Medzinárodné technické predpisy UNEP
 
        Medzinárodné technické smernice UNEP (United Nations Environmental Programme - Environmentálny program Organizácie spojených národov) pre bezpečnosť v biotechnológii sú produktom niekoľkoročného rokovania expertov a zástupcov štátov všetkých kontinentov. V rámci Agendy 21 prijatej na Konferencii OSN o životnom prostredí a rozvoji (Rio de Janeiro 1992) sa upozorňuje, že spoločnosť môže maximálne profitovať na báze biotechnologického potenciálu, avšak len vtedy, ak ju bude rozvíjať a aplikovať rozumne, aby sa v potrebnom rozsahu vylúčili negatívne vedľajšie efekty, ktoré v minulosti spôsobili zníženie potenciálu viacerých nových technológií. Ľudstvo sa poučilo a chce napredovať s rozvahou. Možno to platí pre celok. Ale máme stále dostatok príkladov pre bezohľadné zavádzanie nových “progresívnych” výrob, ktoré síce so ziskom produkujú nové výrobky, často však bez dostatočného overenia prípadných negatívnych následkov pre používateľa alebo pre životné prostredie. Ak sa pritom aplikujú geneticky modifikované organizmy (GMO), tam je nutná dôsledná kontrola, regulácia od štádia výskumu až po praktické využitie. Tu treba vylúčiť všetky extrémne názory, či už ide o krajných “zelených” oponentov brániacich zavádzaniu akýchkoľvek nových biotechnológií alebo na opačnej strane extrémnych molekulárnych biotechnológov, ktorí by neváhali klonovať aj človeka. Vždy je treba hľadať kompromis a tým je primeraná legislatíva, národné aj medzinárodné regulačné mechanizmy. Predovšetkým pre tento účel boli vypracované Medzinárodné technické smernice UNEP pre bezpečnosť v biotechnológii. Na ich príprave sa podieľalo aj Slovensko, konkrétne na záverečnom stretnutí vládnych expertov v Maďarsku (Keszthely 1995) zastupovali našu krajinu dvaja vedci zo Slovenskej akadémie vied.
 
 
Účastníci 2. konferencie štátov strednej a východnej Európy o medzinárodnej spolupráci v oblasti bezpečnosti v biotechnológii sa zišli v r. 1996 v Smoleniciach z vyše 20-tich krajín
 
        Slovenská republika zatiaľ nedisponuje potrebnými regulatívami, preto je pre nás tento materiál veľmi cenný, umožňujúci oboznámiť sa so svetovým trendom bezpečnosti v biotechnológiách. V našom prípade je skutočne potrebné akceptovať uvedené Medzinárodné technické predpisy ako dočasný predpis upravujúci činnosť jednotlivcov, inštitúcií, podnikov a celej spoločnosti v oblasti zachovávania bezpečnosti vo výskume, transporte, ako aj pri stanovení rizika za použitie geneticky modifikovaných organizmov v podmienkach uzavretých procesov (kedy je zamedzený únik GMO do prostredia) aj v podmienkach otvorených aplikácií.

        Zároveň treba čím skôr začať prípravu slovenského “génového zákona”, ktorý prevezme definitívnu regulačnú úlohu v oblasti geneticky modifikovaných organizmov. Táto úloha čaká predovšetkým legislatívnych pracovníkov, ktorí môžu čerpať mnoho informácií a podnetov pre tvorbu u nás neexistujúceho zákona. Samozrejme, môžu sa oprieť o skúsenosti slovenských odborníkov v danej oblasti, ako aj o znenia podobných zákonov prijatých v rámci krajín Európskej únie.

        Slovenský preklad Medzinárodných technických smerníce UNEP pre bezpečnosť v biotechnológii bol pripravený v spolupráci so Slovenskou komisiou Dohovoru o biologickej diverzite Ministerstva životného prostredia SR. Táto slovenská verzia po distribúcii prostredníctvom MŽP SR má pomôcť v práci krajským a okresným úradom štátnej správy, výskumným inštitúciám na pôde Slovenskej akadémie vied, univerzít a rezortov, ako aj prevádzkam a podnikom so súčasnou alebo potenciálnou výrobou na báze živých modifikovaných alebo geneticky modifikovaných mikroorganizmov.