Nahromadené environmentálne problémy iniciovali začiatok viacerých aktivít zameraných na postupné odstraňovanie týchto problémov s cieľom pokročiť a dosiahnuť trvalo udržateľný rozvoj spoločnosti. Medzinárodná obchodná komora /ICC/ publikovala v roku 1991 Podnikateľskú chartu pre trvalo udržateľný rozvoj ktorú postupne podpísali členovia ICC. V 16 princípoch sa v nej popisujú základné nároky na koncepciu riadenia organizácie tak, aby podnikateľské činnosti boli maximálne šetrné ku všetkým zdrojom na tejto planéte. V roku 1992 konferencia v Riu de Janeiro prijala dokument Agenda 21, ktorému dominuje koncepcia trvale udržateľného rozvoja. Podnikateľská charta a Agenda 21 sú súčasťou dokumentu ISO 14 004, čo zdôrazňuje ich nezastupiteľnú funkciu vo vývoji systému environmentálneho manažérstva /EMS/. Často sú používané v odbornej verejnosti aj termíny environmentálne orientované riadenie alebo enviromanagement.
 
 
Monotematický seminár Environmentálne označovanie ISO 144020 - 25 prednáša RNDr. Zdeněk Suchánek
 
      V jednotlivých štátoch vznikali postupne rôzne normalizované EMS. V súčasnosti sú systémy environmentálneho manažérstva /EMS/ štandardizované Medzinárodnou normalizačnou organizáciou - ISO. Súbor jednotlivých štandardov, ktoré popisujú uvedené systémy riadenia a ich podporné nástroje sa súborne nazývajú rodina štandardov radu ISO 14 00X. V roku 1993 bola vytvorená samostatná technická komisia ISO/TC 207, ktorá postupne spracovala systémy a metódy ochrany životného prostredia do noriem sústavy ISO 14 000 s všeobecným názvom Environmentálne manažérstvo. Medzinárodné normy ISO 14 000 svojou štruktúrou tvoria komplexný systém, ktorý je možné využiť v organizáciach priemyslu, poľnohospodárstva, energetiky, obchodnej sféry, služieb ale aj v samosprávnych celkoch.

    Normy radu ISO 14 00X :

Charakteristika jednotlivých noriem radu ISO 14 000 :

ISO 14 001 - 14 004 Skupina - Systémy environmentálneho manažérstva :

ISO 14 001 : Systémy environmentálneho manažérstva. Špecifikácia s návodom na použitie
ISO 14 004 : Systémy environmentálneho manažérstva.Všeobecné pokyny obsahujúce zásady, systémy a podporné techniky

ISO 14 010 - 14 019 Pokyny na environmentálny audit

ISO 14 010 : Pokyny na environmentálny audit. Preverovanie systémov environmentálneho manažérstva. Všeobecné zásady.
ISO 14 011 : Pokyny na environmentálny audit. Postupy auditu. Audit systémov environmentálneho manažérstva.
ISO 14 012 : Pokyny na environmentálny audit. Kvalifikačné kritéria na environmentálnych auditorov.
 
ISO 14 020 - 14 025 - Environmentálne označovanie :

ISO 14 020 : Environmentálne označovanie a vyhlasovanie. Všeobecné zásady.
ISO 14 021 : Environmentálne označovanie a vyhlasovanie. Vlastné vyhlásenie o environmentálnych tvrdeniach. Termíny a definície. Označovanie typ II.
ISO 14 022 : Environmentálne označovanie a vyhlasovanie. Symboly environmentálneho označovania.
ISO 14 023 : Environmentálne označovanie a vyhlasovanie. Vlastné vyhlásenie o environmentálnych tvrdeniach. Metodológie skúšania a overovania.
ISO 14 024 : Environmentálne označovanie a vyhlasovanie. Environmentálne označovanie TYP I. Smernice a postupy.
ISO 14 025 : Environmentálne označovanie a vyhlasovanie. EKOPROFIL - označovanie typ III

Skupina ISO 14 030 - Hodnotenie environmentálneho správania

ISO 14 031 : Hodnotenie environmentálneho správania. Metodické pokyny.

Skupina ISO 14 040 - 14 043 - Posudzovanie životného cyklu

ISO 14 040 : Posudzovanie životného cyklu. Princípy a štruktúra.
ISO 14 041 : Posudzovanie životného cyklu. Inventárna analýza.
ISO 14 042 : Posudzovanie životného cyklu. Posudzovanie dopadu.
ISO 14 043 : Posudzovanie životného cyklu. Interpretácia.

