Rok s rokom sa zišiel a sme nielen opäť starší, ale snáď podaktorí aj múdrejší, prípadne aj skúsenejší a bohatší o ďalší ročník, už v poradí tretí, celosvetovej kampane Clean up the World (CUW). Bližšie informácie o histórii a cieľoch kampane sme priniesli v prvom čísle minulého roka. Takže len v skratke pre osvieženie pamäti. CUW vzniklo v Austrálii v roku 1989 vďaka nadšencovi Ianovi Kiernanovi a jeho hlavné koordinačné centrum pre celý svet sídli v Sydney. Na Slovensku organizuje tieto aktivity GREENWAY, medzinárodná sieť environmentálnych mimovládnych organizácií v Strednej a Východnej Európe (P.O.Box 163, 814 99 Bratislava). Hlavnou úlohou aktivít CUW je zvyšovať environmentálne povedomie, ekologické cítenie a empatiu ľudí, riešiť veľmi háklivú a závažnú problematiku odpadu v celej jeho šírke. V minulom roku sa do kampane zapojilo 11 miest, čo je žiaľ v porovnaní s rokom 1996 o 4 mestá menej. Nemusíme však našťastie horekovať nad kvalitou priebehu akcie. Tradične bola vynikajúco organizovaná kampaň v bratislavskej časti Devínska Nová Ves. Za všetko nech prehovoria konkrétne čísla. Obyvatelia za pomoci Magistrátu hl. m. SR, O. L. O., a.s., Greenplast, s.r.o., EPSOL, s.r.o., ENZO, s.r.o., a DENOVA, m. p., vyzbierali 720 kg nebezpečného odpadu, 27 ton veľkorozmerného komunálneho odpadu, 200 kg naplavenín v nive rieky Moravy z minuloročných júlových záplav. Rieku Moravu pomáhali čistiť aj najmenší účastníci CUW - deti z materskej školy a prváci zo ZŠ, ktorí sa usilovne snažili vyčistiť aj rozprávkový les spolu s Karkulkou a ujom horárom ako aktéri divadelnej rozprávky manželov Strinkovcov "Vyčistime rozprávku". K ďalším zaujímavým podujatiam patrila výstava maskotov CUW, ktorých z odpadového materiálu vyrobili deti MŠ a ZŠ, eko-výstava a prednášky s témou odpadu.

