Dubnica žije ekológiou

 

Kto sme?

Happening Padol raz glóbus... na námestí v Novej Dubnici začiatkom augusta t.r. vzbudil pozornost nielen deti„Dubnická Environmentálna Skupina je skupina mladých ľudí, ktorá by rada za Vašej pomoci (rozumej : STV B. Bystrica, pozn. red.) pomáhala riešiť problémy životného prostredia v našom meste. Pracujeme pri Základnej organizácii Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Dubnici nad Váhom. Naša skupina nie je dotovaná žiadnymi politickými stranami. Finančné prostriedky získavame z práce vykonanej vlastnými rukami alebo z príspevkov našich sympatizantov. Dlhodobým cieľom skupiny je zníženie množstva odpadov v našom meste na najnižší možný objem. Snažíme sa ozdraviť myslenie ľudí a poukázať na skutočné hodnoty ľudského bytia, nájsť cestu zo spoločnosti orientovanej na MAŤ do spoločnosti orientovanej na BYŤ. Pokiaľ máte záujem vedieť o nás viac, alebo ak nám chcete pomôcť, ozvite sa na adrese: D.E.S. - ZO SZOPK, Stredisko triedeného odpadu, Sládkovičova 1678/21, Dubnica nad Váhom."
 Ozvali sme sa a dohodli stretnutie. No nielen s mladými ľuďmi z D.E.S.-u, ale aj s ďalšími, ktorým na srdci leží ochrana životného prostredia a zdravie ľudí, a ktorí v tejto oblasti robia aktivity, ojedinelé na Slovensku.
 D.E.S.-áci začali kampaňou Za mlieko vo fľaši, a potom pokračovali programom minimalizácie odpadov  Pre krajšiu Dubnicu.  Mladí ľudia chodili po predajniach potravín a presviedčali obchodníkov, aby si objednávali len mlieko v sklenených fľašiach. Neskôr to boli mliečne výrobky v sklených obaloch, potom sa zamerali na plastové fľaše a nápoje v krabicových obaloch. Do programu minimalizácie odpadov sa zapojilo 11 obchodov. Všetkým mestský úrad znížil poplatky za odvoz smetí.
 Súbežne s týmto programom D.E.S rozbehla aj projekt Zdravá záhradka. Ďalšia skupinka mladých ľudí chodila po rodinných domoch a radila občanom, ako zakladať kompostoviská. S drvičom konárov im pomohli zbaviť sa  odpadu v záhradkách, pred domami i na verejných priestranstvách. Projekt mal úspech a dnes v ňom pokračuje mesto, presnejšie Technické služby mesta.
 Spolu so sociálnym oddelením Mestského úradu v Dubnici nad Váhom organizujú členovia Dubnickej Environmentálnej Skupiny aj ďalší zaujímavý projekt - Starý dobrý textil. Ešte predtým ako nepotrebné oblečenie skončí v kontajneroch, či zberniach odpadu, putuje do Strediska triedeného zberu, kde v jednej miestnosti si môžu nielen sociálne odkázaní ľudia zadarmo vybrať šatstvo, či obuv. Podobne D.E.S. spolupracuje aj s ďalšími mestskými a obecnými úradmi.
 Členovia tejto environmentálnej skupiny boli aj pri zrode Strediska ekologickej výchovy DUB a dodnes mu veľmi pomáhajú. DUB dostal ako základný vklad od mesta budovu s bezplatným prenájmom na 20 rokov. Financie na rozbehnutie činnosti poskytol Štátny fond životného prostredia SR a mestský úrad. A tak do DUB-u chodia malí i veľkí. Ekologickí inštruktori im pripravujú zaujímavé programy. Volia netradičné formy a prístupy, aby ekologickú výchovu urobili príťažlivou. Zatiaľ sa im to veľmi darí. Najčastejšími návštevníkmi sú deti z materských škôl a školáci. Tým pomohli aj úspešne zapojiť sa do celoslovenskej súťaže EKO NÁPAD STOROČIA.  