![]() |
![]() |
Kde leží a aké je Podhorie
V údolí s riečkou Bebravou,
tam leží môj rodný kraj,
stvorený mojou predstavou,
nájdený povestný pozemský raj.
Oblasť Podhoria s výmerou 94 km2 sa nachádza v povodí riečky
Bebravy, v severnej časti okresu
Bánovce nad Bebravou, na rozhraní Stredného Považia a Hornej Nitry, prevažne
v Strážovských vrchoch a v Bánovskej pahorkatine. Prírodné bohatstvo na
Podhorí je veľmi rôznorodé. Vyskytuje sa tu veľa unikátnych rastlín a živočíchov,
vzácne krasové a skalné útvary typické pre krasovú oblasť (jaskyne, krasové
plošiny, závrty, skameneliny). Na území Podhoria sú prírodné rezervácie
Kňaží stôl, Ľutovský Drieňovec, Smradľavý vrch, Udrina a Žrebíky, prírodné
výtvory Stará Bebrava a jaskyňa Dúpna diera. Známou prírodnou pamiatkou
je chránený prírodný výtvor, viac ako 300-ročný Rákocziho dub, viaceré
byliny, kry a živočíchy. Najväčším prírodným bohatstvo je tu však voda.
Toto územie je medzinárodne známe viacerými výdatnými prameňmi pitnej vody.
Kto žije na Podhorí?
Prapredkov mojich dávny rod
náhodou zablúdil sem,
objaviac číry prameň vôd,
prácou rúk zúrodnil zem.
V mikroregióne sa nachádza 8 obcí - Čierna Lehota, Šípkov, Trebichava, Slatina nad Bebravou, Slatinka nad Bebravou, Krásna Ves, Timoradza a Podlužany. Najstaršou obcou je Slatinka nad Bebravou (prvá písomná zmienka je z roku 1208), najmladšou Trebichava (1396). Na riešiteľov projektu rozvoja tohto územia môže pôsobiť deprimujúco fakt, že v decembri 1997, po vyše dvoch rokoch riešenia projektu, klesol počet obyvateľov Podhoria prvýkrát v 20. storočí pod 3000 obyvateľov. Dnes dosahuje 2994, zatiaľ čo v prvej polovici storočia bývalo na Podhorí okolo 5000 obyvateľov, no od 70. rokov nastal postupný úbytok, ktorý vyvrcholil spomínaným smutným rekordom. Aj niektoré obce zaznamenali v roku 1997 historické zlomy v Krásnej Vsi prvýkrát klesol počet obyvateľov pod 500, v roku 1970 tam žilo 843 osôb a v Trebichave dokonca pod 50, maximum bolo v roku 1910 530 obyvateľov. Teda aj hustotou obyvateľstva sa Podhorie radí medzi podpriemerne osídlené územia. Slovensko má 109 obyvateľov na km2, Trenčiansky kraj 135, okres Bánovce nad Bebravou 84, Podhorie 32 a extrémne málo obývané obce v Čierna Lehota 13 a Trebichava len 5 obyvateľov na km2. Veková štruktúra tiež nie je na prvý pohľad povzbudzujúca, lebo podiel obyvateľov v poproduktívnom veku dosahuje vyše 30%.
Čo teda oprávňuje široký kolektív riešiteľov projektu k opatrnému,
ale predsa reálnemu optimizmu?
Projekt založený na 5 E
Riešitelia projektu si stanovili zásadu 5E: ekonomika, ekológia, etika, estetika, ekuména. Dôležitým predpokladom úspešnosti projektu je úzka spolupráca externých riešiteľov s predstaviteľmi samosprávy, cirkví, učiteľmi, domácimi podnikateľmi a ďalšími podhorskými autoritami, ako aj jeho podpora zo strany štátnych i mimovládnych organizácií. Vážnym krokom je získavanie podpory čo najväčšieho počtu domácich obyvateľov a veľmi dôležitá je aktivizácia rodákov, aby svojimi skúsenosťami a možnosťami pomohli rodnému kraju.
