FZKI vznikla na základe návrhu vedenia Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre a následného schválenia v Akademickom senáte VŠP v roku 1995. Vznik fakulty si vyžiadal fakt, že po vytvorení samostatnej Slovenskej republiky neexistovala možnosť štúdia špecificky zameraného na záhradníctvo a záhradnú a krajinnú architektúru, ktoré až do roku 1992 bolo možné študovať len na Fakulte záhradníctva VŠZ v Lednici, na Morave. Túto skutočnosť a opodstatnenosť akceptovala aj Akreditačná komisia Vlády SR, ktorá podporila návrh vzniku tejto fakulty, dotvárajúcej celú koncepciu reštrukturalizácie VŠP ako vysokoškolského pracoviska orientovaného na rozvoj vidieka ako celku. Zároveň Akreditačná komisia udelila Fakulte právo na zabezpečenie vzdelávania v troch študijných odboroch.

        Fakulta pri svojom vzniku získala plnú akreditáciu na inžinierske a doktorantské štúdium v odbore Záhradníctvo a Krajinné inžinierstvo, kde existovali už stabilizované gestorské katedry a pre novo štrukturovaný odbor Záhradná a krajinná architektúra bolo udelené právo zabezpečovať inžinierske štúdium a zároveň bol predložený návrh na vytvorenie vedného odboru s rovnakým názvom, ktorý v nomenklatúre odborov doteraz nebol zahrnutý.

        Na fakulte sa vytvorili nové katedry, a tak popri Katedre záhradníctva (KZ) a Katedre krajinného inžinierstva (KKI), bola zriadená Katedra záhradnej a krajinnej tvorby (KZKT), Katedra ekológie (KE) a Katedra trvalo udržateľného rozvoja (KTUR). V  súvislosti so stabilizáciou vedných odborov a upevnenia zodpovednosti za ich rozvoj, reštrukturalizáciou existujúcich pracovísk vznikla Katedra biometeorológie a hydrológie (KBH), neskôr v spolupráci s AGROKOMPLEXOM – výstavníctvom, š.p., Nitra, Katedra transferu poznatkov (KTP), etablovaná v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu ako spoločné pracovisko. Po odčlenení od KKI vznikla Katedra krajinného plánovania a pozemkových úprav (KKPPÚ).

        Mimoriadne dôležitým krokom v diverzifikácii vzdelávania bolo zriadenie Centra záhradníckych, bakalárskych štúdií na Strednej záhradníckej škole v Piešťanoch, kde bola zriadená Katedra špeciálneho záhradníctva (KŠZá). Toto pracovisko je zodpovedné za rozvoj predgraduálneho vzdelávania v odbore Záhradnícke škôlkárstvo s orientáciou na rozmnožovanie, pestovanie a manažment ovocných drevín, viniča hroznorodého a okrasných drevín pre sadovníctvo a krajinárske úpravy a druhý odbor Záhradný dizajn, ktorý je zameraný na výchovu odborníkov pre tvorbu interiérov a exteriérov s dôrazom na uplatnenie drevín a bylín.

        Stále narastajúci záujem o problematiku ochrany životného prostredia viedol ku spolupráci s nadáciou ASPEKT v Nitre, ktorej výsledkom bol vznik špecializovaného štúdia Enviromanažment a jazyková komunikácia.

        V súčasnej dobe sa pripravuje program vzdelávania zameraný na Hodnotenie kvality životného prostredia s hlavnou orientáciou na vyhodnocovanie vplyvov najmä stavebných činností na životné prostredie (EIA). Cieľom programu Ekologické inžinierstvo bude vychovávať odborníkov schopných zabezpečiť pomocou technických a biologických zásahov rozvoj biodiverzity, stabilitu ekosystémov a revitalizáciu prostredia.

