ECOVAST - Európska rada pre dedinu a malé mestá je nevládnou celoeurópskou organizáciou s členmi takmer zo všetkých štátov Európy vrátane Slovenskej republiky. ECOVAST vyvíja aktivity pre vybudovanie "Európskeho vidieckeho domu" s cieľom upriamiť pozornosť na vidiecky priestor, vyvolať diskusiu a aktivity na podporu vidieckych komunít a vidieckeho kultúrneho dedičstva v celej Európe.

        Stratégia pre vidiecku Európu, ktorú predložil ECOVAST na svojom poslednom výročnom zhromaždení v septembri t.r. je určená všetkým, ktorí sa aktívne zapájajú do miestnych, regionálnych, národných a medzinárodných aktivít pri riešení otázok vidieka. Hlavné ciele stratégie :

  1. Európsky vidiek a ľudia v ňom žijúci sú vystavení rôznym zmenám. ECOVAST vyzýva vytvoriť podmienky na zlepšenie ich postavenia a ochranu v záujme všetkých Európanov.
  2. ECOVAST podporuje rovnováhu a spätnú väzbu medzi človekom a životným prostredím. Hľadá integrované riešenie medzi rôznymi štátnymi postojmi a obecnými zastupiteľstvami. Očakáva, že miestne obyvateľstvo sa aktívne zapojí do rozhodovacieho procesu.
  3. ECOVAST považuje za nutné vytvoriť určité aktivity pre revitalizáciu a posilnenie hospodárstva vo vidieckych regiónoch Európy.
  4. ECOVAST chce dosiahnuť udržanie poľnohospodárstva v rámci celého európskeho vidieka. Poľnohospodársku politiku odporúča smerovať od kvantity ku kvalite potravín. Príjmy poľnohospodárov orientovať aj na iné aktivity ako na samotnú poľnohospodársku činnosť. Primerané ceny majú umožniť udržanie základných životných potrieb a starostlivosť o ne.
  5. Lesy majú mnohostranné funkcie pre vidiek a jeho obyvateľov. Preto ECOVAST usiluje, aby sa v lesnom hospodárstve zvýšil tlak na zlepšenie zdravotného stavu lesov.
  6. Výroba a výrobné služby by sa mali opierať o regionálne zdroje a miestne podnikateľské prostredie. Tento proces môžu podporiť telekomunikácie.
  7. Turistický ruch na vidieku podporovať do takej miery, aby sa rešpektoval charakter a kapacita danej oblasti.
  8. Vidiecke obyvateľstvo by malo mať dobré podmienky na bývanie s moderným vybavením pri zachovaní tradičnej miestnej výstavby. Vlády by mali udržiavať ponuky vidieckych služieb a uprednostňovať sociálnu a kultúrnu vitalitu vidieckych obcí.
  9. Za rozhodujúcu prioritu považuje ECOVAST dlhodobé udržiavanie rozmanitosti kultúrnej krajiny pri rešpektovaní podmienok pre život zvierat, rastlín a poľnohospodársku výrobu. V každej krajine by bolo potrebné odporučiť efektívne systémy na ochranu pamiatok kultúrneho dedičstva a upevňovať verejné povedomie hrdosti na toto dedičstvo.
  10. ECOVAST sa domnieva, že zodpovednosť za takéto opatrenia majú samotní obyvatelia a miestne zastupiteľstvá, ako aj široké spektrum nevládnych organizácií.
  11. Regionálne a národné vlády by sa mali oboznámiť so špecifikami vidieka, požiadavkami a podmienkami vidieckych komunít. Tieto poznatky zapracovať do integrovanej stratégie pre vidiek a všetkých relevantných sektorových politík.
  12. Európska rada by sa mala vo zvýšenej miere zaoberať vidieckym priestorom, jeho ochranou a integrovaným vývojom. Osobitnú pozornosť by mala venovať architektonickému dedičstvu a jeho ochrane v rámci rozvoja celého vidieka.
  13. Európska únia by sa mala čo najrýchlejšie a najúčinnejšie zaangažovať do rozvoja vidieckeho priestoru, a to nielen v 12-tich členských štátoch, ale aj v štátoch východnej a strednej Európy.
  14. Vlády a ľudia strednej a východnej Európy by mali využiť nové možnosti hospodárenia na vidieku a oživiť vidiecku kultúru.
  15. ECOVAST, ako celoeurópske združenie vidí svoju zodpovednosť pri plnení týchto cieľov. Zároveň preberá aktívnu úlohu prostredníctvom svojej partnerskej siete v krajinách Európy slúžiť vidieku a vrátiť mu jeho pôvodný význam.
Uvedené strategické ciele chce ECOVAST presadzovať prostredníctvom troch základných princípov:         ECOVAST sa cíti byť zodpovedný za neustále hľadanie rovnováhy medzi kultúrnym dedičstvom a potrebami občanov na vidieku. Želá si rýchle a ďalekosiahle rozpracovanie stratégie do praktického života, ktorá by slúžila tejto rovnováhe. Preto pred celou Európou, Slovensko nevynímajúc, stojí dôležitá úloha - prehodnotiť problematiku a význam vidieckeho priestoru, ktorému sa venovala podstatne menšia pozornosť ako mestským sídlam. Programy rozvoja vidieka patria v EÚ k jedným z hlavných oblastí rozvojových aktivít členských krajín. Kladie sa pritom dôraz na rozvoj všetkých zložiek vidieckeho priestoru pri vymedzení spoluzodpovednosti a partnerstva v rámci zavádzania konkrétnych opatrení.

        Program obnovy dediny sa postavil na princípe obnovy zdevastovaného hmotného a duchovného prostredia vidieka. Jeho cieľom je všestranná starostlivosť obyvateľov o svoje sídlo a okolitú krajinu, o realizáciu predstáv, ktorú si občania o svojej obci vytvorili. Nezanedbateľná je i snaha o ekonomickú prosperitu obce využitím jej potenciálov a následným vytvorením pracovných miest a zárobkových príležitostí.