Prvým, dôležitým krokom projektu bola identifikácia mikroregiónu, stanovenie
jeho hraníc, jeho silných i slabých stránok, získanie občanov Podhoria
pre projekt.
Podhorie spĺňa všetky kritériá definície mikroregiónu má: postrehnuteľné
hranice svojho územia v konkrétnej krajine, je reálne vymedzený, ohraničený,
určitú mieru autonómie, teda schopnosť pretrvávať na pozadí zmien, definované
vzťahy k centru nodálneho územia (Bánovce nad Bebravu) a regiónu (Trenčín),
jasne definované svoje prednosti i nedostatky voči susedným mikroregiónom
a predpoklady na profitovanie z rozdielov, ktoré ho od nich odlišujú, ako
predpoklad postupného rozvoja má vedome vytvorené spoločenstvo (občania,
fyzické a právnické subjekty), ktoré je schopné a ochotné rozmýšľať nad
vývojom svojho životného prostredia v ktorom žije, podniká, vlastní hnuteľný
i nehnuteľný majetok, kde vychováva svoje deti, ktoré prevezmú dedičstvo
v jeho pozitívnych i negatívnych dimenziách.
![]() |
Krásne zrenovovaný dom s “výškou” v Krásnej Vsi, typický pre Podhorie a Hornú Nitru. Prízemie je obytné, na poschodí (vo výške) bola pôvodne sýpka, na ktorú sa išlo po vonkajších schodoch |
Pre iniciovanie a realizáciu ďalších rozvojových projektov vznikli na Podhorí dve mimovládne organizácie, a to Spoločenstvo obcí mikroregiónu Podhorie, združuje všetkých osem obcí a Občianske združenie Podhorie, ktoré tvoria miestni občania, rodáci a priaznivci Podhoria. Občianske združenie udeľuje osobnostiam a organizáciám, ktoré výrazne prispeli k rozvoju Podhoria, svoju výročnú cenu - Víla Bebrava. Projekt rozvoja mikroregiónu pozostáva z viacerých programov, ktoré sú viac-menej autonómne, na druhej strane sa ich činnosť a ciele často prelínajú. Dôležitým prvkom každého programu je dôraz na ekológiu krajiny i ducha.
Program ekonomického rozvoja mikroegiónu sa zameriava na rozvoj podnikateľských aktivít, ktoré vychádzajú z miestnych surovinových i ľudských podmienok. Pre pomoc nielen začínajúcim podnikateľom vzniklo Podporné podnikateľské centrum a Podhorská informačná kancelária, ktoré sú zariadené špičkovou technikou, vrátane INTERNET-u. Snahy rozvinúť vidiecku turistiku sa prejavili zatiaľ vo vytvorení siete ubytovateľov a poskytovateľov ďalších služieb pre návštevníkov Podhoria, v realizácii je projekt turistických a náučných chodníkov. V uplynulých dvoch rokoch navštívili Podhorie hostia z Kanady, USA, Nemecka, Mexika, Venezuely, Kolumbie, Ecuádoru, Brazílie, Barmy, Nórska, Škótska, Talianska, Holandska a rôznych kútov Slovenska. Pravda, boli to väčšinou jednorázové návštevy, ale Podhorie má už aj svojich pravidelných hostí z domova i zahraničia. Svoje turistické prepoklady prezentuje Podhorie pravidelne na medzinárodnom turistickom veľtrhu EXPOTOUR Slovakia v Žiline.
Základňou pre spoluúčasť obcí na podnikaní a pre vytváranie pracovných
miest pre Podhorcov sa stali dve spoločnosti s ručením obmedzeným, a to
AFG produkt v Slatine nad Bebravou a AFG bioprogres v Čiernej Lehote. Pestovať
družstevný život pre svojich členov a obyvateľov mikroregiónu a pomáhať
ich hmotnému a morálnemu povzneseniu sa zaviazalo Družstvo Svojpomoc, ktoré
ponúka všetkým záujemcom na Podhorí širokú paletu podnikateľských aktivít.