        Aktivity FZKI sa prejavujú nielen vo vzdelávacej oblasti, ale aj vo vedecko-výskumnej a v publikačnej činnosti, poradenstve a v riešení úloh pre prax. V priebehu troch rokov existencie, fakulta riešila nasledovné výskumné úlohy: Dopady agroklimatických zmien na záhradnícke a poľné plodiny, Vplyv melioračných opatrení na krajinné prostredie, Vplyv poľnohospodárskej činnosti na pohyb vody v povodí z hľadiska ochrany pôdy a vodných zdrojov, Ochranný účinok vegetácie v poľnohospodárskej krajine, Recykling stavebných odpadov v SR – organizačná a legislatívna problematika, Dopady klimatických zmien na poľnohospodárstvo Slovenska, Mechanizmy zvyšovania produkčného potenciálu a kvality záhradníckych plodín, Vplyv klimatických zmien na potrebu vody pre závlahy a vodné zdroje v povodí rieky Nitry, Ekológia inváznych druhov rastlín, Adaptabilita kultúrnej vegetácie v  dôsledku globálnej aridizácie a otepľovania, Historický vývoj vidieckych sídiel a poľnohospodárska výstavba, Zmena reprodukčného potenciálu jarného jačmeňa podľa predpokladaných klimatických zmien, Možné zmeny vodných režimov na Slovensku vplyvom predpokladaných klimatických zmien, Systémy pestovania plodín v rôznych sústavách rastlinnej výroby pri nízkych vstupoch dodatkovej energie a rešpektovaní ekologických zásad, Biologická ochrana proti burinám a ďalšie. Tento prehľad nosných úloh vedy a techniky dáva obraz o šírke aktivít, ktoré fakulta rieši. Okrem uvedeného nové pohľady sú aj v úlohách riešených v rámci podnikateľskej činnosti pracovísk fakulty.

        Pracoviská fakulty spolupracujú s Ministerstvom životného prostredia SR (Vlkolínec – pasportizícia vegetácie, jej ochrana a rozvoj, systém separovaného zberu druhotných surovín, využívanie umelých mokradí na znižovanie znečistenia povrchových vôd) s Ministerstvom poľnohospodárstva SR (rozvoj ovocinárstva, vinohradníctva a zeleninárstva) s Ministerstvom kultúry SR (historické parky a záhrady, inventarizácia krajinných pamiatok), s Ministerstvom hospodárstva SR (monitoring ohrozených oblastí). Významná je spolupráca so Slovenskou agentúrou životného prostredia v spoločných projektoch orientovaných na stabilizovanie prostredia pre zachovanie ohrozených druhov (Drop), na zabezpečení vzdelávania v oblasti tvorby krajiny. Dôležitým partnerom fakulty je Výskumný ústav závlahového hospodárstva, s ktorým sa riešia spoločné projekty výskumu a štúdie zamerané na realizáciu nových stavieb pre reguláciu vodného režimu pôd. V tomto smere sa rozvíja tiež spolupráca s Výskumným ústavom pôdnej úrodnosti v Bratislave. V rozvoji vzdelávania a výskumných aktivít má svoje významné miesto firma ALFA + z Prahy, ktorá nám pomáha pri rozvoji vzdelávania a pri organizovaní tvorivých dielní pre záhradnú architektúru. Dôležité miesto majú tiež podniky povodí Slovenského vodohospodárskeho podniku, š.p., v Banskej Štiavnici. Za zvlášť významnú spoluprácu považujeme riešenie programu reštrukturalizácie poľnohospodárstva a vodného hospodárstva s Povodím Bodrogu a Hornádu. Máme však aj ďalších spolupracovníkov z oblasti ZMOS, primátorov miest (Banská Štiavnica - projekt revitalizácie územia poškodeného banskou činnosťou), Nitra (projekt NEWS s Holandskom a Nikaraguou), Ružomberok (ochrana prostredia Vlkolínec), spolupráca so starostami obcí Šuňava (umelé mokrade), všetkých obcí v okrese Nitra (separovaný zber), poľnohospodárske podniky vo všetkých oblastiach Slovenska a podniky zamerané na výstavbu objektov pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka. Fakulta sa významnou mierou podieľa na práci Spoločnosti pre záhradnú a krajinnú tvorbu, Únie ovocinárov, Únie zeleninárov, Únie krajinných inžinierov, Medzinárodnej komisie pre odvodňovanie a závlahy (ICID), ďalších organizácií  Slovenského zväzu záhradkárov. Pri zvyšovaní úrovne vzdelávacej a vedeckej činnosti nám pomáha tiež spolupráca s výskumnými ústavmi a šľachtiteľskými stanicami v Nových Zámkoch, Piešťanoch, Potvoriciach, Klčove, Bojniciach, Novom Meste nad Váhom a mnohých ďalších, ale dôležitá je aj priama spolupráca s poľnohospodárskymi podnikmi na celom Slovensku.

