Povinnosť vypracovať programy odpadového hospodárstva je určená Zákonom č. 238/l99l Zb. o odpadoch a špecifikovaná vyhláškou SKŽP č. 76/l992 Zb. o programoch odpadového hospodárstva. Systém programov odpadového hospodárstva sa v Slovenskej republike uviedol do praxe v roku 1993, keď Ministerstvo životného prostredia SR vypracovalo Program odpadového hospodárstva Slovenskej republiky (POH SR ). Program bol schválený platí uznesením vlády SR č. 500 z 13.7.1993 . Bol vypracovaný na základe celoštátnej bilancie odpadov a analýzy stavu a potrieb odpadového hospodárstva. Obsahoval ciele a opatrenia navrhnuté pre časové horizonty rokov 1996, 2000 a 2005, ktoré boli neskôr premietnuté aj do dokumentu Stratégia, zásady a priority štátnej environmentálnej politiky Slovenskej republiky, schváleného vládou SR a Národnou radou SR. Na základe POH SR boli vypracované programy odpadového hospodárstva okresov a obvodov a napokon aj pôvodcov odpadov.
V rokoch 1993 - 1996 sa jednoznačne potvrdil
význam programov odpadového hospodárstva ako koncepčných materiálov na
všetkých úrovniach. V týchto programoch sa analyzoval stav hospodárenia
s odpadmi a navrhnutý spôsob riešenia existujúcich problémov. Osobitný
význam mali programy odpadového hospodárstva
vypracované na úrovni pôvodcov odpadov. Mnohí pôvodcovia si pri ich vypracúvaní
prvýkrát uvedomili svoje povinnosti v tejto oblasti. Úrady životného prostredia
mali pri schvaľovaní týchto programov možnosť ovplyvniť pôvodcov odpadov
tak, aby ich správanie bolo v súlade s princípmi a cieľmi štátnej environmentálnej
politiky.
Programom odpadového hospodárstva sa prikladá veľký význam aj v Európskej únii. V smernici Rady 91/156/EEC, ktorou sa dopĺňa smernica č. 75/442/EEC z 15.7.1975 o odpadoch, je uvedená povinnosť členských štátov vypracovať svoje programy odpadového hospodárstva.
V súčasnosti je Slovenská republika jedným z mála štátov, kde sa uplatňuje systém, ktorý sa aj v zahraničí pozitívne hodnotí, pretože umožňuje vytvoriť vzájomné vzťahy medzi všetkými subjektamiá pôsobiacimi v odpadovom hospodárstve, t.j. pôvodcov odpadov, ponikateľských subjektov, orgánov štátnej správy a orgánov samosprávy v obciach a mestách.
V roku l996 sa skončilo prvé obdobie, pre ktoré boli v POH SR vytýčené ciele a opatrenia na zabezpečenie ich plnenia. V zmysle úloh z uznesení vlády SR č. 500/1993 a č. 571/1995 sa preto začalo s jeho aktualizáciou, pri ktorej sa vyhodnotilo plnenie vytýčených cieľov a opatrení a vývoj situácie v odpadovom hospodárstve za sledované obdobie.
Ciele a opatrenia POH SR vytýčené pre roky 1993 - 1996 sa podarilo splniť hlavne v týchto oblastiach:
Nepodarilo sa zabezpečiť výstavbu spaľovní nebezpečných odpadov a rekonštrukciu spaľovaní komunálnych odpadov v Bratislave a v Košiciach a v plnom rozsahu sa nesplnili ani ciele v oblasti kompostovania biologických odpadov.V prípade cieľov zameraných na výstavbu, resp. rekonštrukciu spaľovní komunálneho odpadu bol hlavnou príčinou nedostatok investičných prostriedkov. V prípade spaľovní nebezpečných odpadov sa k ekonomickým problémom pridružil aj negatívny postoj obyvateľstva a rôznych ochranárskych organizácií v navrhovanej lokalite výstavby. V dôsledku nepriaznivej ekonomickej situácie v poľnohospodárskom sektore poklesol záujem o priemyselné komposty, čo sa preajvilo na poklese ich výroby. Na dosiahnutie týchto cieľov je potrebné vytvoriť podmienky v nasledujúcom období.
Plnenie cieľov a opatrení vytýčených na obdobie rokov 1993 - 1996 bolo jedným z východísk pri aktualizácii POH SR. Pri aktualizácii sa taktiež využili informácie o vzniku odpadov a spôsobe nakladania s nimi, nové skúsenosti a poznatky o vývoji odpadového hospodárstva v SR i v zahraničí v priebehu rokov 1993- 1996.