Osobitná pozornosť sa venuje povzneseniu kedysi slávneho ovocinárstva a
včelárstva, čomu má slúžiť aj založenie skanzenu regionálnych odrôd jabloní
a hrušiek, ale aj založenie tradície októbrových Podhorských dní ovocia
a medu, ktorých úvodný ročník mal mimoriadny úspech. Vypracované sú rozvojové
projekty i pre poľnohospodárstvo a poľovníctvo. Riešitelia projektu vychádzajú
zo zásady, že ekonomicky silný mikroregión si vyrieši i svoje sociálne
a kultúrne problémy.
![]() |
Ekumenické poďakovanie za úrodu v Trebichove |
Kultúrny a duchovný program sa na Podhorí rieši komplexne, a to na základe vypracovanej kultúrno-historickej a spoločenskej topografie. Projekt revitalizácie a rozvoja kultúrnych a spoločenských aktivít má prvé realizačné výstupy, keď vznikli dva mládežnícke hudobno-spevácke súbory, pripravuje sa tretí ročník umeleckého festivalu Kultúrna jeseň opäť s atraktívnymi účastníkmi, doteraz tu vystupovali napríklad otec a synovia Malachovskovci, Miroslav Dudík so svojou ľudovou hudbou, na chrámovom koncerte svetoznámi umelci, trúbkar Juraj Bartoš a organista Ján Vladimír Michalko, jazzovali tu speváčka Zuzana Suchánková a spevácke združenie CLOSE HARMONY FRIENDS atď.. Veľmi dôležitým informačným materiálom pre Podhorcov je mesačník Naše Podhorie, ktoré odoberajú aj rodáci v 25 mestách a dedinách na Slovensku i v zahraničí. Na rok 1998 vyšli dva kalendáre, a to stolový s fotografiami prírodných i kultúrnych pamätihodností Podhoria, ako aj Podhorský ľudový kalendár pre poučenie a pobavenie. Dôležitou súčasťou tohto programu je úzka spolupráca duchovných obidvoch vierovyznaní a spoločné podujatia evanjelickej a rímsko-katolíckej cirkvi. Pripravený je projekt rekonštrukcie organov v troch kostoloch na Podhorí.
Osobitnú pozornosť venujú riešitelia výchovno - vzelávaciemu programu mládeže, ako aj dospelých občanov. V jedinej základnej škole na Podhorí vzniklo Centrum pre obnovu ovocných a lesných drevín a Modelové centrum regionálneho vyučovania. V rámci tohto systému pracujú učitelia a žiaci s učebnicou vlastivedy Podhoria, ako pomôcky im slúžia exponáty minimúzea a pracovných pomôcok ich predkov priamo v škole, používajú INTERNET atď.. Na poznávanie a ochranu podhorských prameňov a tokov vznikol Vodný spolok Bebrava. Všetkým vekovým i sociálnym skupinám občanov slúži výchovno-vzdelávací cyklus Občianska škola demokracie s témami: Ako ďalej samospráva?, Dobrodružstvo svojpomoci, o tradíciách a perspektívach družstevníctva na Podhorí, Pomôž si, občan ..., o možnostiach neštátnych organizácií a úlohe občana pri riešení sociálnych problémov, Voda, bohatstvo Podhoria atď.. Plánov na nové programy majú riešitelia dosť. V najbližšom čase sa však musia sústrediť na dokončenie rozpracovaných aktivít, najmä investičného charakteru, Dom nádeje, minipivovar, lebo to bude najlepší argument, ako presvedčiť váhajúcich a dokonca získať odporcov projektu. Lebo aj takí na Podhorí sú.
Podhorie -
v dedinkách bielych pod horou
od vekov láska s pokorou
hojdá svoj sen.
Podhorie -
snaživá včielka v okvetí,
slnečný lúč nech posvätí
každý tvoj deň.