V dažďovej vode sú pravidelne obsiahnuté rôzne minerálne soli v množstve od 15 do 60 miligramov na liter. Vyššie sú tieto hodnoty v  
prímorských a priemyselných oblastiach. Na jeden hektár pôdy sa takto v Európe dostane ročne až 225 kg vo vode rozpustených chemických  
zlúčenín. Sú to hlavne uhličitany, sírany a chloridy rôznych kovov. Je to množstvo nie zanedbateľné vzhľadom na pôdotvorný proces a na  
hromadenie sa určitých zlúčenín v pôde.
      Brehové porasty odoberajú z povrchových a podzemných vôd rozpustné zlúčeniny, splavované z priľahlých poľných kultúr. To sa najintenzívnejšie deje počas jari. Ročný úhrn zachytených iónov po prepočítaní na jeden hektár porastu dosahuje 11 kg dusíka organického, takmer l kg amidického ( NH + 4) a takmer 3 kg nitrátového ( N0 -3 ), okrem toho 3 kg fosfátov. Takto sa vegetačný doprovod potokov a riek významne podieľa na procese samočistenia vody a obmedzení eutrofizácie. Brehová zeleň má však ešte veľa iných pozitívnych funkcií v krajine, preto existujúcu musíme zachovať a zničenú čím skôr obnoviť.
     Keby bol vzduch celkom čistý, nebolo by snehu ani dažďa. No bez zrážok by bol vzduch podstatne špinavší. Kvapky aj vločky sa začínajú tvoriť na kondenzačných jadrách, častiach prachu a zároveň s rastom aj počas pádu k zemi zachytávajú ďalšie rozptýlené nečistoty. Odborníci na univerzite v Madisone ( Wisconsin, USA ) pokusmi zistili, že pre čistenie ovzdušia sú najmenej účinné jednoduché ihličkovité a šupinkovité vločky, aké vznikajú pri teplotách do mínus 15oC. Účinnejšie sú kvapky dažďa vznikajúce pri nadnulových teplotách. No šesťosové, hviezdicovito rozvetvené vločky, tvoriace sa za teplôt pod mínus 150C, sú pre očistu ovzdušia najúčinnejšie. 
Za desať starých jedna nová

        V priebehu roka sme všetci občas v situácii, keď jednorázové, nedobíjateľné baterkové monočlánky “ stratia šťavu ”. Vtedy drobný elektronický spotrebič alebo svietidlo ostane nefunkčné, pokým sa vyčerpané batérie nenahradia novými. Vtedy nejedného z nás napadne otázka kam s použitými batériami ? Tento artikel síce už neobsahuje ortuť, kadmium, či iné ťažké kovy, ale určite nepatrí do bežného netriedeného odpadu. 

        Prvý pokus o začatie selektívneho zberu batérií od občanov urobili banskobystrickí aktivisti SZOPK a SZS v roku 1993 pri príležitosti Dňa Zeme. Dohodli sa s vedením vtedajšieho š.p. Domáce potreby v Banskej Bystrici, že pri vstupe do širokosortimentnej predajne, vtedy Domu priemyselného tovaru , bude pre tento účel označený kontajner. Po ani nie mesiaci trvania pokusu bolo zjavné, že časť občanov pochopila jeho zmysel a v nádobe sa ocitlo niekoľko desiatok batérií. Iní si kontajner možno aj povšimli, ale ostali ľahostajní. Napokon zopár jedincov pokus zmarilo tým, že do nádoby hádzali všeličo, čo patrí do bežného odpadkového koša. Tento pokus teda dopadol neuspokojivo a zakrátko upadol do zabudnutia. No aktuálnosť triedeného zachytávania určitých odpadov ešte pred zmiešaním a naliehavosť jeho celoplošného zavedenia do praxe stále trvá. 

        A tak v roku 1997 bola niekdajšia občianska iniciatíva vzkriesená. Po niekoľkých poradách s príslušnými odbormi Mestského a Okresného úradu v Banskej Bystrici, Slovenskou agentúrou životného prostredia, firmami Drukos a Detox s.r.o a ďaľšími nadobudla čoskoro konkrétnu podobu. Akcia “ Za 10 starých jednu novú batériu ” sa začala presne 5. júna Svetovým dňom životného prostredia. Od tohoto dňa môže každý zákazník v špecializovanej predajni Drukos Elektro na Námestí slobody č. 5 v Banskej Bystrici vymeniť staré batérie všetkých typov a rozmerov ( nie však autobatérie, čiže akumulátory ) za nové, resp. za 10 použitých dostane jednu novú “ tužkovú ” baterku typ R 6. Hneď v prvý deň prevzala predajňa od občanov 120 ks starých a vydala 12 nových batérií. Podobný trend pokračoval počas ďalších dní. Zber je časovo neobmedzený. Zozbieraných batérií sa ujala firma Detox, ktorá sa postará o ich nezávadné uskladnenie, pokým sa táto viaczložková druhotná surovina bude môcť účelne spracovať. 

