Z poverenia MŽP SR bol v roku 1997 vypracovaný a v decembri 1997 následne aj obhájený Návrh metodického pokynu Hodnotenie rizík zo znečistených riečnych sedimentov (ďalej uvádzaný ako Metodika). Zodpovedným riešiteľom predmetnej úlohy bola SAŽP Banská Bystrica v spolupráci s SHMÚ Bratislava, GS SR Bratislava, VÚVH Bratislava a ETC, spol. s r.o., Bratislava. Na základe rozhodnutia oponentskej komisie bol návrh Metodiky vystavený na Internete na pripomienkovanie zo strany odborných organizácií a špecialistov pracujúcich v tejto problematike.
 
 
    Účel a použitie metodického pokynu

        Cieľom Metodiky je zjednotiť postupy pri hodnotení rizík vyplývajúcich z vplyvu sedimentov na kvalitatívne zloženie nadložného vodného stĺpca, t. j. povrchových vodných tokov a vôd vo vodných nádržiach. Metodika je založená na integrálnom hodnotení troch hlavných zložiek: fyzikálno-chemických analýz sedimentov a pórovej vody, ekotoxikologických testov, biologického rozboru makrofauny.

        Táto Metodika sa odporúča aplikovať: pri prevencii ďalšieho znečisťovania vodných tokov a vodných nádrží tak, aby bolo možné zabezpečiť, akceptovateľnú mieru ich ekologického a zdravotného rizika, pri inventarizácii stupňa znečistenia riečnych sedimentov na území SR, pri špecifikácii najvhodnejších nápravných opatrení silne kontaminovaných riečnych sedimentov, pri monitoringu, alebo prieskume lokalít so znečistenými riečnymi sedimentmi, ako aj pre dosiahnutie jednotnej metodiky hodnotenia a klasifikácie znečistenia riečnych sedimentov v SR. Predložená Metodika je určená najmä pre kvalifikovaných pracovníkov, ktorých špecializácia zaručuje dosiahnutie požadovanej kvality realizovaných prác postihujúcich vyzbieranie požadovaných údajov, odber, spracovanie a analýzy vzoriek, stratégiu postupu, spôsob vyhodnocovania a interpretácie výsledkov z hľadiska možných rizík. Dôraz sa upriamil na to, aby bolo možné dosiahnuť praktickú realizáciu týchto cieľov v podmienkach SR. Po určitom období sa predpokladá rozpracovanie tejto Metodiky pre parciálne scenáre jej aplikácie, akými sú napríklad: typy znečisťujúcich látok (napr. ťažké kovy, pesticídne prípravky, ropné látky), rozsah znečistenia (napr. bodový zdroj znečistenia, plošné zdroje), príčina kontaminácie (napr. depozícia z ovzdušia), spôsob využitia vodných tokov a nádrží podľa účelu (rekreačné účely, CHKO, rybolov, ťažba sedimentov a pod.), ohrozenie cieľovej skupiny ekosystémov (vodné organizmy, dravce, rekreanti a pod.).

        Pri hodnotení rizík zo znečistených riečnych sedimentov sa berú do úvahy všetky dostupné informácie o stave znečistenia povrchovej vody, sedimentov, biologickej diverzity organizmov žijúcich vo vodnom prostredí, zdrojov znečistenia a pod. Predpokladané zdroje týchto informácií sú popísané v Metodike. Výber prioritných znečisťujúcich látok významných z hľadiska znečistenia riečnych sedimentov (uvedený v tejto Metodike) predstavuje dôležitý krok pri zabezpečení regulácie rizík a súčasne napomáha pri racionálnom zacielení sa na predpokladané ťažiskové látky, ako aj problematické oblasti znečistené týmito látkami. Výber prioritných látok uvedený v Metodike nepredstavuje ich konečný zoznam. Tento fakt vyplýva zo skutočnosti, že prioritizácia sa vykonáva účelovo, v oblasti používania a výroby chemických látok dochádza k významným zmenám ovplyvňujúcim aktuálnosť emisií týchto látok do jednotlivých zložiek životného prostredia.