Skupina ISO 14 050 Environmentálne manažérstvo. Slovník

ISO 14 050 : Termíny a definície.
ISO GUIDE 64 : Príručka na začlenenie environmentálnych hľadísk do výrobkových noriem.
 
 
 

Environmentálne označovanie ISO 144020 - 25

        V súčasnosti sa pri ochrane životného prostredia stále výraznejšie stierajú hranice medzi jednotlivými disciplínami s cieľom zabezpečiť trvalo udržateľný rozvoj aj medzi oblasťami, s ktorými sme sa ešte nedávno pri riešení environmentálnych problémov stretli len zriedkavo, resp. okrajovo. Príčinou je poznanie, že odstránením hraníc medzi separátnym riešením jednotlivých problémov na báze odvetvových prístupov sa môže docieliť interdisciplinárne komplexné riešenie príslušného environmentálneho problému. Realizáciou nových prístupov nejde o získanie priority daného odboru, ale o spoločné riešenie problémov. Problémovému prístupu je potrebné dať prednosť pred prístupom odborovým. Postupné prelínanie činností jednotlivých odborných zložiek pracujúcich v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia je toho dôkazom.

        SAŽP - Centrum environmenálneho hodnotenia a označovania výrobkov a technológií zorganizovalo 4.decembra 1997 v Trnave monotematický seminár Environmenálne hodnotenie - ISO 14020 - 25. Pilotnú prednášku na predmetnú tému predniesol RNDr. Zdene k Suchánek, programový riaditeľ Českého ekologického manažérskeho centra v Prahe. Vo svojom zaujimavom vystúpení sa zaoberal problematikou environmentálneho označovania z pohľadu medzinárodnej normalizácie. Poukázal na to, že jednotlivé druhy, resp. typy environmentálneho označovania, tak ako sú v súčasnosti chápané špecialistami zapojenými do aktivít Technického výboru 2O7 Medzinárodnej organizácie pre normalizáciu sú súčasťou ďaleko širšej problematiky značenia, zahrňujúc špecializované štítkovanie (energetická úspornosť), bežné typy povinného (napríklad chemické látky) i dobrovoľného značenia a údajov na obaloch a výrobkoch až po kategóriu obchodných značiek a loga.

        Z pohľadu špecialistov a aktivistov v odbore podnikania a životného prostredia má potom celá problematika svoje reflexie v tematike podnikateľskej etiky a praxe etickej environmentálnej propagácie, resp. inzercie.
        V Slovenskej republike (podobne ako v Českej republike a v ďalších štátoch) má problematika environmentálneho označovania svoju oporu predovšetkým v skutočnosti, že jeden typ - ekolabelingový systém - sa už realizuje v rámci Národného programu environmentálneho hodnotenia a označovania výrobkov.
        Problematika ostatných typov environmentálneho značenia je predmetom záujmu odborníkov a organizácií činných v oblasti životného prostredia, podnikania, obalov, recyklácie a pod. Novým impulzom pre zjednotenie predstáv odbornej verejnosti i podnikateľov sú medzinárodné trendy normalizácie environmentálneho značenia.

        Na seminári odzneli informácie týkajúce sa prípravy medzinárodných noriem rady ISO 14 00x pre environmentálne značenie zo zasadnutí technického výboru 2O7 ( TC 2O7 ) Medzinárodnej organizácie (ISO): jún 1996 v Rio de Janeiro, septemberr 1996 v Londýne, január 1997 v San Francisku, apríl 1997 v Kjóte.

Bol uvedený celkový prehľad stavu prác na pripravovaných medzinárodných normách rady ISO 14 O2 x Environmentálne označovanie a vyhlasovanie (Environmental labeling and declaration):

(Environmentálne označovanie II. typu )         Predmetom diskusie boli okrem iného tiež vzťahy niektorých druhov značenia výrobkov a rodiny environmentálneho značenia a zavádzanie noriem ISO radu 14 00x do sústavy STN. Účasť na seminári a bohatá diskusia boli dôkazom stúpajúceho záujmu odbornej verejnosti o túto oblasť a povzbudením do ďalšej činnosti s cieľom prispieť k zabezpečeniu trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti.