Koncom novembra skončilo prvé kolo spolupráce Slovenskej agentúry životného prostredia s predstaviteľmi JICA (Japan Internacional Cooperation Agency), japonskej agentúry životného prostredia (Environmental Agency of Japan) a Green Blue Corporation na projekte REMP (Regionálny environmentálny manažment plán). Zo strany Japonska ide prvýkrát o rozsiahlu spoluprácu a pomoc našej republike formou rozvojovej štúdie.

        Projekt má pomôcť vyriešiť problémy vyplývajúce z vplyvu socio-ekonomických aktivít na degradáciu environmentálnych zdrojov (ovzdušie, voda, pôda, biota, lesy a i.) na regionálnej úrovni okresov spadajúcich do povodia rieky Hron, t.je okresov Brezno, Banská Bystrica, Zvolen, Detva, Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica, Žarnovica, Levice, Zlaté Moravce a Nové Zámky. Cieľom projektu je spacovať návrh na ozdravenie územia spadajúceho do povodia rieky Hron, presnejšie vyšpecifikovaného hranicami príslušných katastrov.

        Na tomto území sa vyskytuje veľké množstvo zdrojov znečistenia priemyselnej a komunálnej povahy. Sú tam čističky odpadových vôd, letisko, buduje sa atómová elektráreň. Celé územie sa vyznačuje stáročnou banskou činnosťou a obrovským množstvom haldového materiálu s banskými odvodňovacími systémami ústiacimi do Hrona. Škodlivé zložky z týchto činností sa postupne dostali do aluviálnych oblastí Hrona, pričom dochádzalo ku kontaminácii aluviálnych pôd prakticky v celom strednom a dolnom toku Hrona. Na druhej strane sa tu nachádzajú nesmierne cenné prírodné celky, ako sú Národný park Nízke Tatry, Chránené krajinné oblasti Poľana, Kremnické vrchy, Štiavnické vrchy, ?alej kúpele, rekreačné centrá, napr. Sliač, Kováčová, Štúrovo atď.

        Cieľom projektu je formulovať rámcový plán, ktorý bude obsahovať:

  1. Environmentálny štandard (na základe priestorových analýz polutantov ťažkých kovov v podzemnej a povrchovej vode a v pôde sa stanovia štandardyvrátane návrhov na rozšírenie alebo zmenu existujúcich noriem.)
  2. Riadenie environmentálnych zdrojov (na základe posúdenia súčasného využívania environmentálnych zdrojov sa spracuje návrh na ich optimálne využívanie s prihliadnutím na existujúce záťaže z priemyslu a urbanizácie.)
  3. Plán vzdelávania (Podpora rozširovania environmentálneho povedomia.)
  4. Plán environmentálnych informačných sietí (SW a HW podpora pre prenos údajov medzi participujúcimi organizáciami a následne vytvorenie údajovej základne pre REMP na báze GIS.)
  5. Monitorovací plán (Podpora existujúcich monitorovacích systémov doplnením chýbajúcich prvkov a následne príslušného meracieho zariadenia.)
 
 
Záväzný dokument vymedzujúci rozsah prác na projekte REMP za japonskú stranu podpísal Shigaru Ando predstaviteľ JICA a za slovenskú RNDr. Jozef Dupej, námestník SAŽP 
 
        Na dosiahnutie týchto cieľov treba vykonať terénny prieskum, ktorý bude vykonaný nasledovne:
  1. Zameraním vybraných významných zdrojov znečistenia použitím technológie GPS
  2. Výberom vzoriek a vzorkovou analýzou ťažkých kovov v podzemnej a povrchovej vode a v pôde na niekoľkých (2-3) vybratých (modelových) znečistených územiach
  3. Monitorovaním kyslých depozícií v lesných ekosystémoch s nedostatkom údajov o mokrých depozíciách
  4. Monitorovaním ozónu na vybratých územiach (vrátane lesných ekosystémov)
  5. Monitorovaním meteorologických parametrov v oblasti Žiar nad Hronom

        Na základe údajov získaných v predchádzajúcich bodoch sa prevedú priestorové analýzy.
        Práca na projekte potrvá 25 mesiacov. SAŽP je koordinátorom projektu, pričom spoluprácu prisľúbili ďalšie odborné inštitúcie, a to Slovenský hydrometeorologický ústav v Bratislave, Lesnícky výskumný ústav vo Zvolene, Výskumný ústav pôdnej úrodnosti v Bratislave a Geologická služba SR v Bratislave.
        Pri predložení prvej správy japonským odborným tímom za účelom prezentácie postupu výskumu a návrhom opatrení súvisiacich s projektom sa chystáme pozvať zástupcov našich inštitúcií a príslušných expertov. V prípade vášho záujmu vás radi oslovíme.