Aktualizácia POH SR sa uskutočnila v období príprav SR na vstup do medzinárodných štruktúr - Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a Európskej únie, v rámci ktorých bude harmonizovať legislatívu SR s predpismi týchto zoskupení a splniť aj ďalšie podmienky . V oblasti odpadového hospodárstva bude potrebné zabezpečiť taký spôsob nakladania s odpadmi, ktorý nebude ohrozovať životné prostredie, hlavne vytvoriť podmienky pre správne nakladanie a zneškodňovanie nebezpečných odpadov. Očakávané zmeny sa museli prejaviť aj vo formulácii cieľov a opatrení na nasledujúce obdobie.V prípravnej etape na aktualizáciu POH SR sa vykonala komplexná bilancia vzniku odpadov. Na tento účel bol prvýkrát celoplošne využitý regionálny informačný systém o odpadoch. Ďalšie potrebné údaje sa získali z úradov životného prostredia a z jednotlivých rezortov. Na základe získaných údajov bolo vyhodnotené plnenie cieľov a opatrení vytýčených na obdobie rokov 1993 - 1996 a taktiež boli sformulované ciele a opatrenia pre obdobie rokov 1997 - 2000 a 2001 - 2005.
Vykonaným prieskumom sa zistilo, že v roku 1995 vzniklo na území celkove 25,7 mil. t. odpadov. Z toho množstva bolo 19,5 mil. t. odpadov patriacich do kategórie ostatné odpady a 6,2 mil. t zvláštnych odpadov. V kategórii zvláštnych odpadov sú zahrnuté aj komunálne odpady v množstve l,6 mil. t a nebezpečné odpady v množstve 2,5 mil.t. Produkcia odpadov v roku 1995 je približne o 25 % nižšia v porovnaní s rokom 1992, kedy sa u nás prvýkrát vykonala komplexná bilancia vzniku odpadov.Na základe analýzy vývoja odpadového hospodárstva v rokoch 1993-1996 boli v POH SR do roku 2000 vytýčené ciele a opatrenia zamerané hlavne na : zabezpečenie správneho nakladania s nebezpečnými odpadmi a na ich zneškodňovanie, výstavbu spaľovní nebezpečných a komunálnych odpadov, ktorú sa nepodarilo zabezpečiť v predchádzajúcom období, intenzifikáciu kompostovania biologických odpadov, vytvorenie podmienok na zvýšenie recyklácie využiteľných odpadov a sanáciu starých skládok a environmentálnych záťaží.
Program odpadového hospodárstva SR do roku 2000 schválila vláda SR uznesením č.799 z 26.11.1996. Na jeho základe vypracujú svoje programy odpadového hospodárstva krajské a okresné úrady čo má veľký význam v tomto období, keď nastala zmena územného usporiadania a reorganizácia štátnej správy. Územné programy odpadového hospodárstva vypracované v roku 1993 pre vtedajšie okresy a obvody v dôsledku týchto zmien vo viacerých prípadoch stratili aktuálnosť a preto je potrebné vypracovať nové POH pre jednotlivé územné celky. Aby prebehol cyklus aktualizácie programov odpadového hospodárstva na všetkých úrovniach, budú ich aktualizovať aj pôvodcovia odpadov. Je reálny predpoklad, že po období získavania skúseností budú aktualizované programy odpadového hospodárstva vypracované na kvalitatívne vyššej úrovnim, čo umožní dosiahnuť zlepšenie stavu životného prostredia.
Východiskom pre aktualizáciu programov odpadového hospodárstva pôvodcov odpadov bude: vyhodnotenie plnenia cieľov, ktoré si vytýčili v predchádzajúcom období, analýza súčasného stavu odpadového hospodárstva, bilancia odpadov a špecifikácia potrieb odpadového hospodárstva pre nasledujúce obdobie. Pri aktualizácii je potrebné zohľadniť aj zmeny právnych predpisov, ktoré sa uskutočnili od roku 1993. Z hľadiska miest a obcí, ktoré sú podľa Zákona č. 238/1991 Zb. odpadoch pôvodcom komunálneho odpadu, patrí medzi najvýznamnejšie zmeny novela katalógu odpadov, ktorá sa uskutočnila vyhláškou MŽP SR č.19/1996 Z.z., ktorou sa ustanovuje kategorizácia odpadov a vydáva Katalóg odpadov. V novom katalógu odpadov je medzi komunálny odpad (skupina 91) v podskupine 911 (domový odpad) zaradený pod číslom 91104 odpad zo septikov a žúmp z komunálneho hospodárstva ( rodinné doimy, komunálne hospodárstvo, rekreácia ). Znamená to, že obce sú zodpovedné za správne nakladanie s uvedeným odpadom. Táto skutočnosť sa musí odzrkadliť aj v aktualizovaných programoch odpadového hospodárstva obcí a miest.
V súlade s vyhláškou č. 76/1992 je možné,
aby pôvodcovia odpadov vypracovali spoločný program odpadového hospodárstva
. V prípade obcí je vhodné vypracovať program odpadového hospodárstva hlavne
s tými subjektami pôsobiacimi na jej území, ktoré sú pôvodcami odpadu podobnému
domovému odpadu, nakoľko tento odpad sa zvyčajne zneškodňuje spoločne s
komunálnym odpadom od obyvateľov. Pre pôvodcov odpadov, vrátane obcí je
výhodné vypracovať spoločný POH vtedy, ak produkujú podobné odpady a zneškodňujú
ich podobným spôsobom.
ilustračná snímka: Ing. Ladislav Deneš