Nové orchidey na Slovensku (1)
 
Vstavačovité (Orchidaceae) patria vo svete medzi najpočetnejšie čeľade rastlinnej ríše. V súčasnosti sa ich počet odhaduje až na 30 tisíc druhov, čo určite nie je konečné číslo, nakoľko každým rokom priibúdajú desiatky nových, doposiaľ neopísaných druhov. Je potešiteľné, že i na Slovensku sme v posledných rokoch zaznamenali viaceré druhy vstavačovitých, ktoré predtým z nášho územia neboli známe, ale aj nové, pre vedu doteraz neznáme druhy. Vzhľadom k tomu, že práve pred desiatimi rokmi sa "odštartovala" séria nálezov nových druhov orchideí pre našu flóru, chcem ich vo svojom príspevku zrekapitulovať a stručne sa zmieniť aj o okolnostiach, ktoré viedli k ich objaveniu.
 
 
    Vstavač Spitzelov 
    (Orchis spitzelii)
       Patrí medzi najvzácnejšie druhy v rámci rodu Orchis v Európe. Rozšírený je predovšetkým v južnej Európe, najmä v Taliansku, Grécku, Španielsku, Albánsku, Francúzsku a v štátoch bývalej Juhoslávie. Vyskytuje sa i v Rakúsku, Veľkej Británií a vo Švédsku, kde dosahuje najsevernejší výskyt. Všade je však veľmi vzácny, pretože vzhľadom na nesúvislý areál rozšírenia sa vyskytuje len na niekoľkých izolovaných lokalitách. Rastie prevažne na vápenci, najčastejšie v horskom až subalpínskom stupni na horských lúkach, v kosodrevinách, ale aj v riedkych lesoch, kde kvitne od apríla do júla. Na Slovensku bol tento druh po prvýkrát nájdený v roku 1987 na jednej lokalite v Malej Fatre. Jeho nález vyvolal veľkú pozornosť botanickej verejnosti a v rámci čeľade vstavačovitých bol označený za najprekvapujúcejší nielen u nás, ale aj v strednej Európe. V čase jeho publikovania (Čačko 1990) bola známa len jedna lokalita s asi 50 exemplármi. V nasledujúcich rokoch, najmä zásluhou Ing. Miloša Vaňa boli v širšom okolí prvonálezu nájdené ďalšie izolované lokality, čím sa podstatne zvýšila pravdepodobnosť prežitia druhu na našom území. Hoci od nálezu vstavača Spitzelovho u nás uplynulo 10 rokov, nebol tento druh na Slovensku nájdený na žiadnej inej lokalite, čo potvrdzuje fakt o nesúvislom areáli výskytu a izolovanosti jednotlivých lokalít. Na našom území ho zaraďujeme k najvzácnejším orchideám.

    Jazýčkovec východný 
    (Himantoglossum caprinum
        Jedna z najkrajších a najdekoratívnejších európskych orchideí. Vyskytuje sa v juhozápadnej Európe v štátoch bývalej Juhoslávie, Grécku, Albánsku, Rumunsku, Maďarsku, na Kryme a v Bulharsku, kde najčastejšie rastie v riedkych dubových lesoch, na krovinatých stráňach, ale i na lesných okrajoch a lúkach. Kvitne od júna do augusta. Vyniká najmä mohutným vzrastom (až 90 cm) a pomerne veľkými bizarnými kvetmi. Na Slovensku bol nájdený v roku 1989 (I. Ondrášek, O. Potu ček 1990) najskôr na dvoch lokalitách juhozápadného Slovenska. Z nich na jednej sa vyskytovala početnejšia populácia cca 30 ks, na druhej bol nájdený len jeden exemplár. Neskôr bol nájdený 1 ks aj v CHKO Ponitrie. Na rozdiel od blízkeho príbuzného jazýčkovca jadranského (Himantoglossum adriaticum), ktorého výskyt bol na Slovensku známy už v predchádzajúcom období, sa jazýčkovec východný vyznačuje podstatne mohutnejším vzrastom, bohatším súkvetím a zreteľne väčšími kvetmi, ktoré sú charakteristické intenzívnejším zafarbením. Rozdielna je aj doba kvitnutia. Kým jazýčkovec jadranský rozkvitá od polovice júna, jazýčkovec východný až začiatkom júla, kedy je predchádzajúci druh v plnom kvete. Nález jazýčkovca východného na Slovensku predstavuje najsevernejší výskyt tohto druhu v rámci jeho rozšírenia a právom ho môžeme zaradiť k najvýznamnejším v posledných rokoch. Jeho význam spočíva i v tom, že vyprovokoval k zrevidovaniu viacerých položiek historických herbárov, na základe čoho bolo zistené, že tento druh bol u nás "zbieraný" už v minulosti na viacerých lokalitách južného Slovenska, bol však nesprávne determinovaný. Žiaľ, viacero z týchto lokalít je už dávno zničených a ani prieskum niektorých, ešte relatívne zachovaných, nepriniesol doposiaľ žiadne výsledky.