        Z látok vyskytujúcich sa vo vodnom prostredí je možné vyčleniť tie, ktoré majú schopnosť viazať sa na suspendované látky prítomné vo vodnom stĺpci a takto následne sedimentovať v sedimentačných oblastiach riek a vodných nádrží. Najnebezpečnejšie z nich z hľadiska ohrozenia funkcie vodných ekosystémov, a následne aj ľudí, sú látky, ktoré sa akumulujú v živých organizmoch, sú perzistentné, odolávajú biodegradácii a majú schopnosť poškodzovania organizmov a ich funkcií pri relatívne nízkych koncentráciách.Výber takýchto látok v konkrétnych podmienkach je ovplyvnený znalosťami o aktuálnom, alebo predchádzajúcom znečisťovaní vodného toku, druhu priemyselných či poľnohospodárskych aktivít a najmä dostupnými údajmi o predchádzajúcich sledovaniach či monitoringu.

        Pri výbere látok spôsobujúcich potenciálne ohrozenie vodných ekosystémov v celoslovenskom meradle sa aplikoval prístup, pri ktorom sa pozornosť sústredila na látky s najvyšším potenciálom expozície, a to na látky vyrábané a používané v SR vo vysokých objemoch, najčastejšie používané pesticídne prípravky v SR a na látky vyskytujúce sa v sedimentoch vo vysokých koncentráciách (koncentráciách prevyšujúcich hladinu bez predpokladaného škodlivého účinku).

         Pri výbere látok nebezpečných pre vodné prostredie s predpokladanou akumuláciou v riečnych sedimentoch bol použitý ako vstupný zoznam látok vyrábaných, alebo dovážaných do SR v objemoch vyšších ako 1000 ton ročne. Tento zoznam vychádza z výsledkov Inventarizácie chemických látok v SR, ktorá sa uskutočnila na základe uznesenia vlády SR č. 487/93 pod gesciou MŽP SR. Kompletný zoznam 712 inventarizovaných látok bol uverejnený účelovou publikáciou MŽP SR “Inventarizácia chemických látok v SR (stav k 1.1.1995)”. Ako podmienka pre výber prioritných látok boli použité nasledujúce kritériá:

  1. Predpoklad bioakumulácie: logPow (t. j. logaritmus rozdeľovacieho koeficientu oktanol/voda) je väčší ako 3, resp. BCF (biodegradation probability process) je väčší než 1000 (u organických látok); Kd (koeficient rozdelenia sediment - voda) je väčší než 100 l/kg (u anorganických látok)
  2. Predpoklad perzistencie vo vodnom prostredí: polčas rozpadu (rozkladu) vo vodnom prostredí je väčší než 7 dní, resp. látka je ťažko biologicky rozložiteľná.
        Pre výber pesticídnych účinných látok sa využili informácie poskytnuté Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym v Bratislave. Do prvotného výberu boli zaradené tie účinné látky, ktorých použitie (aplikácia účinnej látky) v  SR prevýšilo v ktoromkoľvek z posledných troch rokov 50 ton. Pre výber prioritných látok boli použité nasledujúce kritériá:
  1. Predpoklad bioakumulácie: logPow väčší ako 3, resp. BCF je väčší než 1000 (u organických látok)
  2. Predpoklad perzistencie vo vodnom prostredí: polčas rozpadu (rozkladu) vo vodnom prostredí viac než 7 dní, resp. látka je ťažko biologicky rozložiteľná.
        Hodnotenie rizík na celoslovenskej úrovni

        Účelom tejto časti Metodiky je návrh postupov pri hodnotení rizík vyplývajúcich zo znečistenia riečnych sedimentov špecifickými chemickými látkami v povodiach SR. a USA, Hodnotenie rizík z celoslovenského pohľadu je založené na odhade koncentrácii príslušných toxických látok v sedimente (PEClocalsed) a ich porovnania s koncentráciami týchto látok bez predpokladaného škodlivého účinku (PNEC), alebo na porovnaní koncentrácii špecifických toxických látok v príslušných sedimentoch s ich limitnými koncentráciami (uvedenými v prílohe Metodiky podľa novelizovanej holandskej normy). Výstupom takéhoto hodnotenia je relatívne rizikové skóre (RQ), ktoré je priamo využiteľné pre účely stanovovania priorít a zacielenia pozornosti na predpokladané problémové miesta v konkrétnych povodiach. Látky s určeným vysokým rizikovým skóre by sa v budúcnosti mali stať predmetom hodnotenia aktuálnych rizík v miestnych podmienkach a prípadne stanovenia opatrení na zamedzenie ich emisií do ohrozených recipientov, resp. následných remediačných aktivít. Hodnotenie rizík pre znečistené sedimenty sa skladá z dvoch častí: Hodnotenie expozície a Hodnotenie účinkov.
 

