V posledných rokoch sa na medzinárodnej úrovni čoraz viac začína zdôrazňovať nevyhnutnosť zabezpečenia trvalo udržateľného rozvoja. Tento trend sa premietol aj na Slovensko, kde po roku 1989 došlo ku výraznému rozvoju vo všetkých oblastiach environmentalistiky. Vytvára, resp. novelizuje sa legislatíva životného prostredia, prijímajú sa krátko, či dlhodobé stratégie a ciele, medzinárodné záväzky, akčné plány a národné programy. Stále častejšie sa objavujú otázky ako, čo to bude stáť a čo nám to prinesie.

        S potrebou aplikácie ekonomických nástrojov a s nutnosťou kvantifikácie dopadu navrhovaných opatrení, som sa po prvý raz stretla pri koncipovaní Národného programu znižovania emisií prchavých organických látok v roku 1993. Moje vedomosti z danej oblasti sa však obmedzovali len na poznatky, získané počas študijného pobytu v Japonsku z prednášky urasteného Afričana, toho času doktoranta na Japonskom environmentálnom inštitúte.

        V tom čase na Slovensku nebola k dispozícii žiadna publikácia, kde by sa dali získať komplexné poznatky z danej oblasti. Z toho dôvodu som s radosťou privítala vydanie publikácie Doc. Ing. Evy Romančíkovej, CSc.: Životné prostredie, ekonómia a financie.

        V prvej časti: Životné prostredie a jeho prepojenie s ekonomikou sa autorka venuje histórii vývoja poznania obmedzenosti ekonomického rastu a úzkej spojitosti s prírodou, od počiatkov vývoja politickej ekonómie, až po súčasné poznatky v tejto oblasti. Vysvetľuje funkcie životného prostredia pre ekonomický systém a analyzuje príčiny poškodenia životného prostredia na Slovensku v kontexte celosvetových trendov a všeobecne platných príčin. Rozoberá možnosti optimalizácie využívania životného prostredia pomocou nástrojov environmentálnej politiky najmä formou internalizácie negatívnych externalít, vznikajúcich z nadmerného využívania životného prostredia. Objasňuje zásadu "znečisťovateľ platí" a jej formy uplatnenia. Prehľadným spôsobom charakterizuje princípy environmentálneho manažmentu.

        V druhej časti: Nástroje environmentálnej politiky poskytuje širokú teoretickú bázu v podobe analýzy prístupov popredných uznávaných odborníkov z tejto oblasti, charakterizuje jednotlivé nástroje environmentálnej politiky a rôzne aspekty ich uplatnenia. Zároveň popisuje rozsah ich implementácie v zahraničí a skúsenosti s nimi.

        V tretej časti autorka charakterizuje Súčasný stav v uplatňovaní ekonomických nástrojov v Slovenskej republike. Po všeobecnej charakteristike súčasnej situácie sa detailne venuje spôsobu ich uplatnenia v jednotlivých oblastiach životného prostredia, t.j.: vodné hospodárstvo, odpadové hospodárstvo, ochrana ovzdušia, ochrana poľnohospodárskeho pôdneho fondu, lesné hospodárstvo a ochrana nerastného bohatstva. Osobitná rozsiahla kapitola je venovaná environmentálnym aspektom ochrany životného prostredia v daňovej sústave Slovenskej republiky.

        V štvrtej časti: Ochrana životného prostredia v krajinách Európskej únie autorka charakterizuje päť programov a zásady environmentálnej politiky EÚ. V ďalších kapitolách veľmi podrobne popisuje uplatňovanie ekonomických nástrojov ochrany životného prostredia vo vybraných štátoch EÚ, s dôrazom na dynamický charakter tohto procesu v ostatnom období.

        Piata časť: Environmentálne fondy ako zdroje financovania ochrany životného prostredia v úvode charakterizuje všeobecné aspekty tvorby, účelu a spôsobu využívania takýchto fondov, ako aj funkciu The Global Environmental Facility (GEF). Nasledujú kapitoly s podrobným popisom fondov životného prostredia v transformujúcich sa ekonomikách. Kapitola o Slovenskej republike poskytuje podrobné informácie o Štátnom fonde životného prostredia SR a o pripravovanom Revolvingovom fonde životného prostredia SR z pohľadu jeho úloh, príjmov, priorít a mechanizmu fungovania.

        Šiesta časť: Prístupy k analýze dopadu regulačných opatrení pri ochrane životného prostredia je venovaná problematike, ktorá je v súčasnom období mimoriadne aktuálna. Napriek tomu, že hľadanie preukázateľnejších metód merania efektov z realizácie environmentálnych investícií je v súčasnosti len na začiatku svojho vývoja, autorka popisuje súčasne využívané prístupy k analýze nákladov na zníženie zaťaženia životného prostredia a ku kvantifikácii efektov, plynúcich z tohto zníženia. Zároveň naznačuje ďalšie perspektívy vývoja v tejto oblasti. Na konkrétnych príkladoch demonštruje aplikáciu vybraných metód na meranie efektov.

        Na záver autorka zdôrazňuje nevyhnutnosť zvýšenia úrovne rozhodovania riadiacej sféry pri prijímaní opatrení na ochranu životného prostredia, pomocou kvantifikácie nákladov a efektov uvažovaných opatrení s využitím metód cost-benefit analýzy.

        Predkladaná publikácia predstavuje vhodný nástroj na zvýšenie úrovne poznania v tejto oblasti. Je napísaná prehľadne, logicky a ľahko čitateľne. Text je vhodne doplnený grafmi a schémami. Po obsahovej stránke je téma spracovaná komplexne, v historickom aj medzinárodnom kontexte. Poskytuje dostatočné teoretické zázemie, čerpajúce z osvedčených zdrojov aj z najnovších poznatkov. Cenné je najmä to, že teoretické úvahy sú vždy doplnené rozborom ich praktickej aplikovateľnosti a miery skutočnej aplikácie na medzinárodnej úrovni, a to nie len v krajinách s rozvinutou, ale aj transformujúcou sa ekonomikou. Zvláštny dôraz sa kladie na zhodnotenie situácie v Slovenskej republike.

        Keďže ani najlepšia publikácia nesplní svoj účel, pokiaľ leží na pultoch kníhkupectiev alebo knižníc, odporúčam všetkým kolegom environmentalistom, aby ju zobrali do rúk a preštudovali. Celkom určite si v nej nájdu časti, ktoré ich donútia sa do knihy začítať a som presvedčená, že skôr či neskôr po nej siahnu znova, pri riešení problémov, ktoré každodenne prináša v tejto oblasti život.