Na Konferencii OSN o životnom prostredí a rozvoji (United Nations Conference on Environment and Development),  ktorá sa konala v roku 1992 v Riu de Janeiro, bola okrem iných významných dokumentov prijatá aj Agenda 21. Tento obsiahly koncepčný dokument predstavuje reálny návod na dosiahnutie trvalo udržateľného rozvoja, ktorý umožňuje uspokojovať súčasné potreby bez diskriminácie práv budúcich generácií. Agenda 21 obsahuje návrhy na dosiahnutie trvalej udržateľnosti v jednotlivých oblastiach ľudskej činnosti a jednoznačne zdôrazňuje dôležitosť ochrany životného prostredia a jej zakomponovania do národných a medzinárodných rozvojových programov.
Ochrana životného prostredia sa tak stáva popri ekonomickom rozvoji a sociálnej rovnováhe základom trvalo udržateľného rozvoja.
 Uplatnenie Agendy 21 však vyžaduje sústredenie všetkých možných zdrojov. Z tejto skutočnosti vychádzal aj Rozvojový program OSN (United Nations Development Programme - UNDP), ktorý v záujme podpory uplatňovania záverov konferencie v Riu de Janeiro založil Program Capacity 21. Program je chápaný predovšetkým ako nástroj, ktorý pomáha krajinám pri budovaní kapacít na dosiahnutie trvalo udržateľného rozvoja.
 V máji 1997 bol podpísaný medzi UNDP a vládou SR, zastúpenou Ministerstvom životného prostredia SR Program Capacity 21 pre SR. Program, ktorý je v Slovenskej republike zameraný na budovanie siete na podporu environmentálneho hodnotenia a trvalej udržateľnosti, plne zapadá do Prvého rámcového programu spolupráce medzi UNDP a SR, v ktorom je jedným z hlavných cieľov aj spolupráca v oblasti manažmentu životného prostredia. Program Capacity 21  bude používať programový prístup, čo znamená, že MŽP SR sa bude snažiť získať ďalšie finančné zdroje a podporné projekty, ktoré by mali zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť tohto programu. Očakáva sa, že už v roku 1997 by mohol byť projekt podporený ďalším programom UNDP - Programom na podporu siete trvalo udržateľného rozvoja (Sustainable Development Networking Programme - SDNP), ktorý bude v SR súčasťou Programu Capacity 21.
 
Rozvojovým cieľom Programu Capacity 21 je vybudovanie siete na podporu environmentálneho hodnotenia a trvalo udržateľného rozvoja v SR prostredníctvom posilnenia environmentálneho vedomia obyvateľstva a podpory účasti jednotlivých subjektov procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie, smerujúcej k uplatneniu princípov trvalej udržateľnosti v podmienkach SR. Posudzovanie vplyvov na životné prostredie je dôležitým východiskovým bodom uplatnenia princípov trvalej udržateľnosti, presadzovania harmonizácie ekonomického rozvoja s environmentálnymi záujmami (medziodvetvová integrácia) a posilňovania účasti verejnosti.  Sieť účastníkov procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie by mala byť len prvým krokom v budovaní siete na podporu trvalej udržateľnosti v SR. Ľudská a inštitucionálna sieť by mala byť následne elektronicky prepojená  a dobudovaná použitím technickej podpory v rámci Programu SDNP (Sustainable Development Networking Programme).
 
Hlavnými profitujúcimi skupinami Programu Capacity 21 budú účastníci budovanej siete, konkrétne štátna správa, vrátane ministerstiev, samospráva, súkromný sektor, vedeckovýskumné a vzdelávacie inštitúcie, mimovládne organizácie, občianske iniciatívy a združenia a v neposlednom rade široká verejnosť.
 Program Capacity 21 pre SR  je súčasťou Rozvojového programu OSN (UNDP). Na jeho financovaní sa podieľa okrem UNDP aj vláda SR a Regionálne environmentálne centrum Bratislava. Program je garantovaný vládou SR, pričom MŽP SR predstavuje výkonný orgán tohto programu.