    Kruštík pontický 
    (Epipactis pontica
        Po prvýkrát bol tento druh opísaný v roku 1975 z prímorských hôr severného Turecka a dlhú dobu sa považoval za endemit. Až v roku 1989 bola publikovaná správa z územia Rakúska, že rastliny, ktoré boli spočiatku omylom považované za druh Epipactis albensis patria k druhu Epipactis pontica. Podľa doterajších poznatkov druh rastie v lesných porastoch, najčastejšie v dubinách, vyššie i v bučinách, ale aj v zmiešaných lesoch, často s prímesou hrabu. Ide o pomerne malé, v lesnom poraste nenápadné rastliny, so žltozelenými kvetmi. Druh kvitne pomerne neskoro od júla do augusta. Kvety sú samoopelivé a v čase dlhotrvajúceho suchého počasia často kvitnú kleistogamicky, to znamená, že kvet sa neroztvorí, ale vykvitne v uzatvorenom puku, kde dochádza i k samoopeleniu. 
        U nás bol tento druh nájdený už v roku 1987 na jednej lokalite v Strážovských vrchoch. Nakoľko sa ho však v tej dobe nepodarilo priradiť k žiadnemu druhu z rodu Epipactis, uvažovalo sa, že pôjde o nový, doteraz neopísaný druh. Až neskôr, keď boli na ďalších lokalitách Strážovskej hornatiny nájdené ďalšie populácie rovnakých typových rastlín a po zverejnení správy o náleze E. pontica zo susedného Rakúska, boli naše rastliny porovnané s opismi týchto rastlín. Na základe zhodnosti jednotlivých znakov bolo konštatované (Jaroslav Vlčko 1995), že rastliny vyskytujúce sa na našom území možno s určitosťou zaradiť k druhu Epipactis pontica. 
        V súčasnosti je tento druh známy už z viacerých lokalít Slovenska. Nálezy z posledných rokov potvrdzujú, že jeho rozšírenie v našej prírode bude oveľa väčšie ako sa pôvodne predpokladalo, pretože každým rokom sú nachádzané nové lokality. Len zo Strážovských vrchov je známy z viacerých lokalít, vyskytuje sa však aj v Považskom Inovci, Tríbči, na Poľane, v Slánskom pohorí, Ondavskej vrchovine, Slovenskom rudohorí, Juhoslovenskom krase, Bánovskej pahorkatine a určite i inde, kde rastie prevažne na kyslých substrátoch. V roku 1996 bol nájdený aj v Českej republike. 

