Prvý úspešný krok RŠC pre implementáciu Bazilejského dohovoru

Najvýznamnejšia medzinárodná aktivita Slovenskej agentúry životného prostredia, Centra odpadového hospodárstva (SAŽP, COH) so sídlom v Bratislave vstúpila do realizačnej fázy. Edukačný program realizovaný (s finančnou podporou Švajčiarskej vlády) v rámci projektu UNEP/SBD BS/ 3100 - 97 - 01 začal prvým z  celkového počtu siedmich školení určených manažmentu v odpadovom hospodárstve z krajín strednej a východnej Európy (SaVE) s transformujúcou ekonomikou. Hotel ECHO v Bratislave sa stal v dňoch 2. - 6. júna  1997 miestom pobytu delegátov 18 krajín SaVE, pracovníkov Sekretariátu Bazilejského dohovoru (SBD) so sídlom v Ženeve, zahraničných lektorov, predstaviteľov   významných medzinárodných organizácií, ako sú Európska únia (EÚ) a Svetová colná únia  (WCO) a tiež odborníkov z okolitých štátov (Rakúsko, Česká republika, SRN) a z rezortu životného prostredia Slovenskej republiky. Prítomní boli tiež zástupcovia hnutia Greenpeace a mimovládne organizácie zo SR reprezentovala Asociácia priemyslu a ochrany  prírody (APOP) so sídlom v Bratislave.
O medzinárodnom význame celého projektu, potvrdeného podpísaním zmluvy medzi ministrom životného prostredia SR J. Zlochom a výkonnou tajomníčkou SBD I. Rummel-Bulskou na zasadnutí Riadiacej rady UNEP v Nairobi 4. februára 1997 svedčí slávnostná atmosféra, ktorá sprevádzala inauguráciu prvého Regionálneho školiaceho centra pre implementáciu Bazilejského dohovoru a transfer technológií (RŠC-BD) na svete zriadeného pri SAŽP, COH Bratislava pre 19 krajín z regiónu strednej a východnej Európy. V úvodných vystúpeniach ministra ŽP SR  J. Zlochu a výkonnej tajomníčky SBD I. Rummel-Bulskej odzneli nielen slová vzájomného  poďakovania za úsilie vynaložené na  zriadenie RŠC v Bratislave, ale najmä presvedčenia, že dvojročný projekt BS/3100-97-01 (pôvodne naplánovaný na tri roky) napomôže  v krajinách SaVE patriacich do pôsobnosti slovenského RŠC uvádzať do praxe princípy nakladania s nebezpečným odpadom podľa ustanovení článku 4. Bazilejského dohovoru (založených na princípoch „prijateľných pre životné prostredie" a prispeje k ďalšiemu rozšíreniu členských krajín dohovoru v tomto regióne.
V slávnostnej atmosfére sa uskutočnilo aj pracovné otvorenie prvého  školenia na tému Implementácia Bazilejského dohovoru do národných legislatív, ktorou začala edukačná časť projektu. Pracovného otvorenia sa už zúčastnil predstaviteľ Švajčiarskej vlády Dr. Beat Nobs, ktorému bol pri tejto príležitosti odovzdaný ďakovný  list ministra J. Zlochu za poskytnutie grantu vo výške 672 tis. USD na financovanie činnosti RŠC pri SAŽP, COH Bratislava  na roky 1997 a 1998.
Za povzbudenie pre organizátora celého školiaceho programu (je ním Sekretariát RŠC pri SAŽP, COH Bratislava)  treba považovať skutočnosť, že sa podarilo až na Litvu zabezpečiť účasť zástupcov všetkých ostatných účastníckych krajín SaVE, z ktorých Bulharsko,  Chorvátsko,  Česká republika, Estónsko, Macedónia, Maďarsko, Lotyšsko, Poľsko, Rumunsko, Ruská republika, Slovenská republika a Slovinsko sú členskými krajinami Bazilejského dohovoru a Albánsko, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Moldavsko a Ukrajina  tento medzinárodný dohovor zatiaľ nepodpísali. Ako hosť bola prítomná predstaviteľka ďalšieho v súčasnosti  zriaďovaného RŠC z Moskvy, s cieľom získať a využiť skúsenosti z organizácie činnosti prvého RŠC v Bratislave.
