Slnko je centrom našej planetárnej sústavy. Prebieha tu trvale termojaderná reakcia, ktorá pri fúzii vodíka na hélium vyžaruje do kozmického priestoru energiu s výkonom 3,8. 1026 W. Na našu Zem a jej atmosféru dopadá trvale výkon tohto žiarenia 1,7 . 10 17 W, čo presahuje súčasnú celosvetovú potrebu o cca 15 000 - krát! Pri účinnosti premeny slnečného žiarenia len 5 % by postačilo asi 0,13 % zemského povrchu na získanie potrebnej energie na celom svete. Na zemský povrch prenikne slnečné žiarenie, ktorého intenzita je okolo 1 000 W.m2 .

        Slnečné žiarenie je najčistejší, obnoviteľný, na mnohé tisícročia trvalý energetický zdroj pre ľudstvo. Avšak jeho využívanie nie je bez problémov . Je každodenne prerušovaný cez noc, jeho intenzita nie je cez deň rovnomerná ani pri jasnej oblohe, prerušovaná je pri oblačnom počasí. Cez zimné obdobie, keď potrebujeme najviac energie pre vykurovanie, intenzita slnečného žiarenia je najnižšia.
 
 

Príklad zabudovaných kolektorov svojpomocnej výroby v streche rodinného domu 

 
        I napriek tomu si ľudstvo začína uvedomovať potrebu znižovania spotreby energie získavanej z fosílnych palív a jadra, ktoré spôsobuje veľké zaťaženie nášho životného prostredia. Navyše , tieto zdroje sú vyčerpateľné. Spolu s využívaním energie vetra, biomasy, geotermálnej a vodnej energie, energie z druhotných zdrojov ( mestské a priemyselné odpady, druhotné teplo ) sa aj slnečná energia začína intenzívnejšie využívať, a to predovšetkým na ohrev teplej úžitkovej vody ( TÚV ) pre bytovú, priemyselnú a komunálnu potrebu ( obr.1,2 ).

        Uskutočňuje sa to pomocou slnečných zariadení pozostávajúcich zo slnečných kolektorov, akumulátorov tepla s výmennou plochou a ďalšieho pomocného zariadenia. Pre dohrev v zimnom období sa do akumulátorov tepla inštaluje elektrodohrev alebo výmenná plocha pre dohrev z rozvodu ústredného kúrenia ( obr. 3 ). Obdobne sa inštaluje slnečné zariadenie aj pre temperovanie objektov v jesenných a jarných mesiacoch. V tomto prípade plocha kolektorov a objem akumulátora sú podstatne väčšie.

        Okrem uvedeného spôsobu využívania slnečnej enegie sa hlavne pre malospotrebiteľov vyrába slnečné zariadenie pre využívanie v letnom období v záhradách a chatách. Akumulátor tepla je umiestnený nad kolektormi a ohriata voda prúdi samospádom, odpadá obehové čerpadlo a potreba elektrickej siete ( obr.2 ). Najjednoduchšie je slnečné zariadenie, v ktorom je akumulátor tepla súčasťou slnečného kolektora . Príkladom je slnečná záhradná sprcha.
 
 

Ukážka využitia kolektorov HELIOSTAR na kúpalisku vo Zvolene. Tieto slnečné kolektory môžu v ročnom priemere ušetriť až do 75 % energie potrebnej na prípravu teplej úžitkovej vody a až 4O % tepla potrebného k vykurovaniu. Úsporou každej kWh tepelnej energie sa zmenšia emisie oxidu uhličitého o 0,56 až 1,1 kg. 

 
        Najdôležitejšou časťou slnečného zariadenia je slnečný kolektor. V SR je niekoľko výrobcov slnečných kolektorov, od jednoduchej konštrukcie hlavne pre letnú prevádzku až po kvalitné kolektory so selektívnou absorbčnou vrstvou a vákuom medzi zasklením a absorbérom. Najväčším výrobcom najkvalitnejších slnečných kolektorov a ďalších prvkov solárnych teplovodných zariadení u nás je firma THERMO| SOLAR, s.r.o Žiar nad Hronom. Má dlhoročné skúsenosti s výrobou slnečných kolektorov typu HELIOSTAR ( obr. 4 ) určených na premenu slnečného žiarenia na nízkopotenciálne teplo využiteľné na prípravu TÚV a na prikurovanie Avšak okolo 97 % produkcie vyvážajú do zahraničia. Tieto sú určené aj pre zimnú prevádzku a prevádzku v severnejších oblastiach. V SR máme dostatok projekčných, montážnych a servisných kapacít pre výrobu solárnych zariadení. Taktiež nie je problém výroby alebo dovozu ďalších prvkov slnečných zariadení.
 