        Z ďalších bratislavských častí sa do aktivít CUW agilne zapojil aj 2. okres, najmä ZŠ. Tieto sa po celý rok starali o školský areál, okrasné plochy, športové bežecké dráhy, zbierali plastové obaly, organizovali ekovýchovné programy a exkurzie čističky vôd a spaľovne.
        V Senici deti zo ZŠ obnovovali povodňami poškodenú zeleň a čistili koryto potoka. Členovia SZOPK a Zväzu záhradkárov zorganizovali brigádu na vyčistenie lesoparku a záhradkárskej oblasti.
        Zaujímavými podujatiami sa môžu popýšiť aj Novozámčania. Už päť rokov organizujú jarný festival ekologických filmov, aktívne sa zúčastnili výstavy ENVIRO `97 v Nitre, kde predviedli praktickú ukážku recyklácie papiera. Pozoruhodný úspech dosiahli deti z krúžku mladých ochrancov prírody Limonka, ktoré v celoslovenskom kole prírodovednej súťaže "Poklady prírody" získali 3. miesto.
        Spišská Nová Ves a jej okres je vstupnou bránou do Národného parku Slovenský raj. A od tohto faktu sa odvíjajú aj akcie v rámci CUW, ktoré úzko súvisia a korešpondujú s realizovaným projektom na ZŠ Zdenka Nejedlého Škola podporujúca zdravie. Žiaci tejto ZŠ spolu so správou NP Slovenský raj sa vzorne starajú o čistotu tohto prekrásneho kúta Slovenska. Napríklad vyčistením Náučného chodníka mládeže "odľahčili" prírodu o 18 vriec odpadu. Nie zanedbateľný je aj údaj o zbere starého papiera - 3424 kg.
        Ako už každý rok, aj tento sa veľmi dobre činil Prešov. Deti zo siedmich ZŠ a troch stredných škôl čistili areály svojich škôl, verejné priestranstvá, parky a brehy riek. Za veľký úspech koordinátor kampane - SZOPK považuje zapojenie sa do akcie obce Ostrovany, v ktorej žije prevažne rómske obyvateľstvo.
        Starým konkurentom Prešova sú Košice, kde ekologické zoskupenie Zelené jablko CUW už tradične veľmi svedomito pripravuje rôzne akcie. Spolupracuje s médiami a snaží sa získavať sponzorov. Tohto roku uskutočnili besedu o CUW, zábavné popoludnie pre deti a mládež so súťažami, kvízom o odpade a informačným stánkom. V Areáli zdravia v Čermeľskej doline zorganizovali brigádu zameranú na vyčistenie rekreačnej lokality a turistických chodníkov, čo sa im vynikajúco podarilo. Čistých a zbavených odpadov zostalo 12 km chodníkov. Zaplnili viac ako 10 vriec rôznorodými odpadkami. Obyvatelia Košíc čistili okolie svojho bydliska a škôl formou brigád. Zábavný nádych mali súťaže Ekohumor, Ekofoto a výstava CUW.
        Na strednom Slovensku veľmi pekné aktivity vyvíjajú v Prievidzi. Projektom ekologická výchova v materských školách sa starajú o formovanie environmentálneho myslenia už u našich najmenších. Venujú sa aj projektom vertikálneho zalesňovania a sledovania mokradí, kampaniam proti vypaľovaniu trávnych porastov. Napr. v obci Oslany postavili stĺp s podložkou pre hniezdo bociana bieleho, podložku dodala SAŽP a stĺp s celou inštaláciou hniezdnej konštrukcie sponzorsky zabezpečili Západoslovenské energetické závody v Partizánskom. Druhou výbornou akciou bol Ekotrh informácií a zaujímavostí o prírode v Handlovej.
        Aj tento rok, podobne ako v minulom, sa do CUW zapojila Čadca. Osem ZŠ vyzbieralo spoločne 6372 kg papiera, 1730 kg železného šrotu a 2300 kusov PVC fliaš. Bravo! Ďalej si skrášľovali verejné priestranstvá výsadbou šípových ruží, čistili autobusové zastávky, brehy riek a školy.
        Upratovanie náučného chodníka v NPR Manínska tiesňava a v parku v Lednických Rovniach uskutočnilo Stredisko environmentálnej výchovy Poniklec SAŽP v Považskej Bystrici. Žiaci zo ZŠ ďalej čistili potoky od naplavenín a smetia, upratovali verejné priestory, natierali zábradlia popri cestách.
        Agilný je aj sever Slovenska - Žilina. Ochranári tu počas celého roka poriadajú množstvo užitočných činností. Medzi najvýznamnejšie patrí odstraňovanie drevín v prírodnej rezervácii Šuja, očisťovanie prírody v chránených územiach v tejto oblasti a Národnom parku Malá Fatra. Veľmi pekná je akcia otváranie studničiek spojená s vychádzkami do prírody, výtvarné a literárne súťaže s tematikou prírody, besedy s odborníkmi v oblasti odpadov, environmentu, zaujímavý letný tábor Čistá voda - Varínka zameraný na čistenie vôd, projekty ozeleňovania a mnohé ďalšie.

        Všetky tieto mestá idú skutočne príkladom. Majú chuť niečo vykonať pre lepšie a zdravšie životné prostredie. Mnohokrát sa boria najmä s finančnými problémami. Napriek tomu vytrvávajú a nevzdávajú sa. Bolo by fajn, keby sa k nim pridali aj ďalšie naše okresy a podporili tak túto skvelú a správnu myšlienku CUW.

Text k foto:

  1. Kampaň Vyčistime svet v Ostrovanoch nadchla aj rómske deti
  2. Sadenie stromčekov v meste Považská Bystrica zorganizovala Vierka Križanová, vedúca Strediska EV SAŽP Poniklec v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom a Považským osvetovým strediskom