Diskutovalo sa predovšetkým o novej stratégii ochrany a budúcom rozvoji
vidieckych regiónov so špecifickým zameraním na horské regióny. Tieto otázky
sú mimoriadne dôležité i pre slovenský vidiek, ktorý v súčasnosti prekonáva
veľké problémy a prechádza obdobím transformácie mimoriadne intenzívnym
spôsobom. Preto je dôležité, a to nielen v súvislosti s integračnými procesmi
Slovenskej republiky do Európskej únie (EÚ), vytvoriť stratégiu pre rozvoj
vidieckeho priestoru a navrhnúť programy pre jeho rozvoj.
![]() |
Intímne prostredie centrálnej časti Hallstattu - súlad mierky architektúry s proporciami priestoru miesta a človeka v ňom |
V obci Bad-Goisern predstavili pilotný projekt rozvoja vidieka pre oblasť Salzkammergutu na obdobie rokov 1995- 1999, pozostávajúci z návrhu:
![]() |
Obec Hallstatt je svetoznáma archeologická lokalita, ako aj stredisko rekreácie a cestovného ruchu v Alpách. Je charakteristická spôsobom zástavby v náročnom skalnatom teréne |
Súčasťou prezentácie bola aj návšteva lesného parku Hochkreut s viac ako 200 lesnými zvieratami. Pri tejto prezentácii sa potvrdila skutočnosť, že poľnohospodárstvo a lesníctvo už nie je dominujúcim odvetvím hospodárstva vo vidieckych oblastich a že rozvoj vidieka musí byť záležitosťou všetkých sociálno-ekonomických sektorov pôsobiacich v krajine. Poľnohospodárstvo by však malo zostať hlavným spojivom medzi obyvateľstvom a životným prostredím a poľnohospodári by mali mať zodpovednosť za správu mnohých prírodných zdrojov vidieka. Vidiecky priestor ponúka aktivity, ktoré sú pre občanov stále zaujímavejšie, ako kvalita života, bezpečnosti, osobného rozvoja a voľného času. Tomu musí zodpovedať aj koncepcia finančnej podpory rozvoja vidieckeho priestoru zosúladená s primeraným manažmentom prírodných zdrojov.
Aby boli vidiecke oblasti atraktívnejšie pre život a prácu ľudí v nich, ale aj návštevníkov, treba vynaložiť veľa úsilia a hlavne vytvárať nový prístup v politike vidieckeho rozvoja. K tomu môže dopomôcť i Program obnovy dediny, ktorý na Slovensku metodicky usmerňuje Slovenská agentúra životného prostredia, Centrum územného plánovania a environmentálnej regionalizácie.