Pri spracovávaní a pripomienkovaní Územného plánu - Devína som prvýkrát počula o nápade realizovať v obci golfové ihrisko. Blízkosť NPR Devínska kobyla, PP Devínska lesostep, PR Fialková dolina vyvolali vo mne na začiatku prvú reakciu odporu so záverom: Nikdy! Prečo? Pre utkvelú a zafixovanú predstavu, že je to priestor len pre hŕstku solventných ľudí, pre ostatnú verejnosť uzavretý a bodka.
        Uvedomila som si, že môj odpor je slabo podložený argumentmi. Začala som sa pýtať, hľadať a počúvať ľudí, ktorí s golfom a ihriskom majú väčšiu skúsenosť ako ja.
 
 
 
        Prvé naštrbenie môjho neochvejného nie nastalo v parku v Bernolákove. Viem si predstaviť, ako vyzeral po desaťročia trvajúcej nestarostlivosti. Pamiatkár, odborník na historickú zeleň, nemusí so mnou súhlasiť, no ako je v súčasnosti park pretvorený, je minimálne o 200 % lepší ako predtým. Mňa však zaujali ľudské rozmery komunikácií, využívanie prírodných materiálov, riešenie odtoku vody, ponechanie dutinových stromov, ochota osadiť búdku pre vtáky, snaha získať všetky informácie, vytvoriť podmienky pre návrat veveričiek do parku. Sympatické riešenie a zvláštna kombinácia, keď pod parkom pri toku Ľadovej vody plánuje naše stredisko vyhlásiť chránené územie.
 
Golfové polia vklinené do lesných porastov

        Dostala som sa k literatúre zo zahraničia, ktorá i názorne dokumentovala tvorbu, podmienky vzniku golfového ihriska v umelom priestore, na rovine, kopcoch, voľnej krajine, v dotyku s chráneným útemím. To, čo som videla, plus suma informácií zo štúdia, bolo umocnené osobnou návštevou golfových ihrísk v Rakúsku, realizovaných v ďalších typoch krajiny.
 

Bývalé smetisko a príprava areálu na prebudovanie na golfové ihrisko

        Pri Hainburgu to bolo ihrisko vo zvlnenom teréne na SV úpätí Braunbergu. Voľne sme sa po ňom poprechádzali bez poplatku. To, čo som poznala teoreticky z literatúry, som teraz videla v praxi. Golfové polia dokonale kopírovali terén, boli vklínené do lesných porastov. Z jednej strany to bol mäkký luh pri mŕtvom ramene Dunaja, vo vyšších polohách tvrdý luh. Časti trávnatých plôch, ktoré nevyžadovali golfovú úpravu, ponechali ľadom. Sú to zakvitnuté lúky, ktoré slúžili na dozrievanie semien a ich rozširovanie do okolia. Tieto časti majú usmernenú, neintenzívnu kosbu. Je tu rešpektovaný prírodný ráz krajiny. Vo Viedni, v lokalite Wienerberg, bol priestor bývalého smetiska premenený na športový areál slúžiaci golfu. Je to nové mladé ihrisko, ako vidieť z výsadby, tak trochu hranatých tvarov. S nadšením som privítala v strede golfových polí umelé jazierko, budúcu mokraď, s porastom trste a pálkou. I kačice si tu už našli miesto. Keď stromy a kry dorastú a zapoja sa, bude to úžasný kus krajiny vrátený prírode. Tento priestor bol oplotený. Na obhliadku vstup voľný. Pretože na mieste sa trénovalo, museli sme byť opatrní a rešpektovať hráčov a lietajúce loptičky.
 

Umelé jazierko v strede golfových polí

        Bol to úžasný zážitok, za ktorý vďačím spoločnosti Huma 90 a ochotnému sprievodcovi Ing. arch. Radomilovi Kachlíkovi. Naučila som sa tento šport a priestor, ktorý využíva, vnímať inak ako doteraz. Je schopný zhodnotiť krajinu, využíva prírodné prvky a materiály, obohacuje priestor o zeleň, stromy a kry, zabraňuje vodnej a veternej erózii, je schopný rešpektovať chránené územia, podmienky a obmedzenia ochrany prírody a krajiny. Tieto zložky sú schopné koexistencie, len človek vo svojej mysli im vytvára bariéru.
        Som presvedčená, že golfové ihrisko na Devíne môže byť, je to jediná možnosť, ako zachovať veľkú časť územia pred absurdnou a rozsiahlou výstavbou.