktoré v oblasti žijú, resp. sa tu počas jarných a jesenných migrácií zastavujú.
        Celá oblasť je pre Holandsko hospodársky veľmi významná, najmä z hľadiska ťažby ropy a zemného plynu z morského dna, rybolovu, významné je pestovanie a výlov morských lastúrnikov, kôrovcov (garnáty, krevety), dôležité sú dopravné a vojenské aktivity a veľmi významná turistika a rekreácia, keďže ostrovy s piesčitými plážami sú obľúbené letoviská.
        Väčšina ostrovov ohraničujúcich Waddenské more je osídlená (Texel,Vlieland, Terschelling, Ameland, Schiermonnikoog), zopár menších je bez ľudských usadlostí. Vzhľad ostrovov je prevažne nízky, rovinatý, nadmorské výšky dosahujú len niekoľko pár metrov.
        Značnú časť pokrývajú piesky a piesočné duny, tieto sú miestami spevňované riedkymi porastami borovíc. Prevažná väčšina územia je porastená sporou bylinnou vegetáciou. V najnižších polohách sú lúčne spoločenstvá, počas jarného aspektu s kobercami ružovo-fialových kvetov vstavačovitých rastlín.
 
 
Šabliarka modronohá - bežný hniezdič Waddenskej oblasti
 
        Malú časť územia tvoria pasienky okolo poľnohospodárskych usadlostí.
        Centrum každého z obývaných ostrovov je prístav s neodmysliteľným majákom, slúžiaci rybárskym člnom, ale aj množstvu športových jácht a plachetníc a samozrejme trajektovej doprave.
        V rámci každého ostrova je ekonomická činnosť a turistika usmernená a časť územia vyčlenená pre ochranu prírody, hlavne lokality hniezdenia vtákov.
        Ochrana prírodného prostredia sa premieta aj vo forme pohybu návštevníkov po ostrove. Tento je mimo urbanizované zóny čiste ekologický - bicyklami, peši alebo konským povozom. V celom Holandsku je bicyklovanie jeden z najrozšírenejších spôsobov relaxácie a pobytu v prírode. Sieť požičovní bicyklov robí túto činnosť takmer bezproblémovou.
        Vo väzbe na už spomenutý prílivový a odlivový efekt sa vytvoril jedinečný prírodný ekosystém. Waddenskú oblasť možno z pohľadu fauny charakterizovať ako:  
 
Čoraz vzácnejší pohľad na odpočívajúcich tuleňov
 

        Ako bežné hniezdiče tu možno pozorovať viaceré druhy, ktoré na Slovensku hniezdia len ojedinele: brehár čiernochvostý (Limosa limosa), kalužiaky (rod Tringa), šabliarka modronohá (Recurvirostra avoceta).
        V rámci známeho boja Holanďanov s morom a úsilia získať ďaľšie územie, bolo aj s Waddenskej oblasti ako o území, kde sa mali vybudovať medzi ostrovmi hrádze spojené s pevninou, a takto ohradené more sčasti vysušiť a čiastočne premeniť na sladkovodné jazero. Ešte v turistických sprievodcoch o Holandsku z r. 1986 sa môžete dočítať, že po úspešnom ukončení "Delta plánu" čaká Holanďanov realizácia ďalšieho veľkého projektu tzv."Waddenplanu". Hlavne v dôsledku argumentácii odborníkov - ekológov a ochranárov, ale aj odporu verejnosti si vládne inštitúcie uvedomili biologickú hodnotu tohto územia a vláda koncom 80-tych rokov plán definitívne zamietla.

        Napriek tejto "záchrane" Waddenského mora zosúladenie hospodárskych aktivít so záujmami ochranárskymi nie je vždy jednoduché. Vďaka silnému environmentálnemu povedomiu Holanďanov i pôsobeniu viacerých ekologických aktivít - napr. Národnej asociácie pre ochranu Waddenského mora, ktorá je najväčšou a najaktívnejšou holandskou ekologickou asociáciou, je predpoklad, že tento jedinečný ekosystém bude zachovaný aj pre ďalšie generácie. Jedným z krokov bolo zapísanie Waddenskej oblasti do zoznamu Ramsarských lokalít, ako mokrade medzinárodného významu.