Za prirodu sme zodpovedni vsetci

Exkluzivny rozhovor s dirigentom Ondrejom Lenardom

Ondrej Lenard

V nasej hudobnej kulture posobi Ondrej Lenard uz vyse tri desatrocia. Stal a stoji za dirigentskymi pultami svetovych orchestrov, rovnako viedol s uspechom orchester opery SND, Symfonicky orchester Cs. rozhlasu v Bratislave ako teraz orchester Slovenskej filharmonie. Jeho pocetne nahravky klasickej i modernej hudby poznaju posluchaci dobre doma aj za hranicami. Nas rozhovor vsak tentoraz vynimocne nebude o hudbe, ale o jeho dalsej laske, bez ktorej si tiez vie svoj zivot iba tazko predstavit. O prirode. A zacali sme celkom konkretne pri chalupe, ktoru ma Ondrej Lenard na Zahori, kde preziva i toto leto. Preco?
Povedal by som, ze ide najma o vynikajuci prostriedok na odreagovanie sa. Lebo ako asi velka vacsina chatarov, chaluparov, ked sem pridem, preobleciem sa do habov, ktore by som si urcite v meste nikdy nemohol dat na seba - citim sa neraz ani neviem v akom zivle. Je to jednoducho zvlastna sloboda, volnost, mate konecne cas na seba, svojich blizkych, susedov ... A dalsia vec. Ta pastva oci v zeleni, ktoru mate stale pred sebou. To je medicina, ktoru nikto a nic nenahradi. No a ked si este priratate, ze 12 metrov od terasy mam vodu, jazero a za chalupou zasa borovicovy les ... Hoci, bohuzial, nerad by som niekomu ublizil, ale ked sa teraz tie lesy vracali sukromnikom, nemozem povedat nic ine, ako ze ich niektori vyrubali priam barbarsky. Uz sa tym smerom doslova ani nemozem pozriet. Pretoze vyruby treba - ale nepremyslene a bez nasledneho sadenia novych stromov ? Pricom na druhej strane sa vam zasa stane, ze si chcete urobit okolo chalupy zivy plot a zakazu vam ! To odmietam pochopit, ved azda ide, preboha, o dalsie zveladovanie, skultivovanie prostredia, ktore ziskava novu hodnotu. Nemyslim si, ze ide o nejake slova. Staci si totiz iba uvedomit, kolko starych polorozpadnutych chalup sa takto zachranilo, kolko nevyuzivanej pody obnovilo - a to v konecnom dosledku predsa na prospech celej spolocnosti. Ved inak by sme o to vy, ja, my vsetci prisli !

O potrebe prehlbenia vztahu cloveka k prirode sa dnes hovori stale castejsie. Vy ste s hudbou precestovali prakticky cely svet a tak skuste porovnat. Kde, v ktorej krajine, sa ukazuje tento vztah najvyrovnanejsi ?
Myslim, ze prave v Japonsku. Tam totiz naozaj ludia prirodu vnimaju ako cast svojho ja a len co maju chvilu volneho casu, uz idu hoci iba do parku a doslova na nich vidno, ako sa jej vedia az bezvyhradne oddat. To pochopitelne plati aj o ich dovolenkach, ktore maju sice iba maximalne desat dni, no stacia, aby si vzali batoztek a uz putuju za krasami prirody. Az je to niekedy dojemne.

Mate na japonsku prirodu aj vy nejaku osobnu spomienku ?
Nielen spomienku. Viete, mne sa tam velmi pacil jeden ker, ktory nazyvaju tsutsuji. Je to cosi ako vtaci zob, zivy plot a ked kvitol, bol cely posiaty ruzovymi kvietkami, bolo to cosi jednoducho nadherne... No a kedze ho mali tiez pri hoteli, v ktorom byvam pravidelne uz 17 rokov, poprosil som jeho manazera, ci by som si mohol priamo u nich par priesad odstrihnut. A on vraj moment, urobim to pre vas sam a dostal som asi patnast priesad, ktore som si viezol domov, zasadil - a vsetky sa ujali.

