Po 5-tich rokoch činnosti Asociácie priemyslu a ochrany prírody (APOP) nastáva obdobie hodnotenia našej spoločnej spolupráce. Ako zástupca ochrany prírody nášho regiónu a pracovníčka SAŽP som od začiatku v centre diania.Nemyslite si, že naše vzťahy boli od začiatku priateľské. Hlavne zástupcovia ochrany prírody boli v období zakladania APOP veľmi rezervovaní, nedôverčiví, ba až nepriateľskí. Nečudujte sa. Dlhé roky priemysel nič nedal priamo ochrane prírody. Boli tu investície do životného prostredia, dôležité, globálne napr. na znižovanie exhalátov, budovanie ČOV, plynofikáciu atď., ale neboli to akcie pre samotnú ochranu prírody! To - pre ochranu prírody - chcem zdôrazniť. Tak, niet sa čo diviť prvotnej nedôvere a opatrníctvu z našej strany, keď prišli zástupcovia priemyslu s ponukou založiť APOP. Týmto vývojom prešiel každý zástupca ochrany prírody.

        “Ľady” sa začali lámať, keď sme zistili, že deklarované dotiahnutie štúdií a projektov do konca, tj. do ich realizácie, sa naozaj berie vážne ako hlavný princíp nášho partnerstva. Za tie roky sme pracovali na vzájomnej dôvere, spoľahlivosti a zodpovednosti. Všetky projekty, malé či veľké, sú dôležité.
        Spočiatku sme “nesmelo” predkladali návrhy, čo treba z hľadiska ochrany prírody riešiť. Naši partneri ich akceptovali. Stali sme sa smelšími. Vo vzájomných tvrdých diskusiách sme vždy našli kompromis a riešenie. Riešenie, ktoré posunulo problém bližšie k realizácii a spoločnému cielu.
        Mali sme aj obdobie, kedy niektorí z členov chceli APOP využiť na získanie výhod, alebo lacno a pomerne rýchlo získať ekologický imidž. Viete na čom to zlyhalo? Na peniazoch, na finančných príspevkoch! Museli sme sa s nimi rozlúčiť, alebo sami odišli.
        Keď všetky negatíva výsledkami našej spoločnej práce padli, s úžasom sme si uvedomili, že projekty, ktoré sme považovali za tie najväčšie, priznajme i najdrahšie, sa stali stredobodom pozornosti našich partnerov. Z našej strany nastúpila netrpezlivosť. To, čo sa dlhé roky nerealizovalo, boli by sme najradšej, keby to bolo už včera. Nie, dnes vieme, že čas ktorý uplynul, bol len v prospech kvality tej ktorej akcie.
        Naša činnosť našla odozvu nielen v našom regióne, ale aj v iných častiach Slovenska. Pri odborných celoslovenských stretnutiach našich pracovníkov som cítila ich úprimnú závisť. Vždy som mala možnosť priviezť materiál, ktorým sme prezentovali činnosť APOP. Je rastúci záujem o poznatky z partnerstva priemysel - ochrana prírody v APOP a pokúsiť sa niečo podobné začať vo svojich regiónoch. Dôležité je, aby zástupcovia priemyslu mali chuť a potrebu takéto partnerstvo založiť.

        Založenie APOP bolo inšpirované obdobným združením INCA vo Veľkej Británii. Veľmi pomohol Know-How Fund. Tak vzniklo partnerstvo priemyslu a ochrany prírody aj u nás.
        Päťročná existencia a spolupráca vykresala z našich partnerov - priateľov. V máji 1998 sme na medzinárodnom seminári APOP a revitalizácia poškodených častí krajiny v bratislavskom regióne prezentovali konkrétnu činnosť. Za účasti zástupcov INCA sme prezentovali výsledky našej spoločnej práce (postery, exkurzie). Každý deň skončil prácou v teréne, aby každý videl a mohol sa “dotknúť” realizovaných diel. Naši priatelia a partneri nám poskytli priestory a techniku na rokovanie, zabezpečili občerstvenie, britská ambasáda prispela finančne. Seminár sa vydaril, konal sa v úžasnej pracovnej atmosfére. Zúčastnilo sa ho do 100 záujemcov z 51 organizácií. Nezostáva mi už nič iné len sa našim partnerom poďakovať.

        Realizované projekty: Rekonštrukcia parčíku Avion, revitalizácia Štrkoveckého jazera, zavodnenie a sprietočnenie Biskupického ramena, Náučný chodník biskupickými lužnými lesmi, biotop pre obojživelníky v Lamači, ošetrovanie porastov v okolí Moravy, výroba hrebeňových zábran na 22kV elektrické vedenia, tzv. stĺpy smrti a vytipovanie najnebezpečnejších trás s osadením zábran, oživenie biotopov a pretvorenie agrocenóz v okolí Volkswagenu Bratislava. Projekty sa realizovali s finančnou podporou našich členov, ŠFŽP, MŽP SR, mestských častí, samotnej APOP.

        Rozpracované projekty: Jazierko Tiky-Taky vo Vrakuni, revitalizácia Chorvátskeho ramena, ochrana biodiverzity Hrušovská zdrž, biotopy a agrocenózy v okolí lužných lesov, bratislavský Hradný vrch, Kalvária, MUSES Vajnor.

        Čo však v dnešných časoch oceňujeme je edičná činnosť APOP. Pri nízkom ročnom rozpočte SAŽP, strediska Bratislava na odbornú činnosť a prevádzku, je nemysliteľné, aby sme boli schopní realizovať čo len jeden z uvedených nákladných projektov. O edičnej činnosti už vôbec nehovoríme. Sme radi, že naši partneri toto akceptujú. Je to oblasť, ktorá je schopná osloviť široký okruh priateľov i tých menej “naklonených”. Za bilancované obdobie sme v edícii APOP vydali: Feráková a kol. 1994: Ohrozená flóra Bratislavy, Zemanová 1996: Červené zoznamy flóry a fauny NPR Šúr, Feráková a kol. 1977: Flóra, geológia a paleontológia Devínskej Kobyly, skladačku: Spoznávajme krásu biskupických lužných lesov a  plagáty: Z ohrozenej flóry Bratislavy, NPR Šúr.