Odpadové  hospodárstvo

     Súčasnú situáciu v Centre odpadového hospodárstva charakterizuje dobrá úroveň technického vybavenia (získaného pomocou PHARE projektov) slúžiaceho pre oblasť informačného zabezpečenia, ktorá napomáha plneniu dôležitých permanentných aktivít COH, resp. ohniskového bodu pre plnenie Bazilejského dohovoru, Informačného centra nebezpečných odpadov (ICNO) a najnovšie aj Regionálneho centra pre implementáciu Bazilejského dohovoru a transfér technológií. Ťažkosti sú so získaním vhodných pracovníkov. Uvedené platí predovšetkým v prípade odboru ekoanalytiky odpadov, ktorý treba aj technicky dovybaviť. Inštrumentálna technika, ktorá je k dispozícii, predstavuje technický štandard v oblasti zavedených analytických techník. Závažnosť tejto úlohy sa zvýšila po schválení tohto pracoviska za referenčné laboratórium rezortu MŽP SR pre odpady.
    Dôležitým javom ostatného obdobia je diverzifikácia činnosti SAŽP, COH Bratislava, ktorá sa netýka ťažiskovo odpadov, ale s odpadmi úzko súvisí. Ide o problematiku chemickej bezpečnosti, resp. zriadenia pracoviska chemickej bezpečnosti pre oblasť životného prostredia. Znížením finančnej čiastky, vyčlenenej z rozpočtovej kapitoly MŽP SR na riešenie projektu zameraného na informačný systém, na triedenie a hodnotenie chemických látok a prípravkov, z navrhovaných 1 300 tis. Sk na 300 tis. Sk neumožní realizovať riešenie projektu v predpokladanom rozsahu.
     S odpadmi súvisí aj problematika metodológie hodnotenia životného cyklu (LCA), pre ktorú zabezpečilo COH Bratislava v roku 1996 riešenie projektu na podporu Národného programu environmenálneho hodnotenia a označovania výrobkov. Finančné zabezpečenie tejto problematiky umožňuje za súčasného stavu venovať sa len monitorovaniu poznatkového fondu vo svete. Agentúra v porovnaní s počiatočným obdobím pôsobenia (predtým ako TICNO) podstatne rozšírila okruh zabezpečovaných úloh a súčasný názov tohto pracoviska už zodpovedá len činnostiam vykonávaným v oblasti odpadového hospodárstva.
 

Monitorovací a informačný  systém o životnom prostredí

     Jednou z dôležitých úloh SAŽP je zabezpečiť prevádzkovanie nasledovných informačných systémov:

  1. Informačný systém SAŽP
  2. Informačný systém životného prostredia
  3. Informačný systém o území
  4. Informačný systém monitoringu
  5. Informačný systém odborov životného prostredia
  6. Počítačová sieť životného prostredia
    ISŽP
    V zmysle zákona o verejnom obstarávaní bola na projekt ISŽP v r.1996 vypísaná verejná súťaž. Ako najvhodnejší návrh projektu bol vybraný projekt ISŽP od fy Micron, s.r.o. V oponentskom konaní, na ktoré boli prizvaní zástupcovia MŽP a zástupcovia rezortných inštitúcií, sa navrhovaný projekt neprijal pre vážne nedostatky. V tomto roku má SAŽP v pláne hlavných úloh vypracovanie projektu ISŽP a jeho čiastočnú realizáciu. Projekt sa plánuje robiť v spolupráci s rezortnými inštitúciami, ktoré by sa zároveň podieľali na napĺňaní jednotlivých databáz a využívaní  spracovaných výstupov.

    ISU
    Projekt a jeho prvá fáza sa plánuje zrealizovať v tomto roku, pričom sa počíta s využitím GIS. Základné mapové dielo bude vychádzať z mierky 1:50 000, pričom sa budú do neho dopĺňať jednotlivé vrstvy podľa výstupov z čiastkových monitorovacích systémov.

    ISM
    SAŽP je poverená budovaním čiastkových monitorovacích systémov (ČMS):