CIELE  PROGRAMU

CIEĽ 1. INTEGRÁCIA EXISTUJÚCICH KAPACÍT: Integrovanie  súčasných a budúcich odborníkov reprezentujúcich orgány štátnej správy a samosprávy, vedeckovýskumné a vzdelávacie pracoviská, súkromný sektor, mimovládne organizácie ako aj verejnosť (ďalej len účastníci), ktorí vstupujú do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment - EIA)  a tak vytvoriť  základ pre budúcu sieť na podporu environmentálneho hodnotenia a trvalo udržateľného rozvoja  v SR.
 
Aktivity : Monitoring súčasného stavu a vytipovanie potenciálnych možností na podporu procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie v SR prostredníctvom vytvorenia siete na podporu vzájomnej komunikácie medzi subjektami procesu posudzovania zameranej na výmenu informácií a skúseností.
 
Ako základ pre naplnenie tohto cieľa sa zorganizujú v tomto roku tri a v nasledujúcom štyri pracovné stretnutia, ktoré budú zamerané na nasledujúce tematické okruhy: ENERGIA a životné prostredie, ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO a životné prostredie, PRIEMYSELNÁ VÝROBA a životné prostredie, INFRAŠTRUKTÚRA / DOPRAVA  a životné prostredie, LESNÍCTVO, POĽNOHOSPODÁRSTVO a životné prostredie, OBCHOD/CESTOVNÝ RUCH a životné prostredie.
 
Organizácia pracovného stretnutia: Každé pracovné stretnutie bude začínať úvodnými referátmi. V nich  sa zhodnotí proces posudzovania v SR podľa jednotlivých oblastí. Potom  bude nasledovať diskusia k referátom a prípadné rozdelenie do pracovných skupín podľa oblastí záujmu identifikovaných počas  pracovného stretnutia v spolupráci s účastníkmi. Ďalšia diskusia bude zameraná na celkové zhodnotenie procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie,  odporúčania na zlepšenia tohto procesu, zhodnotenie možností uplatnenia princípov trvalej udržateľnosti v danej oblasti a návrhy týkajúce sa vytvorenia siete účastníkov na podporu environmentálneho hodnotenia a následnej siete pre trvalo udržateľný rozvoj v  SR.
 
Publikácie budú obsahovať vstupné referáty a výsledky diskusií. Projektový tím bude priebežne pripravovať ich vydanie v spolupráci s účastníkmi a po pripomienkovaní budú v čo najkratšom čase vytlačené a distribuované účastníkom stretnutí a ďalším záujemcom.Odporúčania vychádzajúce zo záverov diskusií na jednotlivých pracovných stretnutiach budú podkladom pre skvalitnenie procesu posudzovania v SR a budú tiež predmetom diskusie širokej odbornej verejnosti. Celkové odporúčania budú uvedené v záverečnej publikácii.
 
Návrhy budú vypracované počas pracovného stretnutia účastníkmi a následne  uvedené v publikácii venovanej pracovnému stretnutiu. Opäť ako v predchádzajúcom prípade budú podkladom pre širokú diskusiu odborníkov a zainteresovanej verejnosti. Výsledky z diskusií a pripomienky sa zahrnú do záverečnej publikácie. Táto časť by mala tvoriť základ pre následné možné rozšírenie siete na sieť pre podporu trvalo udržateľného rozvoja zameranú na výmenu informácií a skúseností v oblasti trvalo udržateľného rozvoja
 
CIEĽ 2. BUDOVANIE SIETE : Vytvorenie siete účastníkov procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie,  ktorá povedie k zlepšeniu tohto procesu prostredníctvom aktívnej výmeny informácií a skúseností, k uľahčeniu nadväzovania spolupráce a v konečnom dôsledku k podpore presadzovania princípov trvalo udržateľného rozvoja v SR.
 