Odborná komunikácia s účastníkmi delegovanými na prvé školenie začala dávno pred termínom jeho konania. Účastníkom bol spolu s programom a organizačnými pokynmi zaslaný dotazník zameraný na zmapovanie stavu inštitucionálneho zabezpečenia (národného zákonodárstva a organizácie štátnej správy) odpadového hospodárstva  a úrovne samotného nakladania s odpadmi v príslušnej krajine. Vopred získané a spracované informácie využili lektori pri organizovaní diskusií, čo umožnilo viesť s účastníkmi školenia dialóg podľa aktuálneho stavu v  jednotlivých krajinách SaVE. Potrebu individuálneho prístupu potvrdili nielen vystúpenia účastníkov z krajín, ktoré doteraz nie sú signatármi  Bazilejského dohovoru. Cenné poznatky získané v priebehu tohto školenia o národných vymedzeniach pojmu nebezpečné odpady a prístupoch k organizácii kontroly pohybu nebezpečných odpadov cez hranice štátov a nakladania s týmito odpadmi spôsobom prijateľným z hľadiska životného prostredia, budú využité v celom ďaľšom priebehu edukačného projektu. Je potešiteľné, že v danej súvislosti možno Slovenskú republiku zaradiť medzi najvyspelejšie krajiny SaVE s prebiehajúcou ekonomickou transformáciou.
Dokázala to aj návšteva pracovísk SAŽP, Centra odpadového hospodárstva v Bratislave, ktorá sa stretla s veľkým ohlasom. Uskutočnila sa s cieľom predstaviť SAŽP, COH Bratislava ako ohniskový bod pre Bazilejský dohovor a najmä za účelom  prezentácie programového vybavenia BASCON, ktoré slúží kompetentnému úradu (Odboru odpadového hospodárstva MŽP SR)  a ohniskovému bodu na odovzdávanie informácií SBD do Ženevy.  Programové vybavenie pre regionálny informačný systém RISO, ktorý bol prvý krát celoplošne aplikovaný v roku 1995 na zber údajov pre aktualizáciu Programu odpadového hospodárstva SR do roku 2000) bude podrobne predstavené na treťom   školení v decembri t. r.,  špeciálne venovanom informačným systémom používaným v krajinách SaVE pre odpady.
K spestreniu odborného programu prvého školenia priespela aj návšteva SLOVNAFTu, a.s. Bratislava, v ktorom bolo formou demonštračného projektu prezentované ako sa v tomto podniku vysporiadali po zavedení zákona č. 238/1991 Zb. o odpadoch a následných právnych predpisov pre odpadové hospodárstvo s legislatívnymi požiadavkami na nakladanie s nebezpečnými odpadmi a ako tieto premietli do programu odpadového hospodárstva pôvodcu. Výber podniku nebol náhodný, veď v danom čase vrcholilo v tomto podniku úsilie o získanie certifikátu o tom,  že podnik organizuje svoju výrobnú činnosť v súlade s požiadavkami podľa normy ISO 14 001.
Analogická forma realizácie odborného programu pozostávajúceho z prednášok (a nadväzných diskusií)  pracovníkov SBD a významných odborníkov z rôznych oblastí zo zahraničia i zo SR, vopred vyžiadaných príspevkov od účastníkov školení k vybraným témam, riešení modelových situácií z oblasti odpadového hospodárstva v pracovných skupinách, demonštračných projektov a návštev výrobných podnikov (ako pôvodcov odpadov a spracovateľov programom odpadového hospodárstva), organizácií na úpravu a spracovanie odpadov, vedeckých a výskumných inštitúcií (zaoberajúcich sa napr. testovaním odpadov) v SR i okolitých štátoch sa uplatní aj pri príprave ďalších školení.
