Posledná rozlúčka
s Ing. Vladimírom Linkešom, CSc.
 
        Lúčime sa s vedcom svetového mena, s kolegom z Výskumného ústavu pôdnej úrodnosti, so vzácne pracovitým človekom, zanechávajúcim za sebou nielen vedecké dielo, ale aj umeleckú tvorbu, ale predovšetkým sa lúčime s nezištným priateľom.
        Ing. Vladimír Linkeš nastúpil na jar roku 1961 do vtedajšieho Laboratória pôdoznalectva. Našiel tu prácu, ktorá sa mu stala nielen zamestnaním, ale predovšetkým poslaním. Za úspechmi vo vede, ako aj v každom inom povolaní treba vidieť nielen talent a chuť, ale predovšetkým cieľavedomosť a tvrdú prácu, často na úkor osobného šťastia, osobného pokoja i chvíľ odpočinku. Vlado vedel pracovať, nevedel odpočívať. Bol motorom všade, pri každej práci, do ktorej sa pustil. Bol neúnavným priekopníkom nových ídeí, vášnivým obhajcom vedeckej pravdy, neúnavným kritikom povrchnosti vo výskumnej práci. Bolo možné s ním nesúhlasiť, bolo možné proti nemu intrigovať, ale nebolo možné ho nerešpektovať a prehliadať.
        Lúčim sa s Tebou Vlado menom Tvojich spolupracovníkov, kolegov i menom vedeckej obce pôdoznalcov, nielen zo Slovenska, ale prakticky z celej Európy, ktorí Ťa osobne poznali a si Ťa vážili. Budeš chýbať pôdoznalcom, budeš chýbať ústavu. ( Výťah z rozlúčkovej reči akademika Juraja Hraška)

        Ing. Vladimír Linkeš, CSc. sa narodil 15.4.1937 v Kremnických Baniach, okres Žiar nad Hronom, zomrel 25.9.1997 v Banskej Bystrici. Absolvent Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre, Agronomickej fakulty. Od r. 1961 pracoval vo Výskumnom ústave pôdnej úrodnosti, neskôr na Výskumnej stanici v Banskej Bystrici.Vykonával základný pedologický prieskum a odborne viedol skupinu v rámci uvedeného prieskumu. V ďalšom období pracoval ako riešiteľ a koordinátor bonitácie pôd, informačného systému o pôde a celoštátneho monitoringu pôd. Vedeckú ašpirantúru absolvoval v Geografickom ústave SAV ako kandidát fyzicko-geografických vied. Významnejšie stáže v zahraničí: Geologický ústav v Gente, Belgicko, Geografický ústav Moskva. Publikoval u nás, aj v zahraničí viacero odborných prác: Linkeš,V., Pestún,V., Džatko,M. et. al: Príručka pre používanie máp bonitovaných pôdno - ekologických jednotiek. 3. vydanie. Bratislava VÚPÚ, 1996, s. 103, Linkeš, V., et al.: Monitoring pôd SR, (v tlači), Linkeš,V. et. al.: Monitoring pôd a jeho význam z hľadiska ochrany pôdnych vlastností a trvalo udržateľného vývoja pôd. In. Ochrana pôdy výzva pre budúcnosť. Zborník z vedeckej konferencie. Tále, 1996. VÚPÚ, Bratislava, s. 113 - 122, Linkeš,V.: Monitoring pôd Slovenska. In: Zborník z medzinárodnej konferencie "Agronomická fakulta a vývoj poľnohospodárstva na Slovensku". VŠP Nitra, 1996, s. 89 - 92, Kobza,J.,Linkeš,V.: Kontaminácia pôd SR rizikovými stopovými prvkami. In: Kontrišová 0. et. al: Monitoring a hodnotenie stavu životného prostredia, zborník referátov. Fakulta ekológie a enviromentalistiky TÚ vo Zvolene, Zvolen 1996, s. 47 - 50, Hraško,J. - Kobza.J. - Linkeš,V.: Soil information system of Slovakia and its utilization in Land evaluation. Hannover 20. - 23. 11. 1996 Procedings of European Comission, Linkeš,V. - Kobza,J.: Petrospektívny vývoj dôležitých pôdnych vlastností a rizikových prvkov v pôľnohospodárskych pôdach SR za posledných 30 rokov. In: Čes. pedolog. spoločnosť, Praha, 9. - 10. 9. 1996, Berghofer,R. - Wileke,W. - Linkeš,V.- Nestory,O.- Zech,W.: Changes of Aluminium and Heavy Metal Concentrations in Slovak Soils During the Last 25 Years. In: Jahresbericht 1996, University Bayreuth, Germany a i.

        Česť Tvojej pamiatke!