Zoznamy účastníkov pracovných stretnutí budú obsahovať mená, kontaktné adresy, relevantné vedomosti, schopnosti a skúsenosti účastníkov. Tieto zoznamy budú tvoriť základné východisko siete. Ešte pred začatím pracovného stretnutia sa pripraví detailný dotazník, ktorý účastníci počas pracovného stretnutia (alebo ako súčasť akreditácie) vyplnia. Údaje sa spracujú  niekoľkými spôsobmi (napr. podľa regiónov, sektorov, subjektov procesu posudzovania atď.) a budú tvoriť prílohu publikácie a základ pre konečný zoznam v záverečnej publikácii. Zoznamy budú tiež uvedené na internetovskej stránke. Súčasťou zoznamu bude aj uvedenie presnej oblasti, v ktorej účastník pracuje, rozsah jeho skúseností, druh informácií s ktorými disponuje, podmienky ich poskytovania a podobne.
 Zoznam bude slúžiť ako základ pre vytvorenie siete, ktorá umožní účastníkom lepšiu komunikáciu a podporí výmenu informácií a skúseností s cieľom priblížiť sa viac k trvalo udržateľným trendom v rôznych oblastiach hospodárstva. Následným rozšírením tejto siete dôjde k vytvoreniu siete trvalo udržateľného rozvoja. Cieľom je, aby sa sami budúci účastníci siete podieľali nielen na jej tvorbe, ale aj na určovaní jej smerovania, aby sami navrhli aký charakter siete by bol pre nich najužitočnejší.Takéto zainteresovanie už v etape vzniku môže výrazne podporiť jej ďalšie využívanie a rozvoj siete účastníkov. Sieť sa nebude obmedzovať len na účastníkov  pracovných stretnutí. Tí by mali tvoriť len jej  jadro. Neskôr by sa do siete mali zapojiť ďalšie subjekty, a to nielen tie, ktoré sa zaoberajú posudzovaním vplyvov na životné prostredie, ale aj tie, ktoré sa venujú  otázkam trvalej udržateľnosti.
Výmena skúseností a informácií bude iniciovaná priamo Programom Capacity 21 tak, že výsledky aktivít tohto programu budú distribuované všetkým členom siete. Okrem toho bude   podporovaná priama komunikácia a výmena skúseností a informácií medzi jednotlivými účastníkmi siete.
 
CIEĽ 3. PODPORA ENVIRONMENTÁLNEHO VEDOMIA: Podpora environmentálneho vedomia s cieľom motivovať aktívnejšie zapojenie všetkých účastníkov do procesu environmentálneho hodnotenia a posilniť informovanosť rôznych skupín spoločnosti o problematike trvalo udržateľného rozvoja. Program začne distribuovaním informačného materiálu potenciálnym účastníkom siete a cieľovým skupinám. Reakcie na tento materiál naznačia ochotu zúčastniť sa na tomto programe a určia ďalšiu špecifikáciu tejto kampane. Táto  aktivita povedie k všeobecnému šíreniu informácií o programe a jeho cieľoch a mala by vyvolať aktívnu komunikáciu medzi budúcimi účastníkmi siete.
 
