Narodny park Slovensky raj

Hlboke rokliny, skalne brala, vodopady - obrovska clenitost terenu s komplexom ihlicnatych a listnatych lesov na povodnej suvislej, eroziou rozbrazdenej plosine - to je uzemie, ktore v dvadsiatych rokoch tohto storocia dostalo nazov Slovensky raj. Je sucastou jedneho z najvyznamnejsich krasovych uzemi na Slovensku, Spissko-gemerskeho krasu, osobitne vyznamneho uzemia v uzemnom systeme ekologickej stability centralnej casti Zapadnych Karpat.
Ochrana prirody Slovenskeho raja sa datuje od roku 1931, ked vtedajsie urady zakazali tazbu dreva v roklinach, aby sa zachovali prirodne, krasy. Riadnej legislativnej ochrany sa uzemiu Slovenskeho raja dostalo az od r. 1964, ked vyhlasili Chranenu krajinnu oblast Slovensky raj - prvu svojho druhu na Slovensku. Vznikla Sprava Chranenej krajinnej oblasti Slovensky raj a zacala sa cielavedoma a koncepcna praca v ochrane prirody Slovenskeho raja. Vyustila do zriadenia stvrteho narodneho parku Slovenska - Narodneho parku Slovensky raj.


Vysvetlivky:

  Narodny Park
  Ochranne Pasmo

  1  Prielom Hornadu
  2  Hradisko
  3  Kocurova
  4  Kysel
  5  Sucha Bela
  6  Piecky
  7  Sokol
  8  Tri kopce
  9  Vernarska tiesnava
10  Barborica
11  Mokra
12  Hnilecka jelsina
13  Ostra skala
14  Stratena
15  Zejmarska roklina
16  Holy kamen
17  Male Zajfy
18  Vysna Roven
19  Medvedia jaskyna
20  Dobsinska ladova jaskyna
21  Hranovnicke pleso
22  Certova diera

Zakladne udaje o narodnom parku

Vymera:            19 763 ha - narodny park
                   13 011 ha - ochranne pasmo
Datum vyhlasenia:  1. 4. 1988
Vlastnictvo pody:  56 % - statne
                   44 % - nestatne
Najvacsia dlzka:   24 km v smere V-Z
                   15 km v smere S-J
Nadmorska vyska:   1 545 m n.m. - najvyssia
                   470 m n.m. - najnizsia
Sidlo Spravy NP:   Letecka 3,
                   052 80  Spisska Nova Ves
                   tel: 0965/422 010
                   fax: 0965/422 026
                   E-mail: slovraj1@auriga.ta3.sk
Informacne stredisko Spravy NP (1. 7. - 31. 8.)
Terenna stanica Podlesok  tel. 0965/90 339


Prirodne vytvory

Vapence a dolomity druhohorneho veku, morskeho povodu, su hlavnymi horninami, na ktorych vznikol v Slovenskom raji fluvialno-planinovy krasovy relief. Na okraji uzemia su dva bralnate kanony riek Hornadu a Hnilca, hlboke 150 - 300 m. Pritoky tychto riek vytvaraju rokliny s pocetnymi vodopadmi. Vo vapencovom podzemi krasovych planin sa nachadza viac ako 200 jaskyn a priepasti. V juznej casti Slovenskeho raja je turisticky spristupneny ladovy skvost Slovenska - Dobsinska ladova jaskyna. Vynika velkymi priestormi s ladovymi utvarmi, mohutnou ladovou masou s objemom 110 132 m3, s hrubkou ladu az 26,5 m. Tato jaskyna je sucastou jaskynneho systemu Stratenskej jaskyne, ktory ma dlzku 22 941 m. Stratenska jaskyna s dlzkou 21 485 m je najdlhsou na Slovensku.


Rastlinstvo

Najrozsirenejsim ekosystemom Slovenskeho raja su lesy, ktore zaberaju viac ako 90 % uzemia narodneho parku. Najviac zastupenym lesnym spolocenstvom su zmiesane jedlovobukove lesy so smrekom a primesou dalsich drevin. Osobitostou Slovenskeho raja su rozsiahle reliktne vapencove boriny a smrekovcove boriny svojim vyskytom viazane na strme skalnate svahy a brala.

