Environmentalne aktivity Narodneho osvetoveho centra v Bratislave

Narodne osvetove centrum ako centralna institucia pre rozvoj teorie a praxe kulturno-osvetovej cinnosti v ramci svojho poslania rozvija ekologicku vychovu ako neodmyslitelnu sucast zaujmovej vychovno-vzdelavacej cinnosti spolu s estetickou, mravnou, obcianskou, zdravotnou a dalsimi jej obsahovymi zlozkami uz od zaciatku 80. rokov.
Ekologicka vychova na pode Narodneho osvetoveho centra i kulturno-osvetovych zariadeni presla urcitym vyvojom od koncepcie ekologickej vychovy, spracovanej pre podmienky kulturno-osvetovych zariadeni, cez realizaciu vzdelavacich a skolitelskych podujati (seminare, skolenia, tvorive dielne), zameranych na skvalitnenie realizovanych environmentalnych aktivit po obsahovej i formalnej stranke, az po realizaciu podujati teoreticko-aplikacneho charakteru s medzinarodnou ucastou (konferencie a sympozia). Ako priklad takychto podujati organizovanych Narodnym osvetovym centrom v ostatnom obdobi je mozne uviest dve tvorive dielne pod nazvom Ekoumelecke aktivity zamerane na oblast vytvarneho a dramatickeho umenia, dve konferencie s medzinarodnou ucastou Etika - Ekumena - Ekologia a konferenciu Hlbinna ekologia.
Vyznamnu cast cinnosti Narodneho osvetoveho centra v oblasti environmentalnych aktivit tvori publikacna a edicna cinnost. Odborny casopis vydavany narodnym osvetovym centrom Narodna osveta pravidelne prinasa clanky informacneho, metodickeho i teoretickeho charakteru venovane ekologickej vychove. V Narodnom osvetovom centre vysiel cely rad metodickych listov a publikacii s environmentalnou tematikou, ako napriklad:

Roku 1996 Narodne osvetove centrum planuje uskutocnit nasledovne podujatia s environmentalnou problematikou:

O pripravovanych aktivitach budeme podrobne citatelov magazinu Enviro informovat.

PhDr. Svetlana Chomova