Limitné koncentrácie toxických látok v sedimentoch podľa ich účinku na ekosystém - s dôsledkami pre rozhodovací proces  
Koncentrácia chemickej látky, prípadne jej zlúčenín
Dôsledky na ekosystém (zistené ekotoxikologickými testmi
Trieda kvality sedimentov
Zabezpečený stupeň ochrany spoločenstiev ekosystému
Dôsledky pre rozhodovací proces nápravných opatrení v kontaminovaných územiach (na úrovni MŽP SR)
Cieľová hodnota 
Target Value (TV)
Zanedbateľné riziko 
Negligible Risk (NR)
0 
1
> 95 % ochrana všetkých druhov organizmov v danom ekosystéme  dlhodobý (strategický) cieľ environ-mentálnej politiky v príslušnej krajine
Maximálne prípustná koncentrácia 
Maximum. Permissable Concentration (MPC)
Maximálne prípustné riziko 
Maximum Tolerable Risk (MTR)
2 
 
 
 
 

3   

95 % ochrana všetkých druhov organizmov v danom ekosys-téme (t.j. hodnota, pri ktorej sa môže daný ekosystém normálne rozvíjať a fungovať)  strednodobý cieľ environmentálnej politiky (podľa pripravovanej holandskej normy do roku 2000)
Rozpätie testovacej hodnoty 
Testing Value (TV) 
trieda kvality sedimentov 2, s rozpätím limitných hodnôt TV umožňujúcim opätovné uskladnenie sedimentov s Severnom mori (podľa Holandskej normy) v intervale 95 - 50 % ochrany všetkých druhov organizmov v danom ekosystéme (vrátane)  pre proces rozhodovania o potenciálnom nakladaní so sedimentmi vybagrovanými zo dna riek a vodných nádrží. 
Intervenčná hodnota  
Intervention  Val6ue (IV)
Závažné riziko 
Serious Risk (SR)
 42 50 % ochrana vše6tkých druhov organizmov ži6jú6om ekosyst6éme (vrátane) okamžitá realizácia nápravných (remediačných) opatrení v takto kontaminovaných územiach 
1 -prekročenie hodnoty IV už u jedného kontaminanta vedie k zaradeniu príslušného sedimentu do triedy 4
 

        Hodnotenie expozície

        Hodnotenie rozsahu expozície je ovplyvnené dvoma kľúčovými faktormi, ktorými sú rozsah emisií a osud látky po jej uvoľnení do životného prostredia. Metodológia uvedená v Metodike vychádza zo všeobecných princípov uvedených v technickom návode (TGD, EC) pre hodnotenie rizík nových a existujúcich chemických látok (EC Technical Guidance Document, 1996).
 
 
        Hodnotenie účinkov - PNEC/SQC

        Pre určenie hodnôt PNEC (Koncentrácie bez predpokladaného škodlivého účinku) sa odporúča použiť extrapolačné metódy vychádzajúce z rovnovážnych modelov rozdeľovania v systéme sediment - voda - biota. Tento model je založený na predpoklade, že chemické látky majú tendenciu rozdelovať sa medzi vodnú fázu a pevnú fázu (sediment) v závislosti na vlastnostiach chemickej látky (napr. jej rozpustnosti vo vode atď.) a charakteristík sedimentu (obsah organickej hmoty, zrnitostné zloženie sedimentov atď.). Distribúcia je vyjadrená hodnotou rozdeľovacieho distribučného koeficientu (Kd). Ak vychádzame z predpokladu, že organizmy žijúce v sedimentoch sú primárne vystavené pôsobeniu chemických látok rozpustených v pórovej vode a že citlivosť organizmov žijúcich v sedimentoch je rovnaká ako citlivosť pelagických organizmov, potom SQC (Kritéria kvality sedimentov) môžu byť odvodené od kritérií kvality vôd (WQC). Koncentrácie znečisťujúcej látky v intersticiálnej vode (vodnej fáze obklopujúcej každú časticu sedimentu) sú odhadované na základe použitia rovnovážnych rovníc.

