Sledovanie kvality životného prostredia v oblasti Banská Bystrica - Sliač - Zvolen

 Základné východisko pre koncipovanie opatrení na ochranu a tvorbu životného prostredia (ŽP) predstavuje kvalitná údajová základňa popisujúca environmentálnu situáciu, charakterizovanú stavom ovzdušia, podzemnej a povrchovej vody, horninového prostredia, pôdy, bioty vrátane lesov. Jej súčasťou je sledovanie problematiky produkcie a nakladania s odpadmi, fyzikálnych rizikových faktorov, napr. hluk, radón, chemické rizikové látky ako sú obsahy cudzorodých látok v potravinách a pitnej vode. Základom pre tvorbu tejto údajovej základne je environmentálny monitorovací systém, ktorý sa v Slovenskej republike buduje na troch základných, navzájom sa doplňujúcich úrovniach : celoplošný, regionálny a účelový. Základňa je dopĺňaná údajmi, ktoré sú výstupom činnosti orgánov a organizácií zodpovedných za starostlivosť o životné prostredie a zdravie ľudí. Syntéza uvedených údajov poskytuje komplexný obraz o stave územia z hľadiska ŽP a tvorí podklad pre tvorbu a realizáciu jednak nápravných opatrení vo väzbe na zdravotný stav ľudí, ako aj podklad pre celkový rozvoj územia tak,  aby neboli ohrozené podmienky zdravého života ďalších generácií a možnosti zabezpečenia trvalo udržateľného rozvoja.
 Súčasťou celoplošného monitoringu SR v oblasti ovzdušia v garancii Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), ktorý mal v roku 1995  32 lokálnych monitorovacích staníc, sú aj dve lokality na území mesta Banská Bystrica. Meracie stanovištia sú lokalizované v centre mesta v blízkosti hotela LUX a na Krivánskej ulici sídliska Sásová. Merané sú priemerné 24-hodinové koncentrácie SO2, NOx na obidvoch meracích staniciach a naviac polietavý prach, O3, CO  na meracej stanici v blízkosti hotela LUX. Monitorovaním kvality ovzdušia sa zaoberá aj Výskumný ústav trávnatých porastov a horských pasienkov (VÚTPHP) Banská Bystrica, ktorý má  v Banskej Bystrici dve monitorovacie lokality - Suchý vrch a areál VÚTPHP .
Kvalitu ovzdušia monitoruje aj Špecializovaný štátny zdravotný ústav (ŠŠZÚ) Banská Bystrica v dvoch lokalitách (Pamätník SNP a Sásová - ZŠ Magurská ul.). V rámci projektu CESAR, ktorý v období od novembra 1995 do októbra 1996 hodnotil vzťah medzi kvalitou ovzdušia a zdravotným stavom, boli  merané priemerné 24-hodinové koncentrácie  prachových frakcií PM10 a PM2,5, ďalej SO2 a NO2. Od apríla 1997 do marca 1998 bude prebiehať v uvedených lokalitách séria  meraní priemerných 24-hodinových koncentrácií   PM10 a PM2,5 , NO2 a NOx.
Štátny zdravotný ústav (ŠZÚ) Zvolen monitoruje kvalitu ovzdušia na 21 monitorovacích lokalitách vo Zvolene a na jednej lokalite na Sliači. Meria sa prašný spad, polietavý prach, SO2 a NOx v priemerných 24-hodinových koncentráciách, pričom trvale znečistenými miestami sú Paneláreň, Ul. Jesenského, sídlisko Sekier. Uvedené chemické škodliviny v meste Zvolen neprekračujú platné limitné hodnoty.
ŠŠZÚ monitoruje zároveň hluk v životnom prostredí. Závažnosť hlukovej expozície v obytnom prostredí je z hľadiska ochrany zdravia významná najmä z týchto dôvodov :  hluk postihuje celú populáciu (citlivé osoby, ľudí vyžadujúcich si zvýšenú ochranu pred hlukom, po prekonaní ušných ochorení, chronicky chorých ), expozícia hluku v mimopracovnom prostredí nie je časovo obmedzená (skracuje sa pokojový interval noci), k expozícii dochádza v prostredí, ktoré má slúžiť k reštitúcii pracovnej schopnosti a k zotaveniu.