    Vstavačovec bledožltý 
    (Dyctylorhiza ochroleuca
        Kriticky ohrozený druh, ktorý vzhľadom na náročnosť ekologických podmienok je pomerne zriedkavý a rýchlo ustupuje. Najčastejšie sa vyskytuje na slatinách, prechodových rašeliniskách a mokrých lúkach, najmä však tam, kde je vysoká hladina spodnej vody. V rámci svojho rozšírenia sa druh vyskytuje vo dvoch oddelených areáloch, a to v alpskom a pobaltsko - východokarpatskom. Rastie v Rumunsku, Švajčiarsku, Nemecku, Dánsku, Rakúsku, Veľkej Británii, Poľsku, Švedsku a od Pobaltia do severnej a Zakarpatskej Ukrajiny. Kvitne od mája do júla. I napriek tomu, že sa tento druh vyskytuje takmer vo všetkých okolitých štátoch susediacich so Slovenskom, nepodarilo sa ho až do roku 1995 u nás hodnoverne potvrdiť. Existovali síce literárne údaje o jeho výskyte na našom území, tieto však boli viacerými autormi spochybňované. Existenciu druhu D. ochroleuca sa u nás definitívne podarilo preukázať v roku 1995 (Čačko 1995), kedy bol v dvoch exemplároch nájdený na jednej lokalite Záhorskej nížiny. Vzhľadom k tomu, že od nálezu až po súčasnosť už nebol nájdený na žiadnej inej lokalite a žiaľ, ani na lokalite, kde bol v r. 1995 objavený, je otázne, či tento druh zostane trvalou zložkou našej orchideoflóry. 

    Hmyzovník čmeľovitý pravý 
    (Ophrys holoserica ssp. holoserica
        Druh patrí do bohatého a veľmi zaujímavého rodu Ophrys, ktorý má hlavný areál rozšírenia v Stredomorí. Rastie od nížin až do horských polôh, najčastejšie vo svetlých lesoch a ich okrajoch, krovinatých stráňach a lúkach. Od Stredomoria zasahuje do západnej a strednej Európy, rastie aj v Prednej Ázii a severnej Afrike, kde kvitne od marca do júla. Druh je veľmi variabilný a vytvára celý rad poddruhov. Na našom území bol doposiaľ známy len v poddruhoch holubyana, ktorý je hybridného pôvodu. Tento poddruh sa u nás vyskytuje vzácne na niekoľkých lokalitách, kde sa vyznačuje veľmi veľkou variabilitou. Prakticky nie je možné nájsť dve rastliny s rovnakou farbou, kresbou a tvarom pysku. Hmyzovník čmeľovitý pravý sa u nás v súčasnosti vyskytuje len na jednej lokalite juhozápadného Slovenska, kde rastie v neveľkej populácii rastlín, ktoré boli dlhú dobu považované za poddruh holubyana. Hoci už niekoľko rokov trvali pochybnosti o správnosti determinácie týchto rastlín, ktoré viacerými znakmi až nápadne pripomínali nominátny poddruh, až v roku 1995 ich Mgr. Oldřich Potu ček zaradil k poddruhu holoserica. 

    Kruštík útly 
    (Epipactis pseudopurpurata
        Nový, pre vedu doteraz neznámy druh kruštíka, ktorý bol po prvýkrát opísaný zo Slovenska (P. Mereďa ml., 1996). Podľa autorovho opisu ide o autogamický (samoopelivý) druh kruštíka, ktorý patrí do okruhu Epipactis purpurata. Nový druh na prvý pohľad pripomína nízke rastliny druhu E. purpurata, od ktorých sa odlišuje predovšetkým samoopelivosťou, útlejším vzrastom, užšími i ostrejšie končistými listami a viacerými charakteristickými odlišnosťami v kvetných orgánoch. Veľmi zaujímavou črtou nového druhu je veľká rôznorodosť v postavení blizny k osi stĺpika. Druh je zatiaľ známy z viacerých lokalít Strážovskej hornatiny, kde najčastejšie rastie na menej humóznych pôdach, spravidla v blízkosti vystupujúcich vápnitých podloží. Je veľmi pravdepodobné, že v budúcom období sa nájde aj inde na Slovensku, prípadne i v zahraničí, kde ho doteraz prehliadali, alebo zamieňali za Epipactis purpurata, s ktorým často rastie na spoločných lokalitách. 
 
Ing. Ľubor Čačko