SAŽP buduje geografický informačný systém na regionálnej úrovni. Vlastníme 40 inštalácií SW ARC/INFO. Tieto sú rozmiestnené na našich pracoviskách v celej SR. To umožňuje tvorbu digitálnych grafických dát na regionálnej úrovni, pri jednotnom postupe a koordinácii prác všetkých pracovísk zo SAŽP Banská Bystrica, kde sú umiestnené pracovné stanice umožňujúce vytvoriť topologicky čisté vrstvy za celé územie Slovenska.
     ČMS Využitie územia napĺňa predovšetkým základné požiadavky pre potreby územného plánovania regiónu. Vzhľadom na obsiahlosť tohto informačného systému buduje sa etapovito, s možnosťou postupného dopĺňania monitorovaných prvkov a javov. Absencia Zákona  o informáciách spôsobuje problémy pri získavaní údajov od správcov dát.
     ČMS Osídlenie - Úlohou je celoplošné sledovanie určených charakteristík osídlenia. Väčšinu údajov pre vyhodnocovanie osídlenia získavame transformáciou z rôznych už existujúcich evidencií a informačných systémov (Štatistický úrad, Ministerstvo vnútra SR, Úrad geodézie, kartografie a katastra).
     ČMS Odpady - Zameriavame sa  na vybudovanie funkčného informačného systému odpadového hospodárstva. Prvou úrovňou je regionálny systém pracujúci na okresných a krajských odboroch životného prostredia, zabezpečujúci prvotný zber údajov z oblasti odpadového hospodárstva. Táto časť systému je v súčasnosti vo fáze overovania vhodnosti pre použitie v praxi na odboroch  životného prostredia (krajských a okresných úradov). Druhou úrovňou je centrálny systém pracujúci na Centre odpadového hospodárstva SAŽP v Bratislave, ktorý spracúva údaje zozbierané regionálnym systémom. Tu sú údaje o tvorbe a nakladaní s odpadmi previazané na geografický informačný systém, a tak interpretované prostredníctvom GIS.
     ČMS  Biota - V roku 1996 bol vypracovaný nový projekt, ktorý využíva doteraz osvedčené metódy a skúsenosti z realizovaných monitorovacích aktivít. V rámci jeho prvej etapy sa v r. 1996 zostavila odborná skupina, ktorá vytvorila metodiky a vybrala monitorovacie plochy.
 
    ISOŽP
    Projekt bol vypracovaný v SAŽP v spolupráci s MŽP SR a MV SR a v súčasnosti sa overuje na okresných úradoch ŽP Čadca, Kysucké Nové Mesto a Krajskom úrade  Žilina.

    Metainformačný katalóg - Metainfo
    Projekt bol spracovaný a v ďalšom období sa  bude rozvíjať  v rámci ISŽP. Predpokladajú sa 4 fázy napĺňania systému:

  1. statické HTML stránky Internet/Intranet
  2. interaktívny IS na báze Internet/Intranet, sprístupnenie základných informácií o jednotlivých organizáciách rezortu formou www stránok na doméne SAŽP
  3. presun správy metainfo pod jednotlivé inštitúcie a ich referencovanie cez meta WEB server
  4. vývoj a skúšobná prevádzka dynamického prístupu na meta servery inštitúcií s prepojením na Clearing House
    Komunikačný systém RIS-u - ŽPNet -  V zmysle koncepcie RIS sa v rámci rezortu MŽP prepoja centrá rezortných inštitúcií, umožní sa prístup do siete ústredných orgánov štátnej správy Govnet a prístup do Internetu. Súčasný stav je taký, že sú vytvorené technické a programové podmienky, objednali sa pevné telekomunikačné okruhy s rýchlosťou 64 kbps a po ich dodaní sa  začne skúšobná prevádzka, čo sa predpokladá do konca 1. štvrťroka 1997. Plánuje sa aj prepojenie so sieťou vytvorenou Európskou agentúrou životného prostredia EIONet. SAŽP využíva (zatiaľ) na prenos informácií služby siete Sanet cez pevnú, resp. komutovanú linku (modemy).
     Diaľkový prieskum Zeme  (DPZ)- Súčasťou SAŽP je aj oddelenie Diaľkového prieskumu Zeme s archívom družicových snímok Landsat TM a SPOT Pan, pokrývajúcich územie celého Slovenska v niekoľkých časových horizontoch. Z digitálnych obrazových údajov zo satelitov je možné tvoriť tematické vrstvy prvkov povrchu krajiny, čo umožňuje rýchlu identifikáciu zmien v území. Pracovisko DPZ môže zabezpečiť ich účelové spracovanie podľa požadovanej aplikácie a konverziu pod požadované programové vybavenie, príp. tlačový výstup.
 

Environmentalistika

     So zmenou organizačnej štruktúry a vychádzajúc z nových trendov činnosti a zamerania SAŽP vznikol odbor environmentalistiky. Nosnými úlohami sú sledovanie, spracúvanie a vyhodnocovanie ukazovateľov stavu a starostlivosti o životné prostredie. Koordinuje práce na spracovaní podkladov pre Správy o stave životného prostredia v SR, ako aj pre Správu o stave životného prostredia v Európe „Dobříš + 3 Report" za SR.
     Súčasťou Stratégie priestorového rozvoja a usporiadania Slovenska je taktiež časť ŽP, ktoré bolo formou analýz spracované v textovej i grafickej forme v mierke 1 : 200 000.
     V oblasti hodnotenia a riadenia rizík koordinuje SAŽP spoločný projekt US EPA „Demonštračný projekt Risk Assessment /Risk Management v SR". V rámci neho sa riešila prípadová štúdia Žilina, zorganizoval celý rad školiacich aktivít a vytvorilo sa  informačné centrum pri SAŽP pre túto problematiku. Riešil sa podprojekt „Hodnotenie zdravotných a environmentálnych rizík z pôdy", ktorého výsledkom je iniciovanie novelizácie v súčasnosti platných noriem pre posudzovanie kvality pôd. V rámci zapojenia SAŽP do procesu EIA koordinuje spracovanie stanovísk k akciám zaradených do tohto procesu. Zároveň realizuje prípravné práce na vytvorení Dokumentačného centra a informačného systému o posudzovaní vplyvov na životné prostredia.
 