 Z hľadiska zaťaženia  obyvateľov stojí  v centre záujmu najmä hluk z dopravy, ktorého analýza sa nerobí každý rok, ale v určitých časových intervaloch. Najpodrobnejšia analýza sa uskutočnila v roku 1991 na 63 stanovištiach v Banskej Bystrici. V roku 1997 sa zopakovalo meranie  v miestach predpokladaných zmien hlukových pomerov na 13-tich pôvodných stanovištiach a jednom novom stanovišti na Rudohorskej ulici. Z nich sa na ôsmich zistilo zníženie hluku od 0.5 dB (A) do 14.6 dB (A). Toto zníženie napriek zvýšeniu prejazdnosti najmä osobných automobilov je dôsledkom zmien v zložení automobilovej dopravy. Avšak na žiadnom z meracích miest nebola zistená hluková situácia, ktorá by vyhovovala požiadavkám vyhlášky Ministerstva zdravotníctva  SR č. 14/1997 Zb.o ochrane zdravia pred nepriaznivými  účinkami   hluku a vibrácií.
 Hlukové zaťaženie mesta Sliač a Zvolen sa zvýšilo v roku 1992 presunom vojenskej letky na letisko Sliač. V  meste Zvolen pretrváva nepriaznivá situácia najmä v centre mesta a na sídliskách, pričom namerané hodnoty prekračujú hygienické požiadavky. Na území mesta Zvolen bol hluk z dopravy monitorovaný na 27 meracích stanovištiach.
Hlavné zdroje pitnej vody pre mesto Banská Bystrica sú Pohronský skupinový vodovod (PSV), pramene Tajov, Jergaly, Laskomer, Ľadová studňa (Slovenská Ľupča) a Štepnica ( Sásová ). V rámci monitoringu pitnej vody v meste Banská Bystrica ŠŠZÚ robí rozbory vzoriek v rozsahu celej STN 75 7111 - Pitná voda pre štyri odberné miesta : Starohorská ul. (Jergalská vetva), Fončorda - obchodné stredisko Astra (PSV), Tajovského ul. (voda  z Laskomerského prameňa), Ul. 29. augusta (voda z Ľadovej studne). Podrobný monitoring pitnej vody vykonávajú Stredoslovenské vodárne a kanalizácie (StVaK) , ktoré spravujú uvedené zdroje a odoberajú vzorky pitnej vody na cca 35 odberných miestach, čím sa kontroluje zásobovanie zo všetkých zdrojov. Kvalita pitnej vody vo verejných vodovodoch na území Banskej Bystrice v súčasnosti vyhovuje STN 75 7111 - Pitná voda pre  všetky ukazovatele.
ŠŠZÚ v Banskej Bystrici  pravidelne sleduje kvalitu  rekreačných vôd  na dvoch lokalitách: na Krytej plavárni na Štiavničkách a na Plážovom kúpalisku. V bazénoch s recirkuláciou vody sú vyšetrované fyzikálno-chemické, mikrobiologické a biologické ukazovatele. V letnej sezóne sa sledovali rekreačné vody na verejných  kúpaliskách vo Zvolene,  Kováčovej a na Sliači.
Hlavné zdroje zásobovania mesta Zvolen pitnou vodou  sú skupinový vodovod Hriňová - Lučenec - Fiľakovo, Hučava, Pohronský skupinový vodovod, Podzámčok, Sekier, Čačín. Uvedené zdroje ako aj vodovodná sieť v meste je v správe  StVaK-u. Všetky vodovody majú zabezpečenú permanentnú dezinfekciu chlórom. Na základe výročnej správy ŠZÚ Zvolen z roku 1996 „Hygiena životného prostredia" je stav pitnej vody hodnotený podľa
 STN 75 7111  v okrese Zvolen  veľmi dobrý. Počet odberných miest vzoriek pitnej vody vo Zvolene je 21. Sliač je zásobovaný z Pohronského skupinového vodovodu a zo Sielnice. Vzorky sa odoberajú z dvoch odberných miest. Stav pitnej vody kontroluje ŠZÚ aj StVaK.
