Čo sa skrýva za  skratkou SCČP

    Slovenské centrum čistejšej produkcie je profesionálna nezisková nezávislá mimovládna organizácia. Centrum bolo založené v rámci UNIDO/UNEP Programu čistejšej produkcie v januári 1995 v nadväznosti na nórsky projekt.Členmi tohto združenia môžu byť jednotlivci i právnické osoby, ktoré súhlasia so stanovami SCČP a platia členské príspevky.
    Poslaním centra je propagovať, uskutočňovať a podporovať všetky aktivity, ktoré znamenajú využitie a aplikáciu preventívnych metód v ochrane životného prostredia, predovšetkým v priemyselnej sfére a vo vzdelávaní. SCČP uskutočňuje také podujatia, ktorých výsledkom je predchádzanie negatívneho vplyvu priemyselnej činnosti na životné prostredie priamo pri zdroji a nie až následným riešením.

    Oblasti činnosti SCČP:

    Prostriedky na svoju činnosť získava SCČP vo forme projektov a grantov (v súčasnosti najmä zo zahraničia - UNIDO, bilaterálne programy), vlastnou činnosťou a z členských príspevkov.
    (Čistejšia produkcia je stála aplikácia integrálnej preventívnej stratégie ochrany životného prostredia na procesy, výrobky a služby s cieľom zvýšiť ich efektívnosť a obmedzíť riziká pre človeka a životné prostredie. Vo výrobných procesoch to znamená efektívnejšie využívanie surovín a energií, vylúčenie toxických a nebezpečných materiálov a prevenciu vzniku odpadu a znečistenia pri zdroji. U produktov (výrobkov a služieb) sa stratégia čistejšej produkcie zameriava na zníženie dopadov na životné prostredie, a to v rámci ich životného cyklu od vývoja až po ich využitie. Definícia UNEP, používaná tiež ICC - International CHamber of Commerce a FIDIC - Federation of Chartered Engineers, Pozn. red.)

    Podrobnejšie informácie získate na kontaktnej adrese:
 

SCČP
Pionierska 15 
831 05 Bratislava
tel./fax 
e-mail:
07-259 015 
sccp@ kchbl.chtf.stuba.sk
 
    Množstvo spaľovaných fosílnych palív celosvetovo z roka na rok rastie. Za rok 1996 spotrebovala naša civilizácia v úhrne o 2,8 % ropy viac než v predošlom roku a v reálnom vyčíslení dosiahla jej spotreba rekord všetkých čias, a to 3,3 miliardy ton za rok. Aj spotreba uhlia vzrástla o 1,8 % a zemného plynu o 4,5 %. Výhľady na rok 2000 pripúšťajú ďalší rast spotreby hlavne ropy a plynu, a to až o 20 - 30 %. Iné - alternatívne zdroje energie ostávajú stále iba doplnkové a pokrývajú sotva 15 % celkovej spotreby vo svete. Spaľovaním fosílnych aj recentných palív sa však počas roka dostáva do ovzdušia  takmer 6,3 miliardy ton oxidu uhličitého a produktov nedokonalého spaľovania, vrátane sadzí. O aktuálnosti ohrozenia globálnej klímy svedčí stále rastúci podiel CO2 v ovzduší, ktorého bolo ešte v 19. storočí 280 ppm (= častíc v milióne) a teraz dosiahol 362 ppm, čo je tiež rekord v celej novodobej histórii Zeme. (Ex: Worldwatch Institute : Vital Signs 1997)

    Novinári z 32 krajín sa na mítingu v Drážďanoch už v roku 1993 dohodli, že založia Medzinárodnú federáciu ekologicky zameraných novinárov. Členstvo v nej je možné pre delegátov národných organizácií, no j pre neorganizovaných, voľných novinárov, publicistov, dopisovateľov, ktorí sa ťažiskovo zaoberajú témami a problémami životného prostredia, ekológie a ochrany prírody. Ich spoločný cieľ je zlepšiť dostupnosť a šírenie poznatkov a informácií, ako aj zvyšovať záujem a uvedomelosť verejnosti vo vzťahu k prírode, krajine a k životnému prostrediu. (Ex : Naturopa Newsletter, No 94-10).