Z technologického procesu bielenia celulózy v Severoslovenských celulózkach a papierňach (SCP), a.s., Ružomberok začiatkom posledného februárového týždňa definitívne vylúčili používanie elementárneho (plynného) chlóru. Prvé výrazné zníženie spotreby chlóru v ružomberskej celulózke prinieslo v roku 1992 zavedenie kyslíkového bielenia celulózy, ale jeho úplné odstránenie umožnila až vlani dokončená investičná akcia vytesňovacieho varenia celulózy. Týmto ekologickým krokom sa celulóza vyrábaná v SCP zaradila do kvality ECF (Elemental Chlorine Free), čo je označenie pre celulózy, pri bielení ktorých nie je použitý plynný chlór. Novinárov o tom informoval výrobný riaditeľ SCP, a.s., Ružomberok Ing. Dušan Šimo.

        Vedúci odboru ochrany životného prostredia SCP, a.s, Ružomberok RNDr. Ján Šavrnoch poukázal na ekologický prínos spomínanej zmeny technológie: “ Tým, že sa pri bielení buničín prestal používať elementárny chlór, nebude ani z procesu bielenia unikať do ovzdušia. Kým v roku 1997, kedy sa už dlhodobejšie začalo skúšať bielenie bez elementárneho chlóru, to bolo ešte spolu 9,5 tony, v tomto roku už nebude do ovzdušia z procesu bielenia unikať žiadny chlór. Pritom si je treba uvedomiť, že chlór podľa Nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 92/1996 Zb., ktorým sa vykonáva zákon o ochrane ovzdušia pred znečisťujúcimi látkami, je zaradený do 3. skupiny látok - plynné anorganické znečisťujúce látky .”

        Podnik mal v minulosti v zásobníkoch 250 ton chlóru. Riaditeľ Šimo k tomu poznámenal: “ Takáto veľká zásoba chlóru je vždy potenciálnym rizikom. SCP preto museli spolu s príslušnými štátnymi orgánmi a orgánmi civilnej obrany dodržiavať prísne opatrenia na zamedzenie vzniku prípadných havarijných situácií. Tieto opatrenia vylúčením používania chlóru v súčasnosti odpadnú. ”

        Celulózka v SCP má päťstupňovú bieliareň, kde sa v prvom stupni v minulosti používal elementárny chlór vo veľkých množstvách. Výrazné zníženie spotreby chlóru prinieslo v roku 1992 zavedenie kyslíkového bielenia celulózy. Touto akciou spotreba chlóru poklesla z 8464 ton v roku 1991 na 6389 ton v roku 1992 a postupne do roku 1995 klesla jeho spotreba až na 3796 ton. Zároveň si podnik vytvoril predpoklady vyrábať bielené druhy celulóz v kvalite CHLOR - ARM, čo sú bielené celulózy, pri ktorých sa použilo len malé množstvo plynného chlóru. Dokonca bielené celulózy z listnatého dreva mali už v tom období nízky obsah elementárneho chlóru, blížiaci sa k celulózam kvality ECF. Dosahovali sa hodnoty AOX (absobrovateľné organické halogény - v podstate chlórované látky) v hodnote O,5 kg AOX na tonu celulózy, merané v odpadných vodách.

        Ešte zásadnejšiu zmenu prinieslo vytesňovacie varenie celulózy, ktorého skúšobná prevádzka začala v roku 1996. Práve táto technológia umožnila úplne vylúčiť elementárny chlór pri zachovaní kvality belosti vyrábaného papiera. V procese bielenia sa v súčasnosti používa kyslík (O2), oxid chloričitý (Cl O2) a peroxid vodíka (H2 O2). Od polovice novembra 1997 v SCP skúšobne prestali používať chlór, ale v priebehu januára a februára t.r. ešte spotrebovali posledné zvyšky zásob z nádrží. AOX v odpadových vodách sú v súčasnosti na úrovni, ktorá zodpovedá všetkým medzinárodným normám a vyrábaná celulóza je na úrovni európskeho štandardu. Prechod na technológiu bez používania plynného chlóru je celosvetovým trendom celulózovo - papierenského priemyslu. SCP tento trend zachytili včas, čo im umožňuje obstáť v náročnej európskej konkurencii práve kvalitou a ekologickým prínosom výroby.

(ak)