Nadej je v nasich detoch

Exkluzivny rozhovor s Jozefom Kronerom

Poznate publikaciu "S kamerou a s udicou" vydanu pred patnastimi rokmi? Ak nie, skuste ju vziat do ruk. Zacitajte sa do dojimaveho rozpravania Jozefa Kronera ku krasnym fotografiam Jana Dubena z najkrajsich slovenskych rybarskych revirov. Urcite sa vas zmocni tuzba ist sa na vlastne oci presvedcit o krasach Rajcianky, Kysuce, Strecnianskej tiesnavy, Turca, Oravy, Revucej, Belej, Vahu, Dunajca ci Hornadu. A mozno si pritom uvedomite, ze ste uz predtym okolo niektorych z tycht o miest isli, ale ich krasa ostala pre vas utajena. Nedokazali ste sa zastavit, zhlboka nadychnut a pokorne sledovat zazraky okolo seba, ktore stvorila priroda. Rozpravanie Jozefa Kronera je take sugestivne, ze citatel sa casto zarazi, kolko krasy vokol seba mu dennodenne unika. Z deti, ktorych laska k prirode sa vytvarala pri Rozpravke o rybke belicke budu pomaly dospeli ludia. Ale to, co v nich Jozef Kroner zasial svojimi rozpravkami a poviedkami, je stale v nich a bude rast spolu s nimi: Laska k prirode, laska k tomu, co je nefalsovane a pravdive.

Fotka J.Kronera Vasi priaznivci urcite vedia o vasom velkom konicku - rybarceni. Mnohi vas stretli s rybarskym prutom na Liptove, ci na Orave. Okrem toho ste vsak aj zanietenym milovnikom prirody a znalcom nasich vod. Ako ide dokopy ochrana prirody a lov?
JOZEF KRONER: Spravny rybar nie je iba lovcom. Je predovsetkym citlivym pozorovatelom prirody. Preto ani ja ako rybar nemozem byt k prirode lahostajny. Myslim si, ze vacsina rybarov ma k prirode podobny vztah.

Myslite si, ze lovec-rybar ma k prirode vacsi citovy vztah, nez trebars lovec-polovnik? Ochranarske hnutia casto nenachadzaju s polovnikmi spolocnu rec...
JOZEF KRONER: Ja nie som polovnik, preto nemozem hovorit o ich vztahu k prirode, hoci mnoho mojich priatelov, aj z hereckych kruhov, sa venovalo polovnictvu. Vsimol som si, ze vacsina z nich v tomto konicku nachadzala predovsetkym romantiku vychadzok po lese a pozorovania zveri v prirode. Ked citlivy a vnimavy clovek chodi do prirody, zakonite sa vyvinie silny vztah. Lenze vztah rybara k prirode je predsa len v niecom vynimocny, lebo rybar casto byva bezmocnym svedkom toho, ako sa zivot z vody vytraca. Je to velmi sklucujuci pocit, ked pridete k rieke, ktora bola este pred nedavnom plna zivota, a vy sa zrazu pozerate na chlad mrtveho sveta. Zial, zazil som to v zivote uz velakrat. A zazivali to takmer vsetci rybari. Su to velmi bolestive zazitky, ktore ma trapia uz mnoho rokov. Najsklucujucejsie na tom vsak je, ze vacsinu tychto tragedii, ktore sa odohravali v nasich vodach, mala na svedomi ludska lahostajnost.

Zda sa vam, ze vztah ludi k prirode je dnes horsi, ked sme svedkami takej masovej devastacie?
JOZEF KRONER: Nemyslim si, ze by dnes boli ludia menej citlivi k prirode nez kedysi. Stretavam sa s mnohymi ludmi, ktorych tieto problemy velmi trapia, sledujem aktivity ochranarov, casto ma tito vzacni ludia oslovuju. Zda sa mi, ze nadsencov, ktori bojuju za zachranu prirody, je dnes viac, ako kedysi. Lenze ludstvo ma dnes v rukach taku techniku, ze lahostajnost a necitlivost hoci aj jedneho cloveka moze mat nedozerne nasledky. Kym budu medzi nami ludia, ktori sa z pohodlnosti alebo z hluposti nerozpakuju vypustit do potoka mocovku, priroda bude stale ohrozena. Ak to urobia v obdobi, ked je v potoku nizky stav, usmrtia vsetko zive. Regeneracia vodneho toku moze trvat cele roky a ked sa taketo havarie opakuju pravidelne, rieka hynie. Uviedol som priklad jedneho bezohladneho cloveka s jednou cisternou. A teraz si predstavte celu fabriku, tok jednej rieky pozdlz ktoreho stoja desiatky podnikov. Kolko ludskeho nadsenia by bolo treba, aby dokazalo zvratit vsetky chybne rozhodnutia, aby dokazali napravat tragedie zapricinene ludskou bezohladnostou a lahostajnostou?

