Berchtesgaden-Yellowstone nemeckych Alp

Berchtesgaden

Pohlad na Berchtesgaden,v pozadi panorama nemeckych Alp

Prirovnat Narodny park Berchtesgaden k svetoznamemu Yellowstonskemu narodnemu parku nie je vonkoncom tak iluzorne, ako sa na prvy pohlad zdalo. V oboch pripadoch sa neopakovatelna krasa prirody spaja s citlivym pristupom k vyuzivaniu prirodnych zdrojov a k urbanizacii uzemia s cielom vychovavat ludi k zachovaniu prirodneho dedicstva i pre nasledujuce generacie.
Narodny park Berchtesgaden sa nachadza v juhovychodnej casti Bavorska. Je to vlastne cip nemeckeho uzemia vklineny do Rakuska, ktory z hladiska geografickeho predstavuje cast Berchtesgadenskych Alp, pokracujucich na rakuskej strane pod nazvom Salzburger Kalkhochalpen. Najnizsim bodom je hladina jazera Konigsee 603 mnm a najvyssim je vrchol Watzmannu, ktory dosahuje 2713 mnm.
Bol zriadeny v r. 1978 na ploche 210 km2. Tradicie ochrany prirody su vsak na tomto uzemi podstatne starsie. Uz v roku 1910 bola oblast okolo masivu Watzmann a jazera Konigsee chranena ako stanoviste vzacnych druhov rastlin a od roku 1921 vyhlasena za chranenu oblast. UNESCO v roku 1990 zaradilo narodny park do siete biosferickych rezervacii. Kazdeho navstevnika zaujme sulad medzi prirodnym prostredim, tradicnou alpskou architekturou a az zahradnicky upravenou krajinou. Niet divu, ze sa tu rocne vystrieda az 2 miliony turistov.

  1. Najviac vyhladavane je jazero Konigsee s moznostou vyhliadkovych plavieb vyletnymi lodami, od 30.rokov vyhradne na elektricky pohon.
  2. Druhou lokalitou, na ktoru sa sustreduje pozornost navstevnikov, je vrchol stitu Jenner(1874 mnm), kam sa mozno pohodlne vyviezt lanovkou a z ktoreho je mozne vidiet alpske stity az v Taliansku. Nedaleko Jennera sa nachadza vapencovy masiv Obersalzbergu, znamy tiez z obdobia 2. svetovej vojny ako Hitlerovo " Orlie hniezdo". V tejto suvislosti je zaujimavostou, ze letecke snimky spojencov, ktori chceli bombardovat Hitlerovo sidlo, dnes Sprava NP Berchtesgaden vyuziva ako podklad pre porovnavanie stavu lesnych ekosystemov.
Vdaka svojej polohe na rozhrani atlantickej a kontinentalnej klimatickej zony a velkej vyskovej clenitosti terenu sa na uzemi narodneho parku stretavame az so styrmi vegetacnymi stupnami: Pricom pestrost stanovistnych podmienok este zvysuje rozlicna orientacia, zrazkove a veterne pomery.
V lesnych ekosystemoch povodne prevladali zmiesane lesy, ktore sa vsak z velkej casti premenili na smrekove monokultury. Pricinou bol dopyt po makkom dreve ako paliva pri odparovani soli z blizkej oblasti Salzburgu. Zaujimavym dokazom jednostrannosti v lesnom hospodarstve su mohutne buky v okoli Konigsee, ktore maju prilis vyhrevne drevo pre technologiu pouzivanu pri ziskavani soli, a preto sa ich tazba nedotkla. Hospodarenie v lesoch narodneho parku je dnes prisne ucelove, podriadene ich postupnej premene na zmiesane lesy s prirodzenym druhovym zlozenim. Rastlinstvo a zivocisstvo vynika druhovou bohatostou. Bolo tu popisane viac ako: Zo zivocichov tu zije:

Typickym zastupcom alpskej kveteny su lomikamene

Fuzac

Fuzac alpsky (Rosalia alpina)

Na dalsej stranke zoolog NP predvadza dialkove zameranie orla skalneho pomocou anteny. Orol ma vysielacku pripevnenu na chrbte v specialnom puzdre.

Tak ako v celej zapadnej Europe chybaju velke masozravce - vlk, medved a rys, ktore boli v minulosti vyhubene.Ich spatne vysadenie do volnej prirody naraza na odpor miestneho obyvatelstva, ktore sa obava skod na hospodarskych zvieratach.
Osobitnou kapitolou je pasenie krav. Neodmyslitelne patria k typickemu obrazu alpskej krajiny. Napriek tomu, ze uzemie celeho narodneho parku je vo vlastnictve statu, vylucenie pasenia krav v lese naraza na historicke prava miestnych rolnikov stare niekolko storoci. Pritomnost horskych salasov s typickym koloritom umoznuje turistom obcerstvit sa az vo vyske nad 1000 m.n.m.

Informacne stredisko

Informacne stredisko spravy NP Klausbachhaus v usti udolia Klausbachtal

Sprava Narodneho parku Berchtesgaden venuje velku pozornost praci s navstevnikmi. V mestecku Berchtesgaden, ktore je sidlom spravy, ma k dispozicii osobitny objekt, tzv. Dom narodneho parku so stalou expoziciou venovanou NP Berchtesgaden. Priame napojenie na satelit a mnozstvo informacii spracovanych pomocou geografickeho informacneho systemu umoznuje uspokojit takmer kazdu poziadavku na informacie, vratane aktualneho stavu pocasia. Priamo na uzemi su v stylovych objektoch umiestnene dalsie tri informacne strediska s expoziciami. Uzemie NP je typickou pramennou oblastou s mnozstvom prudkych a vodnatych tokov, modelujucich udolia vzniknute cinnostou ladovcov. Perlou udolia Wimbachtal je prekrasny kanon Wimbachsklamm, spristupneny pre navstevnikov visutym chodnikom.
Spolkova krajina Bavorsko venuje velku pozornost vedeckemu vyskumu v Narodnom parku Berchtesgaden. Mnozstvo grantov umoznuje do vyskumu zapajat okrem specialistov zo spravy NP aj vedecke pracoviska a vysoke skoly a pouzivat najmodernejsiu techniku. V sucasnosti tu robia telemetricky vyskum orla skalneho, kamzika i svista. Ich vysledky sa vyuziju pri manazmente ochrany tychto druhov.

Nemecko je krajina, ktora svoj prvy narodny park vyhlasila az v r. 1970 pri prilezitosti Europskeho roku ochrany prirody. Dnes je v sieti chranenych uzemi celkove 12 narodnych parkov, pricom premysleny a systematicky pristup k ich ochrane moze sluzit ostatnym krajinam ako vzor.

RNDr. Martin Kassa (text)
Ing. Peter Urban (foto)
SAZP B. Bystrica