Takze mate Japonsko i doma... Ako sa vsak z hladiska tychto svojich bohatych skusenosti pozerate potom na nas vztah k prirode ?
Myslim, ze sa postupne zlepsuje. Najma v poslednych rokoch, kedy skutocne staci iba ist autom cez dediny, aby ste videli, ako ludom zalezi na okoli ich domov, na zahradach. Ako pritom popri uzitkovosti myslia i na krasu, ktoru im vie priroda poskytnut. Samozrejme, mohlo by to napredovat rychlejsie, najma v mestach, ale zrejme vsetko chce svoj cas.

Mozno i preto, ze stale hladime inak na to co je nase, sukromne a na to, co je spolocne, a teda vlastne nikoho...
Ano, ten syndrom stale existuje. Dnes ho navyse posilnuju zmeny celeho spolocenskeho systemu, v dosledku ktorych sa do popredia dostavaju peniaze a podporuje egoizmus, zameranie iba na seba, svoje zaujmy. Neverim vsak, ze ludia dokazu trvalo zit v prostredi, ktore je nevludne, spinave - a zabudnu na to vsetko hned za dverami svojich bytov. Mnoho robi napokon uz osobny priklad. Podobne ako potreba ozvat sa vzdy, ked sa nam nieco v tejto suvislosti nepaci, nezda. Pretoze same od seba sa nic nezmeni a nemozeme sa stale spoliehat iba na to, ze niekto " hore " vyda prikaz a vsetko sa zmeni doslova zo dna na den. Opakujem vsak, som optimista. Zmeny k lepsiemu prebiehaju a dokonca i v mestach. Aj ked casto najma zasluhou nasich penzistov, ktori nelutuju namahu, aby boli na sidlisku kvety, cisty travnik, vyzametany chodnik ...

Rohace

Zapadne Tatry - Rohace, autor snimky Viliam Rudnicky

Existuje niektory kut Slovenska, ktory je vam osobitne blizky, ktory vam prirastol k srdcu?
Musim sa skutocne priznat k obrovskemu obdivu k nasim Tatram. Vzdy, len co sa k nim priblizim autom, uz sa bojim, ze havarujem. Ako prichadzam od Certovice k oblasti Strby, to sa uz jednoducho neda vydrzat - nepozerat sa. To je pohlad pre bohov. Lenze zasa. Pokym ini by si tu krasu radi odniesli aj v plecniakoch, len aby ju mali doma, my ju doma sice mame - ale co sa deje ? Idete po horskom chodniku a po jeho bokoch su poodhadzovane obaly od konzerv, zamastene papiere ... Akoby skutocne niektori ludia nechapali, ze priroda je sucastou ich samotnych. To, ze by k nim niekto prisiel do bytu na navstevu a pokojne im poodhadzoval cigaretove ohorky pod stol, si predstavit nevedia. No len co vyjdu von, uz ziju podla hesla po nas potopa.

Co v takej situacii ? Rozculite sa ?
Viete, mna vie predovsetkym rozculit nepravost. V akejkolvek podobe. A toto predsa nepravost je. Na prirode, ktora sa nevie sama branit a jednoducho " iba " trpi nasim vandalizmom ci chybami, ktore vznikaju z celkom obycajnej nedbanlivosti. Mame vsak vobec nejaku ucinnu formu protestu, ktora by tomu zabranovala ? Pretoze vyhovoriek sa vzdy najde dost, ale skusme uz raz konecne namiesto toho kritiku prijat a aj z nej vyvodit dosledky. Mozno by sme boli az prekvapeni, ako malo staci na pozitivne zmeny a aky dobry pocit mozeme mat. Viete, nepatrim k tym, pre ktorych je Zapad div nie vzorom vsetkeho. Dobre by sme vsak preberat mali, napr. vztah tamojsich ludi k prirode celkom urcite. Ani u nich neslo hned vsetko lahko a na prvy raz. Aj oni sa museli na vlastnej kozi, omyloch presvedcit, co znamena kvalitne zivotne prostredie a ako sa s jeho rastom zvysuje kvalita samotneho nasho zivota. Hoci to zacina celkom " obycajnym triedenim odpadu, cistymi ulicami alebo aktivnym odmietanim akehokolvek vandalizmu na verejnych priestranstvach. Dokazali to vsak - a co nam brani ist v ich stopach ?

Marcela Kostalova