Ako sa dycha detom ?

Projekt CESAR na Slovensku

Skodi znecistene zivotne prostredie zdraviu? Je pren velkym rizikom? Na tieto otazky hladaju odpovede v mnohych krajinach sveta.Ked sa tri vyznamne institucie rozhodovali pomoct siestim krajinam v Europe a to odborne, pristrojovo aj financne, uvazovali, kde je to najakutnejsie. Dva roky navstevovali Cesko,Polsko,Madarsko,Rumunsko,Bulharsko a Slovensko.Diskutovali s odbornikmi z rezortov zdravotnictva a zivotneho prostredia, az dosli k definitivnemu zaveru: pomozeme v projekte, ktoreho cielom bude zistit vztah medzi kvalitou ovzdusia a zdravim s osobitnym dorazom na znecistene ovzdusie a respiracne ochorenia deti.Jednym z hlavnych cielov stredoeuropskej studie s nazvom CESAR je ziskat poznatky na zaklade zhodnoteni vplyvu znecistenia ovzdusia na dychaci system deti.A kedze prave respiracne ochorenia deti su vaznym zdravotnickym problemom vo vacsine statov, do studie sa zapojilo sest krajin Europy - Cesko, Polsko, Madarsko, Rumunsko, Bulharsko a Slovensko.Tri renomovane institucie - Narodny institut verejneho zdravia a zivotneho prostredia z holandskeho Bilthovenu, Londynskej skoly hygieny a tropickej mediciny z Velkej Britanie a Polnohospodarskej univerzity vo Wageningene v Holandsu, sa rozhodli pre tri podprojekty.

Projekt CESAR svojim zameranim a orientaciou na sirsiu verejnost patri k aktivitam Narodneho programu podpory zdravia v Slovenskej republike. Narodny riesitelsky tim na Slovensku tvoria pracoviska rezortu zdravotnictva. Na prvom mieste je to Specializovany statny zdravotny ustav (SSZU) v Banskej Bystrici. Jeho riaditelka MUDr. Eleonora Fabianova je zodpovednym riesitelom a narodnym koordinatorom projektu. MUDr. Kvetoslava Koppova lokalnym koordinatorom projektu, Projekt CESAR je rozvrhnuty na obdobie rokov 1995 - 1997. Prace na ciastkovych podprojektoch su intenzivne. Od 2. novembra 1995 sa zacala sledovat kvalita ovzdusia, co je sucastou podprojektu s nazvom Znecistenie ovzdusia a respiracne ochorenia deti. Tato uloha zahrna zber a analyzu anamnestickych udajov, spirometricke vysetrenia, analyzy krvi zamerane na zistovanie znakov atopie, imunologicke vysetrenia vratane zistovania stavu bunecnej imunity u skolskych deti vo veku od 7 do 11 rokov. "Analyzujeme hodnoty ukazovatelov znecistenia ovzdusia vo vztahu k zdravotnemu stavu deti. Ide o rozdielne stupne znecistenia ovzdusia v styroch oblastiach. Dve su v Banskej Bystrici, jedna v Ziline a jedna v Bratislave. Okrem stalych monitorovacich miest v kazdej oblasti, kde sledujeme inhalovatelne prachove castice, obsah SO2 a NO2, mame v kazdkej oblasti desat doplnkovych miest, kde sa sleduje obsah SO2 a NO2. Pristrojove vybavenie nam dodala Europska unia, ak o aj metodiku analyzy spolocnu pre vsetkych sest krajin zapojenych do projektu CESAR. Nasi pracovnici sa podielaju na dopracuvani analytickych metod", zdoraznila MUDr. Kvetoslava Koppova.

Druhou castou podprojektu su spirometricke vysetrenia deti. Po zaskoleni zastupcov siestich krajin sa pouziva standardizovana metodika. V kazdej zo styroch oblasti na Slovensku sa vysetruje patstvo deti. Pre jeden pracovny tim lekarov zo Specializovaneho statneho zdravotneho ustavu v Banskej Bystrici je to narocna praca,lebo vysetrenia musia robit vo vsetkych oblastiach v definovanom kratkom casovom obdobi.Dotaznikmi oslovili styritisic deti, presnejsie ich rodicov, aby zistili anamnesticke udaje. Na zaklade odpovedi vybrali deti na krvne imunologicke vysetrenia. Ide o deti, ktore udavali v dotaznik pozitivnu anamnezu na alergicke ochorenia. Pri analyze znakov atopie 320 deti (80 z kazdej oblasti, z tohto na zaklade dotazniku dvadsat je s negativnou anamnezou. U dalsich 80 deti budu skumat aj stav bunecnej imunity.
V podprojekte s nazvom Vnimanie rizik je hlavnym cielom metodika zverejnovania vysledkov vyskumu pre laicku verejnost, zainteresovanie komunity do vyskumnych aktivit, do akceptapcie a realizacie vysledkov vyskumu v praktickom zivote. Pracovny tim zo SSZU vybral osobnosti, akymi su napriklad primatori miest, poslanci, riaditelia podnikov, predstavitelia statnej zdravotnej spravy, predstavitelia statnej spravy zivotneho prostredia a jeho vplyv na zdravie deti. MUDr. Kvetoslava Koppova sa zucastnila na stretnuti riesitelov a lokalnych koordinatorov projektu CESAR v Sofii. Doterajsie vysledky prezentovali zastupcovia siestich krajin. Reprezentanti Slovenska odovzdali konzorciu vysledky pilotnych studii.

Vlasta Luptakova