 

Princíp je jednoduchý: Absorbér kolektora zachytáva slnečné lúče a premieňa ich na teplo. Nemrznúca kvapalina odvádza získané teplo potrubným systémom do výmenníka tepla, ktorý môže slúžiť na prípravu teplej úžitkovej vody v bazénoch. Kompletný solárny ohrev zahrňuje ešte zásobník, elelektronickú reguláciu, expanznú nádobu, obehové čerpadlo a celý rad ďalších armatúr potrebných pre bezchybnú funkciu slnečných kolektorov. 

 
        Správne vyprojektované, realizované a prevádzkované slnečné zariadenie môže v našich podmienkach ušetriť až 70 % energie ( nákladov) na ohrev TÚV, okolo 3O % na vykurovanie. Avšak pre nepomer nákladov na slnečné zariadenia a energiu ( elektrinu, plyn, uhlie ) pre domácnosti, návratnosť investície je od 9 do l2 rokov. Ich životnosť je spravidla 2O rokov. Pre organizácie, podnikateľov s nepomerne vyššími cenami energie je táto návratnosť od 3 do 5 rokov, čo bude aj pre malospotrebiteľov po zvýšení cien energie. Perspektívne je výhodné zavčasu sa zaujímať o ekologickú slnečnú energiu ako náhradu za energiu z fosílnych palív.
 
 
        Pre cenové sprístupnenie inštalácie slnečných zariadení aj pre domácnosti, hlavne rodinné domy, CECH podnikateľov v energetike Slovenska (CPE ) získal z Rakúska darom technológiu - prípravky na svojpomocnú výrobu slnečných kolektorov. Pri nezníženej kvalite si občan alebo skupina občanov po zaškolení a získaní potrebného materiálu na uvedených prípravkoch môže za podstatne nižšiu cenu vyrobiť potrebné množstvo slnečných kolektorov. Za tým účelom CPE organizuje výjazdné propagačné akcie po obciach a mestách Slovenska, na ktorých občanom, organizáciam, podnikateľom vysvetluje otázky využívania slnečnej energie a hlavne podmienky svojpomocnej výroby slnečných kolektorov. Občania získajú rozpis materiálu na výrobu jedného kolektora s plochou 1,5 m2, informáciu o potrebnej ploche kolektorov pre prípravu TÚV a pre temperovanie. V prípade záujmu potrebný materiál alebo časť môže zabezpečiť aj CPE cestou svojho člena. CPE zabezpečí dovoz technologických prípravkov, prakticky výrobí kolektor a skontroluje kvalitu výrobkov pri odvoze prípravkov. Cena materiálu pre jeden kolektor l,5 m2 je asi tri a pol až štyritisíc korún. Orientačná plocha kolektorov pre prípravu TÚV priemernej rodiny je 8 - 10 m2 . Takéto množstvo kolektorov dvaja ľudia vyrobia za jeden deň. V Rakúsku je inštalovaných okolo 2 mil. m2 slnečných kolektorov, z toho asi plovica technológiou svojpomocnej výroby. Na Slovensku je nainštalovaných okolo 20 tis. m2 kolektorov, z toho zatiaľ iba 50 m2 technológiou svojpomocnej výroby.
 
 

Vysokovýkonný plochý vákuový kolektor HELIOSTAR 4OO V žiarskej firmy THERMO| SOLAR, držiteľ Certifikátu ochrannej značky kvality a Zlatej medaily Slovak Gold. 

 
        Pre lepšiu informovanosť občanov CPE za finančnej pomoci environmentálnej nadácie vydal propagačnú publikáciu SLNEČNÁ ENERGIA - MOŽNOSTI VYUŽÍVANIA V SR. Publikácia je bezplatná, avšak pri žiadosti o poslanej poštou je nutné priložiť ofrankovanú poštovú obláku ( A5). CPE ponúka skupinám občanov, organizáciám, podnikateľom bezplatnú inštruktáž o svojpomocnej výrobe slnečných kolektorov v mestách a obciach Slovenska do vyčerpania obmedzených finačných prostriedkov získaných pre tento účel od environmentálnej nadácie SR. Pozvánky na inštruktáž a žiadosti o poslanie publikácie posielajte na adresu CPE: Ing. Fridolín Slaninka, Pankúchova 7, 85l O4 Bratislava.