Program obnovy dediny je postavený na princípe obnovy hmotného, prírodného a duchovného prostredia vidieka. Je to proces, v ktorom obce plánujú, projektujú a realizujú také aktivity a činnosti, ktoré smerujú k trvalému zvýšeniu štandardu života na dedine - zároveň so zachovaním jeho špecifík. Program spája všetkých iniciatívnych ľudí, učí ich spolupráci v prospech spoločnej vízie. Vízie o tom, ako by mohla vyzerať každá jedna slovenská dedina. Aby mladí neodchádzali za pozlátkom mesta, aby na vidieku vyrastali nové zdravé generácie, aby sa na dedine ľuďom dobre žilo.

        Program obnovy dediny (POD) je jedným z uznávaných nástrojov rozvoja vidieka v štátoch vyspelej Európy. Od schválenia Aktualizovaného programu obnovy dediny v marci ´97 vo vláde SR sa naplno rozbehla príprava jeho organizácie, tak, aby tento proces začal s realizáciou od roku 1998. Orgány a organizácie poverené jeho prípravou ( MŽP SR, MP SR, SAŽP, ARVI v spolupráci so ZMOS ) rozpracovali jednotlivé metodické podklady týkajúce sa odborného, organizačného, prevádzkového a finančného zabezpečenia. Tieto kroky boli zosumarizované v Informácii o zabezpečení programu obnovy dediny na Slovensku od začiatku roku 1998, ktorú vláda prerokovala 27.1.1998.

        Následne bolo vydané Metodické usmernenie o programe obnovy dediny na Slovensku, podmienkach a pravidlách účasti obcí v ňom, ktoré obdržali všetky obce prostredníctvom Obecných novín. Súčasťou tohto usmernenia bola Prihláška obce do programu obnovy dediny, ktorou sa obce prihlasujú do POD a vyšpecifikujú predmet, na ktorý požadujú finančnú dotáciu na rok 1998, a Dotazník so základnými údajmi o obci. Prihlášky a dotazníky vyhodnotia odborníci z SAŽP a ARVI - podľa prijatých kritérií, z ktorých sú nosnými hlavne aktívny ľudský potenciál, územná pripravenosť, poloha a veľkosť obce. Na základe tohto vyhodnotenia rozhodne medzirezortná komisia pre POD ( ktorá bola zriadená pri MŽP SR so zástupcov rezortu, niektorých ďalších ministerstiev, ich odborných organizácií a ZMOSu ) o financovaní obcí a príslušných aktivít. V tomto roku sú predmetom priameho financovania aktivity a činnosti slúžiace k rozbehu a propagácii tohto procesu a pochopeniu jeho hlavnej filozofie.
 

 
Dolné Plachtince
 
        Obce, ktoré pre nedostatok financií na rok 1998 nedostanú podporu, avšak splnia určité kritériá, dostanú osvedčenie o tom, že sa zúčastňujú v POD. Toto osvedčenie im bude slúžiť ako podporný argument pri žiadostiach zo štátnych fondov zameraných na dotačnú politiku, spravovaných ministerstvami pôdohospodárstva, hospodárstva, dopravy, pôšt a telekomunikácií, kultúry, školstva a životného prostredia. Podľa Uznesenia vlády SR č. 222/97 boli povinní správcovia týchto fondov zapracovať "účasť obce v obnove dediny" ako závažné kritérium pre pridelenie podpory zo štátneho fondu.

        Priebežne počas prípravy materiálov bola zabezpečovaná permanentná osveta a propagácia, ktorá bola otvorená veľkou konferenciou organizovanou ZMOSom v Trenčianskej Turnej v októbri minulého roku za účasti najvyšších predstaviteľov MŽP SR, MP SR, ZMOS, spolupracujúcich organizácií SAŽP a ARVI, garantov POD z Čiech a Rakúska.

        Pre účastníkov procesu POD SAŽP - Centrum územného plánovania poskytlo odborné konzultácie, školenia, realizovalo sprievodné výstavky pozitívnych príkladov realizácie POD u nás a v zahraničí. Pri rozbehnutí tohto programu SAŽP spracovala a vydala reklamnú skladačku, logo POD, samolepky. V súčasnosti spolupracujú odborní pracovníci SAŽP Centra územného plánovania a environmentálnej regionalizácie vo všetkých svojich pracoviskách s obcami pri vypĺňaní prihlášok a dotazníkov, vyhodnocujú tieto materiály a pripravujú ich na rokovanie medzirezortnej komisie. S obcami zostanú naďalej v kontakte v polohe odborného a metodického konzultanta v tomto procese, ako aj v procese územného plánovania.

        Z evidencie požiadaviek a obdržaných dotácií bude SAŽP vyhotovovať celoslovenské prehľady, priebežne budú monitorované pozitívne snahy a príklady realizácií predmetu činnosti POD, ktoré budú publikované a ináč propagované.

        Aj keď program obnovy dediny by mal mať konkrétny, "vizuálny a dojmový" efekt, v prvom rade je to obnova ducha a myslenia - občana ako obyvateľa dediny a samosprávy ako správcu územia. V žiadnej obci obnova dediny nenastane, kým sa o ňu nepričinia doslovne všetci obyvatelia zmenou svojho vzťahu a miery zodpovednosti k veciam verejným a spoločným. Kým si neuvedomia, čo vlastne vo svojej dedine chcú - a čo nechcú mať, akým dielom k tomu vedia prispieť a aké možnosti a cesty k tomu cieľu vedú. Štát túto snahu dokáže len podporiť - priamo finančne alebo nepriamo odborne a metodicky. Všeobecne sa rado skonštatuje, že peňazí je - a aj bude vždy málo. Ale obnova dediny zďaleka nie je len o tom !...

        Program obnovy dediny na Slovensku zatiaľ nebol cielene financovaný. To však neznamená, že neboli na našich dedinách realizované aktivity totožné s predmetom činnosti POD. O tom svedčia nasledujúce príklady z niektorých obcí, príp. mikroregiónov, ktoré sa vo svojich príspevkoch prezentujú.