Environmentálne hodnotenie a označovanie výrobkov a technológií

     V činnosti SAŽP je to nová oblasť, v ktorej však začíname veľmi aktívne zabezpečovať úlohy týkajúce sa posudzovania a hodnotenia výrobkov, certifikačných a štandardizačných prác v tejto oblasti. Zabezpečujeme monitorovanie environmentálnej techniky a technológií pre potreby environmentálneho posudzovania a hodnotenia výrobkov. Uvedené aktivity vychádzajú z plnenia Národného programu environmentálneho hodnotenia a označovania výrobkov v SR. Centrum zabezpečuje  sledovanie a uplatňovanie medzinárodných technických noriem a právnych aktov EÚ v oblasti environmentálneho hodnotenia a označovania výrobkov vrátane širšieho uplatnenia.
 

Vzdelávanie, výchova  a  propagácia

    Úlohy SAŽP na úseku vzdelávania, propagácie, edície a prenosu informácií o aktivitách vnútri agentúry zabezpečuje odbor environmentálneho vzdelávania, výchovy a propagácie centrálne pre všetky pracoviská  SAŽP. Agentúra vystupuje ako školiteľské stredisko pracovníkov odborov životného prostredia pre výkon funkcií, ktoré si vyžadujú osobitnú odbornú pôsobnosť.
    Nosnými úlohami sú environmentálne vzdelávanie a organizácia podujatí. Na úseku environmentálneho vzdelávania organizujú sa podujatia podporujúce zvyšovanie environmentálneho povedomia obyvateľstva pre všetky vekové skupiny. V tomto roku, v Dňoch ochrany prírody, aktivity navštívilo 1250 žiakov stredných a základných škôl. Pre prácu s mládežou agentúra využíva skúsenosti centier voľného času, SZOPK a niektorých mimovládnych organizáciíí zameraných na ochranu prírody a environmentálne vzdelávanie.
    Vychádzajúc zo záverov národnej konferencie o Stratégii environmentálnej výchovy a vzdelávania na školách, sa v apríli t. r. uskutočnil celoslovenský seminár Smerovanie  environmentálnej  výchovy  na  Slovensku  a zabezpečili sa podklady pre spracovanie Jednotnej koncepcie EV obyvateľstva na Slovensku. V súčasnosti je  prvoradou úlohou vypracovať koncepciu zriadenia stredísk environmentálnej výchovy vo všetkých krajoch SR.
    Na úseku organizácie odborných podujatí zabezpečuje odbor v plnom rozsahu prípravu a organizáciu domácich a medzinárodných podujatí od školiacich kurzov cez semináre a konferencie. Svoje stále miesto v environmentálnej výchove má Medzinárodný festival filmov a TV programov s tématikou tvorby a ochrany životného prostredia ENVIROFILM. Získané filmy z festivalu obohacujú videotéku SAŽP a MŽP. Uskutočňuje sa i pofestivalová prehliadka filmov ENVIROFILMu.
K významným aktivitám patrí i zabezpečovanie vzdelávania vlastných pracovníkov agentúry.
    V edičnej činnosti vydáva agentúra špecializované letáčiky, propagačné brožúry a metodické listy ako pomôcky EV na školách. SAŽP vydáva s dvojmesačnou periodicitou Informačný spravodaj SAŽP, ktorý podáva informácie všetkým pracovníkom agentúry o aktuálnych úlohách, projektoch, seminároch a knižných vrátane  právneho i ekonomického poradenstva a Enviromagazín o tvorbe a ochrane životného prostredia.
 

Ekonomické zabezpečenie

 Plán hlavných úloh SAŽP na rok 1997 je rozpracovaný do 164 čiastkových  úloh. Rozpočet na rok 1997 nie v celkom plnej šírke dovoľuje zabezpečiť ich realizáciu. Najväčším problémom zostáva problém zastaralého autoparku v chránených krajinných oblastiach - terénne vozidlá, motocykle, kde z prideleného limitu kapitálových výdavkov nemôžeme zabezpečiť výmenu. Podobným problémom sú i finančné prostriedky potrebné na údržbu objektov v správe SAŽP. V uvedených prípadoch si môžeme dovoliť riešiť len skutočne havarijné stavy.

PhDr. Oľga Lauková
námestníčka pre environmentálnu výchovu, ekonomiku a prevádzku SAŽP
Banská Bystrica