Avšak v rámci projektu BS/3100-97-01 sa bude realizovať nielen edukačný program,  ale aj celý rad ďalších,  tzv. aktivít „in situ" s cieľom zapájať účastnícke krajiny do výmeny a sprostredkovania informácií o zdrojoch technickej a odbornej pomoci, dostupnom technickom a vedeckom know-how pre potreby predchádzania a minimalizácie vzniku nebezpečných odpadov, materiálového využívania a ekologického zneškodňovania týchto odpadov, ako aj na monitorovanie vzniku, kontroly pohybu a testovanie vlastností odpadov.
 Ešte v tomto roku začnú z podnetu SAŽP, COH Bratislava napr.  medzilaboratórne testy a spracovanie návrhov technických predpisov na analýzu odpadov (s pripomienkovaním v krajinách SaVE, ktoré o to prejavia záujem), prípadová štúdia na posúdenie nebezpečných vlastností tuhých zvyškov zo spaľovacích procesov (z energetických zariadení na tuhé palivo a zo spaľovní odpadov) a projekt na využitie  internetu pre potreby šírenia informácií v rámci Bazilejského dohovoru. Záujem RŠC je, aby sa týchto aktivít zúčastňovalo čo najviac krajín SaVE, preto boli oslovené s požiadavkou, aby predložili svoje návrhy na zameranie aktivít „in situ".
RŠC plní tiež funkciu informačného strediska pre krajiny SaVE, preto si zriaďuje vlastnú knižnicu odpadového hospodárstva, využíva služby Centra vedecko-technických informácií SR (bývalej Slovenskej  technickej knižnice), spolupracuje s Centrom pre rozvoj, vedu a technológie v Bratislave a odbornými organizáciami, najmä s vysokými školami a pracoviskami rôznych vedeckých a výskumných inštitúcií.
K permanentným úlohám sekretariátu RŠC patrí aj vydávanie infomačného spravodaja (newsletter) o činnosti slovenského RŠC a aktivitách súvisiacich s plnením Bazilejského dohovoru v krajínách SaVE. Prvé číslo spravodaja bolo distribuované na prvom školení, v Bratislave. Dvojčíslo Newsletter No 2.-3. obdržia účastníci štvrtej konferencie Bazilejského dohovoru konanej v októbri t. r. v Kutchingu (Malajzia) a redakčná  rada využila túto vzácnu príležitosť a pripravila pre účastníkov konferencie (Bazilejský dohovor už podpísalo 112 krajín) viacero príspevkov zameraných na aktuálny stav odpadového hospodárstva v SR.
Hoci v súčasnom období sa pripavuje zriadenie ďalších regionálnych školiacich stredísk, na prvenstve SR, ako štátu s prvým fungujúcim strediskom na svete, sa už nič nezmení a tento fakt sa nezmazateľne zapíše do histórie Bazilejského dohovoru. Veríme, že aj zásluhou vysokej  odbornej úrovne a kvalitnému organizačnému zabezpečeniu celého edukačného programu.
Ing. Miroslav LACUŠKA, CSc.
SAŽP, COH Bratislava

Text k foto:
Obr. 1
Minister ŽP SR J. Zlocha počas inaugurácie prvého RŠC pre implementáciu Bazilejského dohovoru a transfer technológií 2.6.1997 v Bratislave
Obr. 2
Predstaviteľ Švajčiarskej vlády Dr. Beat Nobs pri otvorení l. školenia
Obr. 4
Vystúpenie vedúceho odboru ochrany životného prostredia Ing. J. Lalíka počas demonštračného projektu v a.s. SLOVNAFT Bratislava