Zeleni olympionici

Tradicne na problemy zivotneho prostredia zamerana kategoria C geografickej olympiady ponukala v skolskom roku 1995/1996 na spracovanie styri temy: 1. "Prirodne hrozby a katastrofy",2. Rozvoj jadrovej energetiky a vplyv jadrovych elektrarni na zivotne prostredie", 3. "Predpokladane zmeny na Zemi a ich mozne dosledky na zivotne prostredie", 4."Vplyv urbanizacie na zivotne prostredie vybraneho regionu". Vacsina pisomnych prac, ktore postupili do Slovenskeho kola geografickej olympiady v tejto kategorii mala velmi dobru uroven. Z 12 prac bolo 5 zameranych na prirodne hrozby a katastrofy, 3 na problemy urbanizacie, 3 na problemy jadrovej energetiky a jedna na problematiku ocakavanych klimatickych zmien a ich dosledkov.
Vysledne poradie zaviselo nielen od kvality predlozenych prac, ale od ich ustnej obhajoby a vysledkov vedomostnych testov. Vitaz kategorie Frantisek Meszaros z Gymnazia Samorin bol mimoriadne uspesny vo vsetkych troch castiach sutaze. Jeho praca Predpokladane zmeny na Zemi a ich mozne dosledky na zivotne prostredie hovori o globalnych zmenach klimy a ich dopade na rozlicne odvetvia vyrobneho i nevyrobneho charakteru. Uvazuje i s moznymi dosledkami globalneho oteplenia na Slovensku.
Druha v poradi skoncila Terezia Coplakova z Gymnazia Samorin s pracou Rozvoj jadrovej energetiky a vplyv jadrovych elektrarni na zivotne prostredie. Podla oponenta riesi praca nastolenu problematiku takmer profesionalnym sposobom. Ako sama autorka konstatuje uz v uvode prace, cielom jej snazenia ma byt objektivny prehlad kladov i zaporov jadrovej energetiky. To sa jej v plnej miere podarilo.
Vplyvom jadrovej energetiky na zivotne prostredie sa zaoberala i Martina Rolincova z Gymnazia Hlohovec, ktora sa umiestnila na tretom mieste. V jej praci mozno vyzdvihnut tvorbu a spracovanie ankety medzi ludmi zijucimi v bezprostrednej blizkosti jadrovej elektrarne Jaslovske Bohunice.
Zaujimave boli i dalsie prace. Temu Prirodne hrozby a katastrofy (vulkanizmus - sopecna cinnost) vypracoval Miroslav Oravec z Gymnazia v Gelnici. Venoval sa roznym strankam vulkanickej cinnosti na Zemi.Pracu vyborne obhajil a velmi aktivne vystupoval i v diskusii k dalsim pracam. Pricinenim aj dalsich sutaziacich sa na obhajobach vytvorila velmi bezprostredna atmosfera so zaujimavou diskusiou nilen medzi clenmi poroty a obhajuijucimi,ale aj medzi studentmi navzajom. Sirsi pohlad na rozne prirodne hrozby a katastrofy sa objavil v dobre skoncipovanych pracach Michaely Slabeyovej (Gymnazium L. Saru, Bratislava)i Lucie Surovej (Gymnazium Hlinska, Zilina). Problem vplyvu urbanizacie na zivotne prostredie okresu Trebisov resp.mesta Presov vo svojich pracach na dobrej urovni spracovali Gabriela Banikova z Gymnazia v Trebisove a Jaroslav Kuchar z Gymnazia T. Sevcenka, v Presove. Vlastny, pozitivne ochranarsky zaujaty pristup k rozvoju jadrovej energetiky prezentovala Kristina Hladikova z Gymnazia Bilikova, v Bratislave.
Celkovo mozno konstatovat, ze slovenske kolo geografickej olympiady v sk. roku 1995/1996 v Banskej Bystrici bolo v kategorii C velmi zaujimave. Svedci o tom aj fakt, ze obhajoby tu koncili vyrazne neskor nez v inych kategoriach. Za pozitivum mozno povazovat nielen prehlbenie znalosti a ekologickeho vedomia samotnych ucastnikov, ale prostrednictvom nich a ich prac rozsirovania tak potrebneho pozitivneho ekologickeho vedomia i na sirsi okruh ich spoluziakov,priatelov a znamych.

Dr. Jozef Minar
PRIF UK Bratislava
Katedra fyzickej geografie