SYSTÉM ENVIRONMENTÁLNEHO RIADENIA V SLOVNAFTe, a.s.
 
        Zavádzanie riadiacich systémov v organizáciach sa stáva neodmysliteľnou súčasťou jej prosperity. Po systéme riadenia kvality prichádza ďalší, ktorý do systému riadenia organizácie integruje prvky ochrany životného prostredia. Riadenie životného prostredia sa teda stáva neoddeliteľnou súčasťou celkového systému riadenia organizácie.
 
 
Postup budovania systému environmentálneho riadenia

        Vroku 1995 získal Slovnaft, a.s., certifikát podľa medzinárodnej normy ISO 9 000 - Riadenie kvality. Medzi normami pre systém riadenia kvality a pre systém environmentálneho manažérstva je zrejmá súvislosť, mechanizmus oboch noriem je totožný, systém riadenia životného prostredia je však rozsiahlejší. Skúsenosti pri zavedení noriem ISO 9 000 boli v Slovnafte, a.s., pri príprave procesu zavádzania systému environmentálneho riadenia efektívne zohľadnené.
        V Slovnafte, a.s., sa vybudoval systém environmentálneho riadenia /EMS/ podľa normy ISO 14 001 v pomerne krátkom čase, v priebehu približne roka, vzhľadom na skutočnosť, že viaceré prvky a požiadavky normy ISO 14 001 boli už pomerne dlhší čas implementované v jeho riadiacom systéme. Zavedenie EMS predstavovalo vytvorenie novej riadiacej hierarchie s prepojením na hierarchiu riadenia spoločnosti a na systém riadenia kvality.
        Jedným z hlavných predpokladov úspešného zavedenia EMS a bezproblémového priebehu certifikačného auditu bola aj veľká angažovanosť vrcholového vedenia pri zavádzaní požiadaviek normy ISO 14 001, čo sa zúročilo v príprave kvalitných programov a celej dostavby EMS. Princípy, z ktorých sa vychádza sú zárukou reálneho a neustáleho zlepšovania životného prostredia. Popri rešpektovaní a dodržiavaní platnej legislatívy v oblasti životného prostredia sa kladie mimoriadný dôraz na jeho trvalé zlepšovanie.
        Útvar zodpovedný za EMS je odbor ochrany životného prostredia, organizačne začlenený do technicko-investičného úseku, ktorý vedie námestník súčasne menovaný generálnym riaditeľom za zmocnenca pre zavedenie, udržiavanie a rozvíjanie EMS a zároveň je predsedom riadiaceho výboru EMS. Vo výbore sú zastúpení riadiaci pracovníci zodpovední za ochranu životného prostredia, strategický a technický rozvoj, hodnotenie a udržiavanie technológií, riadenia kvality, ako aj za prípravu a výkon školenia.

        Útvar zodpovedný za EMS v spolupráci s ostatnými útvarmi a vrcholovým manažmentom vypracovali environmentálnu politiku, ktorá bola zverejnená ako oficiálne prehlásenie generálneho riaditeľa.
 
 
ENVIRONMENTÁLNA POLITIKA a.s. SLOVNAFT, Bratislava:

 

        Všetci pracovníci Slovnaftu, a.s., sa vo svojej pracovnej činnosti riadia deklarovanými princípmi environmentálnej politiky a sú zaviazaní rešpektovať ich v plnom rozsahu. Zavedením EMS sa každý útvar a každý zamestnanec stávajú aktívnymi ochrancami životného prostredia, nie je to už doménou pracovníkov odboru ochrany životného prostredia.
        Po prijatí rozhodnutia o budovaní EMS sa zabezpečovalo v krátkom časovom úseku viacero dokumentov a akcií, ktoré mali bezprostrednú nadväznosť na integráciu aspektov ochrany životného prostredia do rozhodovacích procesov pri riadení a na vytvorenie väzieb medzi riadiacou hierarchiou a EMS:

        Vyvrcholením snaženia o zavedenie EMS bol úspešný priebeh certifikačného auditu v júni 1997, ktorý vykonala švajčiarska firma SQS /Swiss Association for Quality and Management/ a udelenie certifikátu podľa normy ISO 14001. Zavedenie EMS je dobrovoľný systém, ale manažment Slovnaftu si uvedomuje, že tento certifikát bude aj významným ekonomickým nástrojom, keď zahraniční partneri budú uprednostňovať spolupracovníkov s vyhraneným ekologickým myslením.
        Platnosť certifikátu treba obnovovať jedenkrát ročne, čo zaväzuje a tiež zaručuje trvalý, systematický prístup organizácie k riešeniu otázok ochrany životného prostredia s jediným cieľom, znižovanie ekologickej záťaže na okolité životné prostredie.