        Medzinárodná spolupráca patrí medzi kľúčové programy našej fakulty. V tomto smere je potrebné uviesť dlhoročných partnerov z českých univerzít, menovite MZLU v Brne, najmä jej Zahradnícka fakulta Lednice na Morave, ďalej Zemědělská Univerzita v Prahe – Suchdol a Univerzita v Českých Budějoviciach. Dlhodobo spolupracujeme s našimi “sesterskými” fakultami v rámci projektov PHARE orientovaných na vzdelávanie v programoch TEMPUS. Najprv to bol program EWA-RING (životné prostredie, voda a poľnohospodárstvo), nasledoval program ECEE (Európska spolupráca zameraná na environmentálne vzdelávanie) a v súčasnej dobe ELALM (Európske právo v oblasti poľnohospodárstva, životného prostredia a využitia vody a pôdy). V týchto programoch spolupracovalo 9 univerzít zo 7 krajín ES a 12 univerzít z Poľska, Česka, Maďarska a Slovenska. V súčasnosti rozbiehame projekty zaradené do programu CEEPUS umožňujúce skvalitnenie výučby vybraných disciplín za medzinárodnej účasti.

        Za mimoriadne stimulujúcu, v rámci medzinárodnej spolupráce, považujeme účasť v programoch Baltickej univerzity v Upsalle. Za podpory švédskej vlády, vznikol program medzinárodnej spolupráce v regióne Baltického mora, do ktorého patríme vďaka hoci len malej ploche nášho územia (3 % - oblasť povodia rieky Poprad a Dunajec), z ktorého vody odtekajú cez Vislu do Baltického mora. Do tejto siete spolupracujúcich univerzít patrí viac ako 160 univerzít zo 14 krajín, ktoré pre výučbu používajú rovnaké študijné materiály (skriptá), rovnaké video snímky a rovnakú metodiku výučby, v kombinácii s video mostami, audio konferenciami a konferenciami vybraných študentov v rôznych mestách regiónu a pracovnými stretnutiami učiteľov zameraných na skvalitnenie vzdelávacieho procesu. V súčasnosti zabezpečujeme výučbu v kurzoch Životné prostredie baltického regiónu (so seminármi zameranými na geoekológiu, biológiu, život v Baltickom mori, jeho eutrofizáciu, vzťah človeka k tomuto prostrediu, priemyselné znečistenia, vplyv technológií, environmentálne projekty, ekonomiku, zdravie, ochranu a budúcnosť Baltu), Ľudia baltického regiónu (Životné podmienky, Baltické, ríše Baltu, multikultúrne prostredie, demokracia, ľudské práva, bezpečná spoločnosť, budúcnosť regiónu) a Trvalo udržateľný rozvoj v baltickom regióne (Teória udržateľnosti, energia a energetická politika, využitie surovín a recyklácia, udržateľné poľnohospodárstvo a lesníctvo, “čisté” technológie, udržateľná doprava, urbanizmus a bývanie, etika a legislatíva – právo pre budúcnosť, ako tvoriť udržateľnú spoločnosť ). V súčasnosti sa rozbieha pilotný kurz Trvalo udržateľné vodné hospodárstvo (Vodné zdroje, udržateľné vodné hospodárstvo, povrchové zdoje, podpovrchová voda, využitie vody obyvateľstvom v poľnohospodárstve, priemysle, hospodárenie s vodou v povodiach, normy a legislatíva) na 4 vybraných univerzitách na otestovanie správnosti štruktúry kurzu. Od nového akademického roka 1998/99 bude tento kurz zaradený aj na našej SPU. Mimoriadne si vážime dôveru Vedeckej rady Baltickej univerzity, ktorá poverila našu fakultu vytvorením Koordinačného centra pre Slovenskú republiku a Českú republiku, pre koordináciu kurzov aj na ďalších univerzitách na Slovensku a v Čechách. V súčasnsoti sa pripravujú podmienky na rozbeh kurzov na  Stavebnej fakulte STU v Bratislave, na Technickej univerzite vo Zvolene a Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach.

        Vedecko-výskumná spolupráca zahrňuje aj ďalšie organizácie v zahraničí. Významný podiel na spolupráci pripadá Univerzite vo Wageningene v oblasti vzdelávania a výskumu a počnúc týmto rokom spolupráca s ETH Zürich, zameraná na využitie a testovanie novovytvorených modelov na hodnotenie vodného režimu poľnohospodársky využívaných území v podmienkach zavlažovania.