        Metóda rovnovážneho rozdeľovania je limitovaná na tie chemické látky, ktorých vlastnosti zodpovedajú vyššie predloženému modelu. Distribučné koeficienty ťažkých kovov nekorelujú totiž len s obsahom organickej hmoty v pevných časticiach, ale taktiež s ďalšími sorpčne aktívnymi povrchmi. Pre chemické látky, ktoré majú tendenciu absorbovať sa na častice, je možné odhadnúť kritériá kvality sedimentov (SQC) pri použití nasledujúcej rovnice: SQC = Kd * WQC = Koc x foc * WQC. Tento prístup odporučilo pracovné stretnutie expertov OECD v roku 1991 (OECD 1992) pre vypracovávanie kritérií kvality sedimentov a v súčasnosti sa za týmto účelom používa v US EPA (EPA 1992), Európskej Komisii (1996), Holandsku (van der Weiden et al. 1994) a Skupinou pre manažment a monitoring znečisťovania morí vo Veľkej Británii (MPMMG) vytvorenej britským ministerstvom poľnohospodárstva, rybolovu a potravín (MAFF 1993, Rowlatt & Webster 1992).

        Národný inštitút pre verejné zdravie a ochranu životného prostredia (RIVM) v Holandsku použil tento prístup pri určení maximálne prípustných koncentrácií (MPC) špecifických toxických látok. Koncentrácii MPC zodpovedá MTC (maximálne prípustné riziko) pre ekosystém, pri ktorom je zabezpečená 95 % ochrana druhov organizmov v ňom žijúcich. Pod NRC (zanedbateľným rizikom) zas možno chápať takú koncentráciu toxických látok v ekosystéme (označovanú ako TV - cieľová hodnota), pri ktorej je zabezpečená ochrana > 95% všetkých druhov organizmov. Z hľadiska kvality sedimentov koncentrácia znečisťujúcich látok označená ako IV (intervenčná hodnota) vyvoláva v ekosystéme závažné riziko (SR), u ktorého je zabezpečená len 50% ochrana všetkých druhov organizmov žijúcich v danom ekosystéme. V prípade, že koncentrácia znečisťujúcich látok prekročí stanovenú koncetráciu IV je potrebné okamžite začať uskutočňovať remediačné opatrenia. Spomínaný prístup - v zjednodušenej forme zobrazený v priloženej schéme - bol prevzatý aj do predloženej Metodiky.
 
 
        Hodnotenie rizík na lokálnej úrovni

        Principiálny prístup k hodnoteniu rizík znečistených sedimentov “na tvári miesta” (lokálnej úrovni - Site Specific Risk Assessment) je možné definovať ako trojzložkový: fyzikálno-chemická analýza, meranie ekotoxicity a hodnotenie biologickej kvality. Fyzikálno-chemická analýza poskytuje informácie o štruktúre sedimentov, celkovom obsahu znečisťujúcich látok a umožňuje samotnú identifikáciu znečisťujúcich látok. Analytické meranie však samo osebe má niekoľko nedostatkov, z ktorých môžeme spomenúť tri najvýznamnejšie, t. j. nie je možné: analyzovať stovky chemických indivíduí, ktoré sa potenciálne môžu vyskytovať naviazané v znečistených sedimentoch, priamo odhadnúť synergické či antagonistické účinky zmesí týchto látok a posúdiť biologickú dostupnosť pre organizmy žijúce v predmetnom prostredí.

Z týchto dôvodov je nevyhnutné súčasne sledovať aj účinky na živé organizmy v ekotoxikologických testoch. Stanovuje sa toxický účinok a schopnosť bioakumulácie škodlivých látok v tkanivách živých organizmov pri akútnom a toxickom pôsobení. Za týmto účelom sú odporúčané pre použitie modelové organizmy ako reprezentanti trofických úrovní vodných ekosystémov. Testované organizmy v laboratórnych podmienkach sú vystavené celkovému pôsobeniu prítomných chemických zmesí so všetkými interakciami, ktoré sa v danom prostredí uplatňujú. Slabým miestom je možnosť testovania len na niekoľko málo vhodných zástupcoch širokej škály organizmov žijúcich vo vodnom prostredí a určité rozdiely v podmienkach testov, ktoré vytvárajú statickejšie podmienky vystavenia organizmov škodlivým látkam.

