Tatransky narodny park ocami Vladimira Bartu a Juliusa Burkovskeho

Obrazok kamzika


Banskobystricke vydavatelstvo AB ART press je zname svojou kniznou produkciou propagujucou krasy slovenskej prirody a krajiny. Vydavatelstvo vedie publicista a umelecky fotograf Ing. Vladimir Barta. Z jeho autorskej dielne pochadzaju obrazove publikacie Slovensko - Slovakia, Slovensko, krajina v srdci Europy, Tatry, Hrady, zamky, kastiele na Slovensku, Hory a kvety, Slovensko - obrazovy sprievodca, Bratislava a Slovensko. Dalsiu reprezentacnu knihu pripravuje s nazvom Slovenska krajina. Najnovsiu obrazovu publikaciu pod nazvom NARODNE PARKY SLOVENSKA (1996) vytvoril v spolupraci s Ing. Juliusom Burkovskym, ktory je autorom libreta a textov publikacie. Ing. Burkovsky sa uz stvrtstorocie profesionalne venuje ochrane prirody na strednom Slovensku. Je autorom mnohych odbornych a propagacno-vychovnych prac z oblasti ochrany prirody. Narodne parky su prirodnymi klenotmi, bohatstvom naroda a ozdobami krajiny. Skvosty nasich sucasnych i potencialnych narodnych parkov priblizuju autori slovom a obrazom so zamerom obnovit prijemne spomienky ich navstevnikov, alebo prebu dit tuzbu po spoznani dalsich nevsednych prirodnych kras Slovenska.


TANAP

Mapa TANAPU

Vznikol roku 1948 a je najstarsim narodnym parkom na Slovensku. Spociatku zaberal len Vychodne Tatry (Vysoke Tatry a Belianske Tatry), ku ktorym po rozsireni v roku 1987 pribudli Zapadne Tatry. Rozloha narodneho parku tak dosiahla 74 111 ha s ochrannym pasmom 36 574 ha. Najcennejsie casti tvoria prirodne rezervacie a ine maloplosne chranene uzemia, ktorych je doteraz takmer 60. Prirodnych hodnot a kras je v TANAPe nepreberne mnozstvo. Ci su to vysoke stity, strme skalne zrazy, ladovcove kotly, plesa, vodopady, hlboke tatranske lesy, v krasovych castiach kanony, priepasti, jaskyne, vyvieracky alebo pestra fauna a flora s mnohymi endemickymi a reliktnymi druhmi. Spomenme aspon niekolko pozoruhodnosti, ako napr. Gerlachovsky stit (2 655 m n.m.), ktory je nielen najvyssim vrchom Vysokych Tatier Slovenska, ale aj Karpat. Krivan (2 495 m n.m.) je zas narodnym vrchom Slovenska a Kmetov vodopad v doline Nefcerka nema svojou 80 m vyskou na Slovensku konkurenciu. Vzacnym obyvatelom vysokohorskeho prostredia je kamzik vrchovsky tatransky a svist vrchovsky tatransky, vladcom vysav je orol skalny a ozdobou vapencovych skal je zas plesnivec alpinsky.
TANAP na severe nadvazuje na polsky Tatranski Park Narodowy, a preto hovorime o bilateralnom chranenom uzemi. Roku 1993 boli Tatry zaradene do svetovej siete biosferickych rezervacii UNESCO, co je vyrazom medzinarodneho uznania, ale aj zavazkom dosledne chranit nase velhory.

Pozrite si aj obrazky z prostredia TANAPU

Ing. Julius Burkovsky
Autor fotografii: Ing. V. Barta