        V rámci prenosu informácií do praxe ako aj výmeny názorov v odbornej komunite, pracoviská fakulty organizujú každoročne celý rad konferencií a seminárov (v roku 1998 je ich v príprave 18), ktoré sa dostávajú čím ďalej viac do povedomia odbornej komunity, ale aj širokej verejnosti. Táto skutočnosť sa prejavuje aj v narastaní počtu sponzorov, ktorí pomáhajú pri rozširovaní technickej vzdelávacej infraštruktúry fakulty, podmienok pre tvorbu nových rozvojových programov, doplňovania študijnej literatúry a pre iné aktivity. Medzi významných sponzorov a spolupracovníkov patria Slovenské elektrárne, š:p., Bratislava, Zlatokov Trenčín, Envigeos Nitra,, Grenstav Ružomberok, ale aj mnohí súkromní podporovatelia, naši absolventi, rodičia, študenti a priaznivci fakulty.

        Zo všeobecného pohľadu už len vymenovanie uvedených aktivít (určite nie sú zahrnuté všetky) je zrejmé veľké nasadenie väčšiny pracovníkov fakulty, ktoré umožňuje realizovať tak rozmanitú a rozsiahlu činnosť.

        Tri roky činnosti fakulty v tejto dokumentárnej skratke potvrdzujú správnosť rozhodnutia, ktoré viedlo k jej vzniku, a pevne verím že aj v ďalšom období sa budeme úspešne podieľať na všetkých úlohách rozvoja spoločnosti tak, aby sa naše Slovensko stalo uznávanou, obdivovanou a milovanou krajinou, kde vytvorime podmienky pre radostný život nás ako aj budúcich generácií.

        Mám veľkú radosť a považujem to za česť pre našu fakultu a jej pracovníkov, že sme stáli pri zrode medzinárodnej výstavy ENVIRO v Nitre, ktorej paralelná aktivita je medzinárodná konferencia rovnakého mena. Už v prvom ročníku sme na konferencii vytvorili platformu pre diskusiu odborníkov všetkých zameraní, počnúc prírodnými vedami, cez vodohospodárov, stavbárov, poľnohospodárov, lesníkov, ekonómov, právnikov a ďalších odborov, ktorí prispievajú k tvorbe životného prostredia, ale hlavne sa starajú o to, aby Slovensko bolo našou záhradou.

 
 
 
 

        Katedra záhradnej a krajinnej tvorby (KZKT) zabezpečuje výučbu profilových predmetov pre študijný odbor Záhradná a krajinná architektúra s možnosťou študijného zamerania na parkovú a krajinnú architektúru, zakladanie a údržbu zelene a sadovnícke škôlkárstvo.
 

 
Ošetrenie lipy v strede Vlkolínca pri zvonici
 
        KZKT v roku 1997 ukončila riešenie čiastkovej výskumnej úlohy A - 34/6 Uplatnenie zelene pri ekologizácii poľnohospodárskej krajiny (zodpovedný riešiteľ: Doc. Ing. P. Vreštiak, CSc.). Projekt bol súčasťou grantu A - 34 Dopady agroklimatických zmien na záhradnícke a poľné plodiny (vedúci projektu: Prof. Ing. I. Hričovský, DrSc.). Podstatné skvalitnenie výskumu sme očakávali pri riešení nového grantového projektu: 1/4419/97 Adaptabilita kultúrnej vegetácie v dôsledku globálnej aridizácie a otepľovania (zodpovedný riešiteľ: Doc. Ing. P. Vreštiak, CSc.) v prvom roku 1997. Nevyhnutnou súčasťou výučby odborných disciplín na KZKT je dobudovanie Strediska skleníkových kultúr a Demonštračnej záhrady najmä pre odbor Kvetinárstvo, Dendrológia a Záhradnícke škôlkárstvo (pretransformovaním existujúceho študijného zamerania Sadovnícke škôlkárstvo). Budeme pokračovať v realizácii projektu výsadieb v dendrologickej záhrade tak, aby sa pripravený sadbový materiál umiestnil na upravené plochy Demonštračnej záhrady. Dendrologická záhrada je pre novú FZKI a KZKT nevyhnutne potrebná, opodstatnená a máme eminentný záujem o jej vybudovanie za aktívnej účasti pracovníkov KZKT a pomoci študentov.

