Máloktorý rastlinný druh vyvolal v odborných kruhoch toľko pozornosti a rozruchu ako práve hmyzovník včelovitý (Ophrys apitera), keď bol jeho výskyt znovu potvrdený nálezom v Bojniciach v roku 1978. Vtedy vyvolal i veľa nádejí a očakávaní. Keď v nasledujúcom roku sa na lokalite nevyskytoval ani jeden exemplár, šírili sa zaručené správy o vykradnutí lokality, o zlodejoch, ktorí sa hneď po objave na lokalitu vrátili a všetky exempláre vykopali. Podobne zaručené správy sa šírili častejšie. Našťastie všetko bolo inak. Komplikovaná biológia druhu, jeho ekologické nároky spôsobujú, že každý rok nekvitne. Preto sú roky, keď na lokalite sa nevyskytuje žiadny exemplár a roky ako 1997, keď sa za jeden deň potvrdí výskyt druhu na deviatich nových lokalitách. Aj početnosť je rôzna. Od jednej kvitnúcej rastliny až po niekoľko sto. V súčasnosti areál výskytu zasahuje do týchto geomorfologických celkov: Malé Karpaty, Biele Karpaty, Strážovské vrchy, Bánovská pahorkatina. Geologickým podložím všetkých známych lokalít sú vápence a dolomity. Obľubuje výslnné stanovištia stepného a lesostepného charakteru.
 

 
 jedinečný hmyzovník včelovitý (Ophrys apitera)
 
        Najväčšou hrozbou je stúpajúca sukcesia. Na stanovištiach, ktoré postupne zarastajú badať výrazný úbytok rastlín, až ich postupný zánik. Dlhšiu dobu sa udrží v presvetlených porastoch borovice lesnej - sosny. Zo známych lokalít sa v Malých Karpatoch nachádza 5, v Bielych Karpatoch 2 (na Moravskej strane viac) a v Strážovských vrchoch 32. Dá sa predpokladať, že výskyt je podstatne vyšší a budú objavené aj v iných celkoch. Príčin je viac. Aj pre značnú časť botanikov je to neznámy druh. Kvitne pomerne krátko - koncom júna a začiatkom júla a o niekoľko dní po odkvitnutí rastlina sa z lokality stratí. Zdanlivo veľmi nápadný druh sa v spoločenstve súbežne kvitnúcich rastlín opticky stráca. Objavenie vyžaduje poznanie spoločenstiev, vysoký stupeň sústredenia, pozorovacie schopnosti a dostatok šťastia. Často sa vyskytuje spolu s Ophrys holosericea subsp-holubyana, čo môže robiť problémy pri determinácii. Aj vyhľadávanie na známych lokalitách je namáhavé, vyžaduje sústredenú pozornosť, veľa času a prítomnosť v čase kvitnutia - v správne dni a v správny rok.

        Sú všetky predpoklady, že na Slovensku prežije rok 2000. Výskyt vhodných stanovíšť, ich udržanie v prírode, je zárukou prežitia tohto pozoruhodného, tajomstvami opradeného rastlinného druhu.

        Poznaniu, ochrane a jeho zachovaniu treba venovať sústavnú pozornosť a zabezpečiť lokality výskytu pred nastupujúcou sukcesiou. Zabrániť zarastaniu lokalít nepôvodnými druhmi rastlín, šíreniu stromov a krov, udržať pôvodný spôsob obhospodarovania krajiny. Lebo rozšírenie druhu u nás je dôsledkom ľudskej činnosti, vytváraním stepných a lesostepných biotopov poľnohospodárstvom a šírením pasienkov a lúk v minulých storočiach.