Slovo na uvod

"Deti dnes narodene kdekolvek na svete mozu ocakavat, ze budu zit
lepsie a  dosiahnu vyssie vzdelanie nez  ich rodicia. Novorodenci
v mnohych  castiach  sveta  mozu  tiez  ocakavat,  ze ich zivotna
uroven  bude vyssia.  Takyto pokrok  dava nadej,  ak neprestaneme
premyslat o  zlepseniach, ktore stale potrebujeme,  a nebudeme si
zastierat   nase  vlastne   neuspesne  pokusy   urobit  tuto  Zem
bezpecnejsim  a zdravsim  domovom pre  seba i  pre tych, ktori sa
maju narodit."

Zo spravy Nasa spolocna buducnost (OSN, 1987)


Blizi sa koniec tisicrocia a cele ludstvo si kladie otazky: Ake bude to dalsie - 3. tisicrocie? Ako budeme zit? Kde su hranice moznosti dalsieho rozvoja? Dokedy dokazu prirodne zdroje uspokojovat rastuce naroky ludi? Zmenia sa ciele snazenia cloveka pod vplyvom nevyhnutneho zosuladenia ekonomickych, environmentalnych a socialnych faktorov a poziadaviek? Uplatni sa trvalo udrzatelna produkcia a spotreba?
Kto dokaze dnes zodpovedat otazky: Ako bude vyzerat planeta Zem na prelome dalsich tisicroci? V akej forme a v akych podmienkach sa bude nachadzat nielen clovek, ale vobec zivot na Zemi zaciatkom 4. tisicrocia? To si zrejme netrufaju ani najodvaznejsi futurologovia a prognostici. Avsak kazdy z nas, ak jeho usudok vychadza z pozitivneho myslenia, dufa, ze zivot na Zemi si najde trvale miesto vo vsetkych svojich uzasnych podobach, ze nase deti a deti ich deti budu zit lepsie - ucelnejsie a zdravsie v krajsom svete, kde meradlom bude dobro, ucta, tvorivost a snaha o harmonicky hospodarsky, socialny a dusevny rozvoj v nezdevastovanej - naopak v produktivnej, vyvazenej a peknej krajine. Zelajme si, aby tomu tak bolo aj na Slovensku, ktore svojimi prirodnymi danostami, rozmanitostou a krasou i ludskym potencialom ma na to vsetky predpoklady.
Uz oddavna clovek rozlisoval dobro a zlo, predstavoval si raj a peklo. Verme, ze nase snazenia budu viest k vytvoreniu raja - Slovenskeho raja, pricom nemam na mysli narodny park na rozhrani Gemera a Spisa. Cesty k naplneniu takejto tuzby su neraz täniste a treba ich hladat aj v sirsich europskych a svetovych dimenziach. K tomu by mal napomoct aj ENVIROMAGAZIN, ktory zacina svoju drahu ako medium environmenalneho vzdelavania, osvety a informatiky.
Zelam mu a jeho tvorcom, aby sa stal svetielkom pravdy a poucenia, ziskal si trvalych priaznivcov a mnoho citatelov, podnecoval k tvorivosti, k zlepsovaniu vztahov medzi clovekom a prirodou, teda aj navzajom medzi ludmi. Jednoducho, aby si ziskal oblubu a nasiel trvale miesto v nasej spolocnosti aj v tom ocakavanom dalsom tisicroci.

Ing. Jozef Z l o c h a
minister zivotneho prostredia
Slovenskej republiky