Na Slovensku sa dnes vyskytuje 86 taxónov voľne žijúcich cicavcov. Z nich je až 54 (62,8 %) ohrozených, t. j. zaradených do niektorej z kategórií ohrozenosti v pripravovanom Návrhu červeného zoznamu cicavcov ( Mammalia ) Slovenskej republiky (STOLLMANN, URBAN, KADLEČÍK, UHRIN, In : Ochrana prírody č. 15, v tlači). K vyhynutému norkovi európskemu (Mustela lutreola) pribudol plch záhradný (Eliomys quercinus), ktorého výskyt nebol v posledných 20-tich rokoch na našom území hodnoverne zaznamenaný. Pritom trend poklesu počtu najvzácnejších taxónov cicavcov, najmä reliktov a endemitov Karpát vplyvom viacerých faktorov naďalej pokračuje.

        Jedným z naliehavých problémov súčasnej ochrany prírody je spoľahlivé zistenie príčin narastajúceho ohrozenia cicavcov, vypracovanie návrhu efektívnych opatrení pre starostlivosť o ne a ich realizácia. Navyše sa ukázalo, že tradičné prístupy k ochrane biodiverzity, založené na izolovanej ochrane vybraných území a druhov, neboli dostatočne efektívne.

        Aj preto je dnes problematika praktickej starostlivosti o cicavce u nás mimoriadne aktuálna. Základom pre zachovanie v súčasnosti sa vyskytujúcich taxónov cicavcov je ich systematická účinná ochrana na všetkých úrovniach vrátane využitia metód posilňovania oslabených populácií a doplňovania chýbajúcich článkov potravných reťazcov, pričom sa priority ochrany určujú na základe poznania ich stavu, ktorý sa musí identifikovať a následne sledovať, vrátane procesov, ktoré môžu spôsobiť zmeny stavu.
 

 
Na konferencii venovali pozornosť aj vydre riečnej, najmä v súvislosti s nárastom jej úhynov na cestných komunikáciách
 
        Uvedenou problematikou sa zaoberala tretia celoštátna odborná konferencia Výskum a ochrana cicavcov na Slovensku, ktorú v dňoch 10. - 11. októbra 1997 vo Zvolene spoločne zorganizovali Slovenská agentúra životného prostredia - Centrum ochrany prírody a krajiny Banská Bystrica a Ústav ekológie lesa SAV Zvolen. Zúčastnilo sa jej vyše 90 odborníkov zo Slovenskej a Českej republiky, ktorí počas dvoch dní prezentovali 25 referátov, 7 posterov, zúčastnili sa 2 tvorivých dielní zameraných na problematiku slovenských mien cicavcov a perspektívy ochrany cicavcov u nás. Okrem toho sa uskutočnilo tiež množstvo neformálnych rozhovorov, diskusií a polemík nielen počas prestávok konferencie, ale aj po skončení jej prvého dňa do neskorých nočných hodín.

        K zorganizovaniu konferencie viedli organizátorov okrem iného aj viaceré úspešne rozbehnuté celoslovenské projekty a ich výsledky. Jej cieľom nebola preto iba prezentácia najnovších poznatkov a výmena informácií, ale tiež stretnutie riešiteľov uvedených projektov. Dôvodom pre usporiadanie konferencie bolo aj pripomenutie si životných jubileí troch významných osobností súčasnej slovenskej zoológie a teriológie. Sedemdesiate narodeniny prof. Ing. Jozefa Sládeka, CSc. (nar. 25. 3. 1927), dlhoročného pedagóga na Lesníckej fakulte TU vo Zvolene, šesťdesiate piate narodeniny RNDr. Andreja Stollmanna (nar. 19. 9. 1932), popredného múzejníka, dlhoročného ochrancu prírody a bývalého vedeckého pracovníka SAV a päťdesiatpätiny doc. RNDr. Alexandra Dudicha, CSc. (nar. 15. 10. 1942), dlhoročného kolegu RNDr. Stollmanna na zoologických pracoviskách SAV, v súčasnosti pedagóga na Fakulte ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene. Všetci traja svojou usilovnou odbornou vedeckou prácou v ťažkých podmienkach nielenže vyorali hlbokú brázdu na poli slovenskej teriológie a zoológie vôbec, ale priamo i nepriamo vychovali celú generáciu zoológov a ochrancov prírody, zorganizovali veľké množstvo seminárov a pamätných stretnutí, na ktorých pripomínali život a dielo popredných slovenských prírodovedcov.

        Pracovná časť konferencie nastolila mnoho nových problémov, ktoré vystupujú do popredia v súvislosti so starostlivosťou o cicavce na Slovensku. V záverečnej tvorivej dielni boli preto sformulované závery z konferencie týkajúce sa najdôležitejších aktivít v oblasti legislatívneho zabezpečovania ochrany cicavcov, praktickej starostlivosti o ne, výskumu a osvety, ktoré boli postúpené príslušným orgánom a organizáciám.

Ing. Peter Urban
SAŽP - CUPER