Treťou sledovanou úrovňou je biologická kvalita sedimentov hodnotená na základe biologickej diverzity, výskytu fyziologických deformácií či rôznych saprobných indexov. Tento komplex parametrov je priamym ukazovateľom kvality prostredia v ktorom sa príslušné organizmy vyskytujú.
 

Spôsob likvidácie         Samostatný okruh problémov existuje v oblasti likvidácie toxických sedimentov a možných opatrení pre zamedzenie ich vzniku. Aj keď samotná Metodika bezprostredne nerieši spôsob nakladania s kontaminovanými sedimetami považujeme za potrebné, aby odborná verejnosť už teraz k nemu zaujala stanovisko, s cieľom zbierať podnety smerujúce k efektívnemu a účelnému spôsobu ich likvidácie. V súlade s postupmi aplikovanými pri príprave holandskej normy hodnotenia kvality sedimentov upozorňujeme na nasledovné súvislosti problémov v oblasti nakladania so znečistenými sedimentami:         Alternatívne riešenia tohto problému v podmienkach SR:
  1. Uplatniť holandský prístup so stanovením interných testovacích hodnôt TV platných v SR s možným využitím týchto sedimentov podľa bodu 2 (pozri nižšie). Dekontamináciu sedimentov riešiť len u skupiny sedimentov s hodnotami kontaminantov prevyšujúcimi stanovenú hodnotu IV. Hodnoty TV platné v SR doporučujeme stanoviť v zmysle legislatívnych noriem uvedených v bode 2 (pozri nižšie), prípadne iných pripravovaných a už schválených noriem
  2. Využiť takto kontaminované sedimenty ako pôdny substrát, ak koncentrácie toxických látok v sedimentoch (v intervale TV) ležia v intervale hodnôt uvedených v Rozhodnutí MP SR č. 531/1994 - 540, prípadne ak sú splnené podmienky uvedené v Metodike priamej aplikácie stabilizovaných čistiarenských kalov a dnových sedimentov na pôdu (schválenej MP SR 20.12. 1995)
  3. Prípadne v rámci legislatívnych možností MŽP SR vypracovať Návrh metodického pokynu na hodnotenie nepoľnohospodárskych pôd (napr. pôdy v rekreačných územiach, lesných pôd, pôd pre mestkú zeleň a pod.) s “menej” prísnymi limitnými koncentráciami toxických látok pre každý typ takejto pôdy (v porovnaní s Rozhodnutím MP SR č. 531/1994 - 540), čím bude možné znížiť množstvo toxických sedimentov ležiacich v intervale koncentrácií toxických látok TV
        Až po využití možností uvedených v bode 1 - 3 doporučujeme vypracovať samostatný Návrh metodického postupu pre likvidáciu toxických sedimentov, nakoľko každé iné riešenie bude nesystémové a nebude efektívnym spôsobom riešiť problematiku nakladania so znečistenými sedimentami. Z predkladaného Návrhu metodického postupu hodnotenia rizík zo znečistených sedimentov vyplynula potreba zrealizovať niektoré následné kroky na úrovni MŽP SR v najbližšom období tak, aby sa predložená Metodika dala následne využiť pri realizácii environmentálnej politiky v SR:         Zapojte sa do diskusie

        Vystavený Návrh metodiky nájdete na Internete na adrese: http :// www.sazp.sk/SAZP/OS/UEIM/OE/metodika.html. V prípade záujmu o diskusiu konkrétny príspevok pošlite na adresu: era-1@sazp.sk, alebo web stránky: http://www.sazp.sk. Výstupom predpokladanej diskusie bude odborný seminár zorganizovaný za gescie MŽP SR, kde budú prediskutované získané pripomienky, ktoré sa zapracujú do predmetnej Metodiky. Takto pripomienkovaná Metodika bude predložená následne MŽP SR na záverečné konanie. Diskusia k predloženej téme trvá do 15. IV. 1998.