Do súťaže zaradili  232 projektov, z ktorých 13 bolo ocenených. Víťazné vavríny si zo súťaže odniesla Základná škola Centrum 1 v Dubnici nad Váhom za ekologickú stenu. Má zabrániť prenikaniu výfukových plynov do školského areálu. Ten je skutočne nádherný, pripomína kúpeľný park. Atletickú dráhu a jednotlivé športoviská lemujú trávnaté plochy, okolo nich rastú topole a ozdobné kríky. V ďalšej časti areálu je ekoplocha s umelým jazierkom, škôlka so vzácnymi drevinami, liečivými rastlinami a skalkami. Deti sa o tento svoj areál vzorne starajú, nielen počas vyučovania - chodia sem na hodiny prírodopisu, výtvarnej a etickej výchovy, ale aj popoludní a cez prázdniny. Preto ako studená sprcha zapôsobila správa, že v tesnej blízkosti tohto krásneho areálu sa budú stavať garáže (39). Dnes stoja. Ale deti sa nevzdávajú. Spolu so svojimi učiteľmi vymysleli Ekostenu, teda stenu, ktorá oddelí areál od garáží, na ňu vysadia ruže a brečtany. Projekt vyhral a sľúbených 23 600,- korún putuje do Dubnickej ZŠ Centrum 1.
 Aj ďalší dobrý nápad - vybudovať v škole arborétum patrí medzi ocenené projekty súťaže Ekonápad storočia. Poslali ho zo ZŠ v Novej Dubnici a tiež im pri ňom pomáhali ekologickí inštruktori Strediska ekologickej výchovy z Dubnice nad Váhom.
 Dubnica mala dlhé roky prívlastok betónové, šedivé mesto. Za posledných 5-6 rokov však úplne zmenila svoj vzhľad. Nielen vďaka iniciatívnym členom Dubnickej Environmentálnej Skupiny a pracovníkom Strediska ekologickej výchovy, ale predovšetkým vďaka trpezlivej práci mestského zastupiteľstva pod vedením primátora mesta Juraja Červinku. Podľa jeho slov dovtedy v meste vysádzali zeleň a kvety, až sa obyvatelia naučili nekradnúť ich, netrhať. ale správať sa k mestskej zeleni ako k tej vo vlastnej záhrade.
 Každý rok organizuje D.E.S. a Dub v spolupráci s Chránenou krajinou oblasťou Biele Karpaty tábory pre mládež z celého Slovenska na priamu ochranu vzácnych a ohrozených druhov rastlín. Táborníci kosia orchideové lúky, sušia seno. V tábore, ktorý sme navštívili vo Vrboviciach boli študenti z Bratislavy, Nitry, Pezinka i Košíc.Budúci lekári, učitelia, inžinieri. Väčšina z nich kosu či hrable držala v rukách po prvýkrát v tábore, mnohí z nich tu boli už piaty raz. Všetci sa na tábor a život v ňom veľmi tešili, aj keď práca je tu ťažká. Lúky treba kosiť ručne, inak by ostatné rastliny orchidee za 2-3 roky z lúčneho spoločenstva úplne vytlačili a zo vzácnej orchideovej lúky by nezostalo nič, pretože by zarástla náletovými drevinami.
 Ešte by sme veľa, veľa mohli písať o aktivitách Dubničanov, ktoré v ochrane životného prostredia robia. No zo všetkého nás teší najviac to, že iniciátormi sú mladí ľudia, teda generácia, ktorej by predovšetkým na životnom prostredí budúcnosti malo záležať.
Vlasta Škarbová, redaktorka STV Banská Bystrica
Takto originálne sa členovia Dubnickej Environmentálnej Skupiny prihovárali
Dubničanom na začiatku kampane Za mlieko vo fľaši v júni 1995