 Za systém sledovania kvality povrchových vôd je v súčasnosti zodpovedný SHMÚ. Vzorkovanie a analytické práce vykonáva Povodie Hrona v Banskej Bystrici. Kvalita povrchovej vody  sa vyhodnocuje podľa STN 75 7221 Klasifikácia akosti povrchových vôd  z výsledkov laboratórnych rozborov vody . Akosť povrchových vôd bola v roku 1995 sledovaná v 240 objektoch. V oblasti Banská Bystrica - Zvolen  je lokalizovaných 8 odberných miest
v povodí rieky Hron.
 Od roku 1992 platí na Slovensku  vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č.406/ 1992 Zb. o  požiadavkách na obmedzenie ožiarenia z radónu a ďalších prírodných rádionuklidov. Táto vyhláška určuje  limity koncentrácie radónu v ovzduší pobytových miestností, v pitnej vode, i maximálnu hmotnostnú aktivitu rádia v stavebnom materiáli. Na jej základe sa uskutočňuje hlavne kontrola hmotnostnej aktivity rádia v stavebnom materiáli a radónu v pitnej vode, čím sa u nás eliminovali dva dôležité zdroje radónu v bytoch.Problematike radónu sa v Banskej Bystrici  venujú pracovníci ŠŠZÚ. Zatiaľ vykonali kontrolné meranie na 147 lokalitách.
Na základe údajov zo ŠŠZÚ Banská Bystrica sa vykonalo kontrolné meranie radónu na 8 lokalitách vo Zvolene a na 2 lokalitách na Sliači.
 Okresný úrad v Banskej Bystrici a vo Zvolene  zabezpečuje monitorovanie odpadov v okrese Banská Bystrica a Zvolen, čím sa vytvára databáza pre regionálnu úroveň informačného systému o odpadoch - RISO v rámci celoplošného monitoringu odpadov. Systém RISO  zabezpečuje celoplošný zber údajov  o tvorbe a nakladaní so zvláštnym a nebezpečným odpadom na území Slovenskej republiky. Na základe nariadenia vlády SR č.605/1992 Zb. o vedení evidencie odpadov sa evidujú  údaje z hlásení pôvodcov odpadov o vzniku a nakladaní so zvláštnym a nebezpečným odpadom.
 Zdravotný stav lesov SR   monitoruje  Lesnícky výskumný ústav  vo Zvolene  v sieti 16x16 km na 111 trvalo monitorovacích plochách (TMP). Plošné monitorovanie lesov a lesných pôd v sieti 4x4 km sa uskutočňuje v 5-ročných cykloch. V rámci tématickej mapy zobrazovaného územia v okolí Banskej Bystrice a Zvolena sa nachádza 30 TMP .
 Monitorovanie pôdy sa realizuje v rámci celoplošného monitoringu, ktorého garantom je Výskumný ústav pôdnej  úrodnosti Bratislava. Meranie pôdnych vlastností  sa vykonáva v 5-ročných cykloch a v troch štandardných hĺbkach pôdneho profilu. Cieľom monitoringu je zaznamenať zmeny a rovnako aj stabilitu najdôležitejších  vlastností pôdneho krytu. Základná monitorovacia sieť mala v roku 1995   647 lokalít . V okolí Banskej Bystrice a Zvolena sa nachádza 11 monitorovacích lokalít základnej siete monitoringu  pôd.
 V okolí  Banskej Bystrice a Zvolena sa nachádza 9 lokalít, kde sa v rámci projektu  ČMS Geologické faktory  sledujú tieto subsystémy : zosuvy a iné svahové deformácie (2 lokality ), vplyv  ťažby  nerastných surovín na ŽP (1 lokalita ), antropogénne sedimenty pochované (5 lokalít ) a  monitorovanie kvality snehovej pokrývky (1 lokalita ) s cieľom  priblížiť  komplexný systém hodnotenia ŽP verejnosti.
Slovenská  agentúra životného prostredia (SAŽP)  Banská Bystrica spracovala mapy v mierke 1:10 000 a 1: 50 000 so zobrazením vyššie uvedených lokalít. Návštevníci  III.ročníka Envirofilmu ´97  v Banskej Bystrici mali možnosť sa s mapami oboznámiť. Spolu s ďalšími informáciami sú k dispozícii na SAŽP, na odelení stavu životného prostredia.

Ing. Zuzana Lieskovská,
Ing. arch. Adriana Roháriková,
Ing. Miroslava Uhríková
SAŽP B.Bystrica