Na 3. žitnoostrovskom seminári aj o ochrane vzácnych živočíchov
 
        Štátna veterinárna správa SR Bratislava a Okresný úrad v Dunajskej Strede už po tretíkrát usporiadali žitnoostrovský odborný seminár. Minulé ročníky boli venované parazitom srnčej a jelenej zveri a klasickému moru ošípaných u diviačej zveri. Tretí ročník, konaný v Gabčíkove v januári t.r., bol okrem týchto tém rozšírený o poznatky získané pri ochrane vzácnych druhov fauny Žitného ostrova. Bol to medzinárodný seminár zúčastnili sa ho aj hostia z Maďarska, Česka a Holandska.

        Na pozvánku reagovali odborníci z celého Slovenska. Odznelo 27 referátov od našich popredných odborníkov: z radov veterinárov - Prof. Sokol, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej správy, jeho námestník Doc. Kubinec; z radov vedeckých pracovníkov - Prof. Sabo z Virologického ústavu SAV Bratislava, Doc. Dubinský, riaditeľ Parazitologického ústavu SAV v Košiciach; z radov lesníkov - Prof. Beseda, dekan Fakulty ekológie TU vo Zvolene; z radov poľovníkov - tajomník Slovenského poľovníckeho zväzu Ing. Vajči ďalej pedagogickí pracovníci Univerzity veterinárskeho lekárstva v Košiciach, Komenského univerzity v Bratislave, odborní pracovníci zo Slovenskej agentúry životného prostredia z Banskej Bystrice, Nitry a Bratislavy, krajskí štátny veterinárni lekári a mnohí ďalší. Fundovanosť uvedených, ale aj nemenovaných prednášajúcich prispela k tomu, že sa nevyskytla téma, ktorá by nezaujala všetkých prítomných účastníkov, zdanlivo aj z nesúvisiacich odborov. K mnohým témam sa rozvinula širšia diskusia.

        Diskusie boli mimoriadne odborné a vecné. Neboli len zhrnutím poznatkov, ale navrhli aj niektoré odporúčania pre prax. Veľmi diskutovanou témou bol klasický mor ošípaných. Toto vírusové ochorenie ohrozuje chovy ošípaných a diviačiu zver v celej Európe. Na riešenie tohto problému je viacero názorov. Dr. J. S. Baars z Holandska oboznámil s výsledkami práce holandských výskumníkov, ktorí vyvinuli tzv. markerovu vakcináciu.
        Ochorenie jelenej zveri spôsobené parazitom cicavica obrovská (Fascioloides magna), dosahujúcou až 10 cm. Do Európy bola zavlečená spolu s jeleňom wapiti v 19. storočí. Signály výskytu, prezentované v príspevku maďarských poľovníkov nás varujú a nabádajú k väčšej obozretnosti pri chove jelenej a srnčej zveri. Skutočnosť, že od roku 1988 doteraz bola zistená len v oblasti Žitného ostrova, nás núti prijať také opatrenia, ktoré zabránia rozšíreniu parazita do ostatných oblastí Slovenska.

        Príspevky venované vzácnym druhom fauny Žitného ostrova vyvolali rôzne “nálady”. Vystúpenie Chavku (SAŽP Bratislava) a Ing. Chobota (SAŽP Nitra) boli rozlúčkou s dropom veľkým (Otis tarda) na našom území. Havránek (ČR) konštatoval, že s dropom sa na území Českej republiky rozlúčili už pred pár rokmi. Príspevok Dr. Budayovej (SAŽP) bol zasa privítaním prinavráteného živočíšneho druhu na Slovensku - bobra vodného (Castor fiber), ktorý sa úspešne rozširuje v oblasti inundácie Dunaja a Moravy. Kolektív autorov Rajský - Mračko - Šutovský - Nagy tiež privítali nový druh na našom území - šakala zlatého (Canis aureus). Táto psovitá šelma k nám imigrovala z Malej Ázie cez Rumunsko, Bulharsko, Juhosláviu a Maďarsko. Vo všetkých týchto krajinách sa šakal stal poľovnou zverou. U nás vzťah k nemu nie je zatiaľ vyjasnený, no rozhodne nie je zaradený medzi poľovnú zver. Príspevok Ing. P. Urbana (SAŽP B. Bystrica) bol výzvou k ochrane vydry (Lutra lutra), ustupujúcim druhom našej fauny, Dr. M. Bohuš (UK Bratislava) vidí možnosť záchrany orliaka morského (Haliaetus allbicilla) na území Žitného ostrova, ktorý po dlhom čase konečne zahniezdil aj na našom území. Naopak Mužík (Rada Slovenského rybárskeho zväzu Žilina) navrhuje skorigovať pohľad na doteraz chráneného kormorána veľkého (Phalacrocorax carbo), ktorý sa po vybudovaní VD Gabčíkovo na území južného Slovenska natoľko premnožil, že v obrovských kŕdľoch pácha značné škody na násadách rýb nielen v chovných rybníkoch, ale aj v bežných vodách. O osídľovaní umelého ostrova v hrušovskej zdrži vodného diela Gabčíkovo hniezdiacimi vtákmi referoval pracovník UK Bratislava Dr. P. Áč.

        Všetci zúčastnení sa zhodli, že tretí žitnoostrovský odborný seminár s medzinárodnou účasťou bol veľmi úspešný a treba ho zachovať do budúcnosti. Organizátori sa pohrávajú s myšlienkou rozšíriť program o ochranárske témy natrvalo a v budúcnosti rokovať vo viacerých sekciách. Ochrancovia prírody určite takýto návrh privítajú.