Informačná kampaň bude zameraná na zvýšenie environmentálneho vedomia cieľových skupín v oblasti environmentálneho hodnotenia a trvalo udržateľného rozvoja. Environmentálne hodnotenie bude prezentované ako jeden z nástrojov pre dosiahnutie trvalo udržateľného rozvoja a na identifikáciu trvalo udržateľných trendov v hlavných oblastiach ekonomiky.
Cieľovými skupinami sú: zástupcovia štátnej správy a samosprávy, zástupcovia súkromného sektoru, zástupcovia výchovnovzdelávacích  inštitúcií, zástupcovia občianskych združení  a verejnosť. V rámci kampane budú poskytované informácie o: posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o stave jeho uplatňovania  v SR, trvalo udržateľnom rozvoji, jeho princípoch, kritériách a indikátoroch, Agende 21 a o stave jej uplatňovania v SR a vo svete  v jednotlivých oblastiach a sektoroch a Programe Capacity 21 pre SR a o jeho poslaní. Informácie sa budú prezentovať prostredníctvom: publikácií (články, zborníky,  preklady zahraničných materiálov, informačné brožúry, informačné príručky o stave uplatňovania procesu posudzovania v SR a o trvalo udržateľnom rozvoji), propagačných materiálov (plagáty, postery, atď.) a internetovskej stránky.
 
PROGRAM NA PODPORU SIETE TRVALO UDRŽATEĽNÉHO ROZVOJA (Sustainable Development Networking Programme - SDNP) je nezávislá iniciatíva, ktorá posilňuje  Program Capacity 21 tým, že pomáha krajinám rozširovať informácie a uľahčovať prístup k nim. Technická pomoc, ktorú poskytuje SDNP sa stáva vlastníctvom krajiny a má byť základom pre neziskovú informačnú sieť, ktorá má pomáhať ľuďom z rôznych oblastí spoločnosti angažujúcich sa vo veciach týkajúcich sa trvalo udržateľného rozvoja. Informačná revolúcia umožnila a umožňuje miliónom ľudí lepšiu informovanosť o ich krajine, meste či dedine. SDNP stavia na globálnom  "hlade" po informáciách, a preto pomáha vytvárať prístup k  údajom cez elektronickú sieť.  Kľúčovou úlohou je vytvoriť široký prístup  k dôležitým informáciám na systematickom základe.
 
Ťažkosti spojené s vytváraním siete sú značné. Preto MŽP SR v spolupráci s UNDP pripojilo k Programu Capacity 21 pre SR iniciatívu Sustainable Development Networking Programme, ktorá má prostredníctvom poskytnutia servera  a ďalšieho technického vybavenia dobudovať a elektronicky prepojiť uvažovanú sieť. Časť SDNP tohto programu bude hrať významnú úlohu v prepájaní ľudí a inštitúcií, a to nielen v SR, ale aj mimo nej.
 Najvýznamnejším kritériom úspechu programu bude integrácia princípov trvalej udržateľnosti do národných a sektorálnych politík a programov.  V tomto zmysle môže SDNP predstavovať elektronický most medzi národnými a medzinárodnými partnermi, medzi verejnosťou a súkromným sektorom, rôznymi rezortami zúčastňujúcimi sa v tomto procese, rovnako ako medzi štátnou  správou a spoločnosťou.
 Podpora používania Internetu, e-mailu, publikácií na Web stránkach atď. môže byť významným nástrojom pre integráciu procesu environmentálneho hodnotenia a trvalej udržateľnosti. Posilní bežné prostriedky komunikácie medzi regiónmi a rezortami a rozšíri možnosti pre užívateľov.
 
Členmi Riadiaceho výboru Programu Capacity 21 pre SR ktorého úlohou je rozhodovať o celkovom smerovaní programu, sú zástupcovia nasledujúcich inštitúcii: Regionálne podporné centrum UNDP Bratislava, Ministerstvo životného prostredia SR, Ministerstvo zahraničných vecí SR, Ministerstvo hospodárstva SR, Asociácia priemyselnej ekológie Slovenska, Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského Bratislava, City University Bratislava a Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny.
 
Kontakt: PROJEKTOVÝ TÍM programu CAPACITY 21,
MŽP SR, Námestie Ľ. Štúra 1, 812 35 Bratislava,  Slovenská republika,
Tel.: +421-7 - 516 24 93, Fax: + 421-7- 516 24 83, +421-7- 516 20 31,
e-mail: capaci21@isnet. sk.

Mgr. Vrbenský, Ministerstvo životného prostredia SR