Podari sa nam tento nepriaznivy stav zvratit? Ste v tychto prognozach skor pesimista ci optimista?
JOZEF KRONER: Mam medzi rybarmi mnozstvo priatelov a mal som to stastie, ze som sa stretol s mnohymi vzacnymi ludmi, vynikajucimi odbornikmi. Ich usilie, ci uz to boli priatelia zo Slovenskeho rybarskeho zvazu, alebo z radov rybarov na Orave, na Liptove ci v Turci, bolo vzdy pre mna velkou nadejou. Dokazali zabranit vyhynu mnohych ohrozenych druhov ryb. Pred casom sme boli jednou z mala oblasti v Europe, kde sa darilo chovu lipnov, pstruhov a hlavatok. Ich pravidelnym nasadzovanim do volnej prirody sa podarilo udrzat ich stavy. Spominam predovsetkym na mojho dlhorocneho blizkeho priatela, vynikajuceho ichtyologa a obetaveho zachrancu nasich ryb, Ing. Laca Skacela. Pochodili sme spolu takmer vsetky rybarsky zaujimave toky na Slovensku. Boli to velmi vzrusujuce zazitky pozorovat nasadzovanie ryb z chovnych stanic do volnych tokov. Je to nadherny pocit, ked vidite lesknut sa tela stoviek malych lipnov, pstruhov ci hlavatok, ktore sa ocitli vo svojom novom domove vo volnej rieke. Dnes uz Laco Skacel, zial, nie je medzi nami. Taki ludia ako on vsak vo mne vzdy vzbudzovali nadej, ze sa stav nasich vod zlepsi.

Zaznamenali ste v poslednych rokoch aj konkretne zlepsenie, ktore by nas opravnovalo k optimizmu?
JOZEF KRONER: Nastastie ano. Casto chodievam chytat na Vah v usekoch nad Liptovskym Mikulasom. Zda sa mi, ze situacia na tomto toku sa zlepsila. Videl som uz rybarov aj pod Ruzomberkom, co bolo pred rokmi nemyslitelne.

Obrazok J.Kronera pri muskareni Rybari vyhladavaju samotu, potrebuju ticho a pokoj. Neprekaza vam niekedy popularita pri rybarceni?
JOZEF KRONER: Velakrat sa mi stalo, ze z rybacky nebolo nic, lebo sa ku mne prihnal rakos deti. Na deti sa vsak clovek nemoze hnevat.

Pred rokmi ste chodievali na ryby aj s panom Werichom. Urcite vam vasi priaznivci prekazili nejeden ulovok...
JOZEF KRONER: Jan Werich bol vasnivy rybar. Ked sme sa stretli pri filmovacke, hned sme si padli do oka. Potom uz stacil jeden telefonat a vyrazili sme. Casto sme museli pouzit rozne triky, aby sme unikli pozornosti, zvedavym pohladom.Pred obecenstvom na brehu sa ryby chytat nedaju. A zatajit nejaky ulovok ci urobit nejaky rybarsky "hriech", o tom uz ani reci...

Pri muskareni zrejme potrebujete este vacsi pokoj nez pri chytani z brehu.
JOZEF KRONER: Samozrejme, muskarenie si ziada maximalne sustredenie, aj najmensi pohyb na brehu moze ryby vyplasit. Rybari pri muskareni toho vela nenavravia. Myslim, ze mnohi ludia, ktori nas s Werichom stretli pri vode, boli sklamani, ze s tymito komikmi nebola az taka zabava ako predpokladali.

Podarilo sa vam uz zasvatit do tajomstva vasho konicka aj vase vnucence?
JOZEF KRONER: Samozrejme, boli uz so mnou parkrat aj na rybach. Myslim, ze zatial ich viac bavi pozorovanie rieky a hra na rybarov, ako samotne rybarcenie. A to je to najdolezitejsie. Nie ulovky, ale vztah k prirode, ku vsetkemu zivemu.

Myslite si, ze dnesne deti, vyrastajuce v pretechnizovanom svete, budu mat ten spravny vztah k prirode?
JOZEF KRONER: Budu ho mat, ale zavisi od nas, ci im dokazeme priblizit to, co je na prirode krasne. Ved prave deti, ktore su citlivo vedene ku vztahu k prirode, su pre nas velkou nadejou. Casto sa stretavam s malymi rybarmi, ktori robia prve nesmele krociky vo svojej laske k rybarskemu sportu. Vzdy sa im snazim vstepovat k rybam uctu, aby sa k nim nespravali ako lovci, ale ako milovnici prirody. Vysvetlujem im, ze skor nez chytia rybu do ruky, musia si dlan ochladit vo vode, aby rybe nesposobili sok, aby ju takhovoriac "nepopalili". Lebo ludske telo ma teplotu takmer 37 stupnov Celsia a ryba sotva 2 stupne. Nasledky potom byvaju pre rybu velmi tazke, casto na nasledky takehoto stretnutia s clovekom hynie, dostava takzvanu plesen. Deti taketo moje rozpravanie vzdy velmi napato pocuvaju a ja mam radost, ked potom pozorujem chlapca - rybara, ako pusta mladu rybku pod mieru na slobodu, ale nezabudne si pritom starostlivo ochladit dlan, aby r ybke nesposobil ziadne utrpenie. Z toho bude skutocny rybar, hovorievam si vtedy. Ten nebude ryby iba lovit, bude ich skutocne mat rad, bude si ich vazit a ochranovat ich. Taketo deti este azda dokazu napravit to, co nasa generacia vo vztahu k prirode pokazila.

Zhovaral sa Milan HLADKY