        Po dobudovaní existujúcich oddelení, skvalitnení vedeckej výchovy a získaní ďalších (2 - 3) pedagogických pracovníkov (v trvalom alebo čiastkovom úväzku) a pridelenie nových pracovných priestorov v budove bývalej materskej škôlky (od nového šk. roku 1998/99), sa predpokladá rozdelenie KZKT na: Katedru záhradnej a krajinnej architektúry a Katedru biotechniky zelene.
 
 

Skontaktovanie študentov s obyvateľmi Vlkolínca

 
        Katedra záhradnej a krajinnej architektúry bude nosnou katedrou pre odbor Záhradná a krajinná architektúra pri zabezpečovaní výučby a výskumu v oblasti teórie vývoja architektonickej tvorby zelene a krajinnej a záhradnej architektúry. Vyčlenenie zo súčasnej KZKT sa predpokladá po personálnom, priestorovom a materiálovom dobudovaní.
        Katedra biotechniky zelene bude zabezpečovať výučbu predmetov zameraných na poznanie biologického materiálu (Dendrológia, Sadovnícke kvetinárstvo a súbor predmetov z oblasti zakladania a starostlivosti o zeleň). Na tejto katedre sa budú rozvíjať aj disciplíny z oblasti sadovníckeho škôlkárstva. Vedecký výskum bude orientovaný na tvorbu sídelnej a krajinnej zelene.

        Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nire v spolupráci s Mestským úradom v Ružomberku, za finančnej podpory Ministerstva životného prostredia SR, organizačne zabezpečila vo Vlkolínci odborný program Letnej školy krajinotvorby a sadovníctva v r. 1997. Dosiahnuté výsledky dokumentujú bohatú činnosť na úseku sadovníctva, krajinárstva, ovocinárstva a celkovej úpravy životného prostredia v obci Vlkolínec.
 
 

Úprava predzáhradky rodinného domu

 
        Vlkolínec je pamiatková rezervácia ľudovej architektúry zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Zapísanie do zoznamu potvrdzuje výnimočnú a univerzálnu hodnotu kultúrnych alebo prírodných lokalít, ktoré vyžadujú ochranu v prospech celého ľudstva.

        Obec vznikla v historickom chotári mesta Ružomberok a bola jeho súčasťou. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1376. Obyvatelia Vlkolínca sa zaoberali poľnohospodárstvom, pastierstvom, salašníctvom, chovom dobytka a drevorubačstvom. Obec roku 1944 poznačili vojnové udalosti. Časť obce vyhorela (asi 20 domov a hospodárskych budov.) Dodnes sa zachovalo okolo 45 objektov ľudovej architektúry.

            Cieľom projektu bolo umožniť študentom študijných odborov záhradná a krajinná  architektúra, krajinné inžinierstvo a záhradníctvo, pobyt v tejto lokalite. Oboznámiť sa s princípmi vidieckeho bývania, tvorby krajiny a infraštruktúry vidieka a následne pomôcť obyvateľom pri starostlivosti o existujúce objekty, ovocné stromy a okrasné rastliny v pridomových záhradkách a predzáhradkách. Súčasťou školy boli aj exkurzie na významné lokality zahrnuté do zoznamu UNESCO.
 
 

Výsadbový materiál si študenti zabezpečili z financií MŽP SR

 
        Z ďalších aktivít KZKT FZKI SPU možno ešte spomenúť realizovanie rekvalifikačného kurzu Pestovanie, ochrana, aranžovanie kvetín a okrasných drevín pre Okresný úrad práce v Dunajskej Strede. Kurz úspešne absolvovalo 22 účastníčiek, väčšinou mladých nezamestnaných žien. Osvedčenie, ktoré absolventi po úspešnom štúdiu a vykonaných záverečných pohovoroch obdržali je schválené Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR a kreditom Ministerstva školstva SR pod č. 0542, ktoré má celoštátnu platnosť.

        Významnou súčasťou našej práce bolo aj organizačné zabezpečenie medzinárodného sympózia Mestský prak, Nitra 1.-2.10.1997 a II. Kolokvium katedier záhradnej a krajinnej architektúry na Slovensku. Na úspechu týchto podujatí sa podieľala Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu a pedagogické kolektívy z Katedry krajinnej a parkovej architektúry FA STU v Bratislave, Fakulty ekológie a environmentalistiky TU Zvolen - Katedra tvorby krajiny a Záhradnícka fakulta MZLU v Lednici na Morave.
 
 
 

Jednou z aktivít je i starostlivosť o nevyužité pozemky