Charakteristickou crtou Slovenskeho raja je teplotny zvrat - inverzia pasiem. Stanovistia na vyslnnych, vyssie polozenych miestach roklin osidluju teplomilne druhy rastlin, napr.:

Naopak stanovistia na nizsie polozenych miestach roklin osidluju horske az vysokohorske druhy rastlin, napr.: Na uzemi Slovenskeho raja maju trvale existencne podmienky viacere glacialne relikty. Z najvyznamnejsich druhov rastlin je to: Z 900 druhov vyssich rastlin, ktore sa vyskytuju v Slovenskom raji, je 146 druhov ohrozenych. Su to napr.:


Zivocisstvo

motylV Slovenskom raji bolo zistenych viac ako 4000 druhov bezstavovcov a 200 druhov stavovcov. Zistilo sa tu 2162 druhov motylov (Lepidoptera), takmer 400 druhov chrobakov (Coleoptera), vyse 350 druhov dvojkridlovcov (Diptera), 180 druhov hlistovcov (Nematoda), 150 druhov makkysov (Mallusca) a ine. Zo stavovcov bolo zistenych vyse 100 druhov vtakov (Aves) a 40 druhov cicavcov (Mammalia). Najlepse su na uzemi narodneho parku preskumane motyle a stavovce. Poctom druhov motylov patri Slovensky raj medzi najlepsie preskumane uzemia na Slovensku a uzemie s najvyssim poctom zistenych druhov motylov zo vsetkych narodnych parkov Slovenska. Z 2162 zistenych druhov motylov bolo 27 druhov doposial zistenych v ramci Slovenska len na uzemi Narodneho parku Slovensky raj. Objavili tu a popisali dva pre vedu nove druhy motylov:

  1. psota Reiprichova (Scrobipalapa reiprichi)
  2. obalovac spissky (Ancylis sepusiensis)
Na uzemi Slovenskeho raja sa vyskytuje 15 kriticky ohrozenych a 51 ohrozenych druhov kruhoustnic a stavovcov. Z kriticky ohrozenych druhov je to najma: Doposial sa tu zachovala stabilna populacia vrcholovych predatorov:


Priroda pre cloveka

Narodny park Slovensky raj je verejnosti pristupny z troch najvyznamnejsich rekreacnych stredisk po obvode uzemia - z Cingova, Podlesku a Dediniek. Informacie o ochrane prirody a prirodnych hodnotach narodneho parku poskytuje od 1. 7. do 31. 8. Informacne stredisko Spravy Narodneho parku Slovensky raj na Podlesku. Informacie o turistickych trasach a ich schodnosti poskytuju ubytovacie zariadenia a stanica Horskej sluzby na Cingove. Pre ucely poznania prirody sluzi navstevnikom siet vyse 250 km znacenych turistickych chodnikov a tri naucne chodniky. Osobitne prisny rezim ochrany plati na uzemi narodneho parku v narodnych prirodnych rezervaciach, prirodnych rezervaciach, narodnych prirodnych pamiatkach a prirodnych pamiatkach. Tieto uzemia su po obvode na pristupovych komunikaciach a trasach turistickych chodnikov oznacene tabulou so statnym znakom a doplnujucou informacnou tabulkou. Navstevnici Slovenskeho raja su povinni dodrziavat navstevny poriadok Narodneho parku Slovensky raj, najma spravat sa tak, aby nedochadzalo k poskodeniu alebo uhynu rastlin a zivocichov, znecistovaniu odpadkami, ruseniu pokoja a ticha. Pohyb je dovoleny len po verejnych komunikaciach a trasach znacenych turistickych chodnikov. Vjazd a statie motorovych vozidiel navstevnikov su povolene len po statnych cestach a pristupovych komunikaciach k parkoviskam a autocampingom. Sportovo-rekreacne aktivity mozno vykonavat len na nasledujucich lokalitach:

Pre naucne ciele sluzia naucne chodniky. Ich zastavky su opatrene kratkym textom, pripadne mozno zakupit sprievodne texty. Na uzemi Narodneho parku Slovensky raj su tri naucne chodniky:
Ing. Bedrich Hajek
Sprava Narodneho parku Slovensky raj

foto: Ing. L. Denes (1,3,4,5,) Ing. J. Hlasek (2)