        Táto akcia je modelová pre širšie, celoplošné zavedenie v našich mestách a obciach. Zároveň je ju možné rozšíriť aj o iné tovary, ktoré po doslúžení nepatria do netriedenej zmesy odpadov a na skládky. 
        Úspešnosť týchto akciií nezávisí len od iniciatívy “ zdola ” a sponzorstva. Právom treba očakávať, že si tu svoju úlohu zastane aj štát svojou deklarovanou environmentálnou, ale aj ekonomickou, finančnou, daňovou, rozvojovou a sociálnou politikou a tiež legislatívou. 
 

    RNDr. Ján Kleinert 
    EKOTREND SZOPK B.Bystrica
Je taká krajina...

     Jedna z najkrajších dominant Slovenska, impozantná, v posledných slnečných lúčoch ožiarená banskoštiavnická Kalvária tvorí pútavú obálku novej veľkej reprezentačnej obrazovej publikácie s názvom Slovenská republika. “Je taká krajina v samotnom srdci Európy, čo pripomína babkinu truhlu. Otvoríš ju a zrazu ti v srdci zavonia materina dúška, suchý kvet lipy a majorán”. Touto parafrázou na báseň Mikuláša Kováča začína úvodný poetický text Fedora Mikoviča. Ďalšie texty sú ladené skôr informatívne, aby domácemu, ale aj zahraničnému čitateľovi čo najviac prezradili o našej krajine, jej pamiatkach a ľuďoch, ktorí tu žijú. 

     Kniha Vladimíra Bartu a Vladimíra Bartu mladšieho vyšla pri príležitosti 4. výročia vzniku našej štátnosti a k tohtoročnému Svetovému roku Slovákov. Texty v knihe sú nielen v slovenčine, ale paralelne aj v anglickom a nemeckom jazyku. Kniha je tak prístupná aj zahraničným čitateľom a iste pomôže nájsť nových obdivovateľov a priaznivcov našej vlasti. 

      Publikácia, ktorú vydalo banskobystrické nakladateľstvo a vydavateľstvo AB ARTpress, veľmi aktuálne predstavuje Slovensko už v novom územno-správnom usporiadaní na osem krajov. Takto, na osem kapitol, je členená aj kniha. Jej úvod však tvorí ešte vstupná časť s tromi veľkoplošnými panoramatickými fotografiami objektov, ktoré sú zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO - Spišský hrad, Vlkolínec a Banská Štiavnica. V úvodnej časti je aj mapa Európy s umiestnením Slovenska, štátne symboly a ilustračné fotografie predstavujúce našu vlasť od úrodných nížin cez podhorie s lazníckym osídlením až po horstvá, na ktoré je Slovensko naozaj bohaté. 

     V knihe nájdete mapky nových krajov a okresov a 121 pôsobivých farebných fotografií. Medzi najkrajšie patrí pohľad na Veľkú Bocu, Čičmany, Vychylovku, Sebechleby. Okrem sakrálnych pamiatok sú tu zastúpené aj hrady, zámky, kaštiele, historické a iné mestá, pohľady na naše hlavné mesto a všetky krajské sídla. Pochopiteľne, v knihe nemôžu chýbať naše skôsty -Vysoké Tatry a Slovenský raj. 

     (Počet strán 160, 121 fotografií, V8a s prebalom, I. vydanie, 258x330 mm, ISBN 80-8817-08-0) 

     (Z tvorby vydavateľstva AB ART PRESS: Bratislava vo dne i v noci, Tatry, Tatry a Spiš, Národné parky Slovenska, Hrady, zámky, kaštiele, Bratislava a Slovensko, Slovensko krajina v srdci Európy, Hory a kvety, Slovensko - pamiatky a príroda, prievodcovská literatúra: Banská Štiavnica a okolie, Zvolen a okolie, Nitra)