EEA sídli v Kodani

 V roku 1993 prijala Rada Európy Rozhodnutie (reguláciu) 1210/90, ktoré nadobudlo platnosť koncom roka 1993. Týmto rozhodnutím bola zriadená Európska environmentálna agentúra (EEA) so sídlom v Kodani. Hlavným cieľom EEA je hodnotenie súčasného stavu životného prostredia (ŽP) a prognózovanie jeho vývoja z hľadiska: kvality ŽP, príčin zmien ŽP a citlivosti ŽP. Ako prioritné boli vytipované nasledovné okruhy: kvalita ovzdušia a atmosferické emisie, kvalita vody a vodné zdroje, kvalita pôdy, fauna, flóra, využitie pôdy a prírodných zdrojov, nakladanie s odpadom, hlukové emisie, chemické látky, ochrana pobrežných oblastí.
Hlavnou náplňou EEA je: tvorba objektívnych, spoľahlivých a porovnateľných informácií pre tých, krorí sa zaoberajú vytváraním, implementáciou a ďalším rozvojom európskej environmentálnej politiky, ako aj pre širšiu verejnosť:, identifikácia a tvorba vhodných environmentálnych právnych úprav, ako aj vyhodnocovanie ich účinnosti:, koordinácia  Európskej environmentálnej informačnej a pozorovateľskej sieti (EIONET) a vydávanie Správy o stave ŽP v Európe; spolupráca s inými dôležitými národnými, regionálnymi a celosvetovými programami a inštitúciami..
  EEA je nezávislým právnym subjektom. Geografická pôsobnosť práce agentúry nie je obmedzovaná na členské štáty Európskej únie (EÚ). Agentúra je otvorená krajinám, ktoré nie sú členmi EÚ, ale zdieľajú názory členských krajín EÚ v otázkach cieľov agentúry.
Jedným z príkladov spolupráce SR s EEA je príprava novej správy o stave ŽP v Európe s pracovným názvom "Europe´s Environment - Dobříš+3 Report", ktorá má byť predložená na konferenciu ministrov ŽP Európy  v máji 1998 v Dánsku. Naplňuje sa tým deklarácia prijatá na konferencii Životné prostredie pre Európu  v roku 1995 v Sofii, kde bola prezentovaná prvá správa tohto druhu Europe´s Environment: The Dobříš Assessment.